Connect with us

Lajme nga vendi

Mos ju mashtroj dielli dhe ardhja e pranverës: Nga e hëna ndryshon moti do të kemi ulje të ndjeshme të temperaturave

Published

on

Në Maqedoni deri të dielën vazhdon periudha me mot stabil, të thatë dhe me diell, kohë pas kohe me vranësira të ulëta deri në mesatare lokale. Megjithatë, nesër do të ketë pak më shumë vranësira lokale dhe do të ketë kushte për reshje mjaft të dobëta shiu. Sot dhe nesër do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga veriu, e cila do të shtojë intensitetin sidomos në rajonet lindore, ndërsa gjatë fundjavës era do të ndryshojë drejtimin në jug, paralajmëroi Slavço Poposki.
“Temperaturat do të rriten në interval prej 12 deri në 18 gradë, ndërsa gjatë fundjavës në rajonet qendrore dhe juglindore do të rriten deri në 20 gradë dhe nuk përjashtohet mundësia që të kalojnë 20 gradë. Ajo që është më e rëndësishmja është se temperaturat e mëngjesit do të jenë në rritje, kështu që kushtet për shfaqjen e ngricave dhe akullit do të ulen.

Në Shkup dhe rrethinë pritet mot i ngjashëm, kryesisht stabil, i thatë dhe me diell, kohë pas kohe me vranësira të ulëta deri në mesatare. Sot dhe nesër do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga veriu, ndërsa gjatë fundjavës nga jugu. Temperaturat do të rriten në intervalin prej 17 deri në 18 gradë.
Tashmë nga e diela vonë pasdite dhe në mbrëmje, si dhe të hënën, këtu presim ndryshim të madh të motit, pasuar me reshje shiu, të hënën për shkak të depërtimit të valës së ftohtë nga veriu, do të fryjë erë e fortë veriore. të cilat do të shkaktojnë ulje të ndjeshme të temperaturave të ajrit dhe reshje nga shiu dhe bora. Megjithatë, ne do të publikojmë një analizë të detajuar të këtij ndryshimi të madh të motit në njoftimet tona të ardhshme të motit, kur gjithçka do të jetë shumë më e qartë për këtë ndryshim të motit”, thotë ai.

Lajme nga vendi

Anesa Havziju nga Tetova nxënëse e shkëlqyeshme në shkollën Naim Frashëri këtë vit pjesmarëse në garat e matematikës në Olimpiaden ndërkombëtare “Fest Matematika 7, Durrës 2024”

Published

on

Anesa Havziju nga Tetova nxënëse e shkëlqyeshme në shkollën fillore Naim Frashëri këtë vit është pjesmarëse në garat nga lënda e matematikës në Olimpiaden ndërkombëtare “Fest Matematika 7, Durrës 2024” Anesa edhe vitet e kaluara ka qenë fituese e shum garave ne Matematik. Urime Anesa dhe të urojm shum suksese të reja!TV KOHA

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Më të lexuarat