Connect with us

Lajme nga vendi

RMV, klinika të mbushura me të sëmurë nga lija e dhenve dhe kolla e madhe

Published

on

Klinikat në Maqedoninë e Veriut vazhdojnë të jenë të mbushura me pacientë që vuajnë nga lija e dhenve, enterokoliti dhe pertusis. Këto janë tre sëmundjet akute infektive më të shpeshta të raportuara në muajin shkurt, kur janë regjistruar 661 raste me linë e dhenve, pasuar nga enterokoliti – 207 raste dhe 120 raste me kollë të mirë, raporton DW.

Në ndryshim nga muaji janar, kur u regjistruan 903 raste, numri i të infektuarve me linë e dhenve është në rënie, por numri i fëmijëve të infektuar me këtë sëmundje virale tepër ngjitëse është ende i lartë. Në raportin e fundit të Institutit të Shëndetit Publik, thuhet se në raport me muajin paraardhës – janar, është shënuar rënie e numrit të rasteve të raportuara me linë e dhenve me 26,8 përqind, ndërsa në raport me muajin shkurt 2023, u regjistrua rënie prej 5 .6 përqind.

Sëmundje ngjitëse që përhapet shpejt

Lija e dhenve është një sëmundje infektive, përhapet shpejt dhe fëmijët zakonisht e marrin lehtë, me skuqje dhe temperaturë trupi pak të ngritur që zgjat disa ditë. Infeksioni është ngjitës dy ditë para shfaqjes së fruthit.

Është një sëmundje shumë ngjitëse e fëmijërisë e shkaktuar nga virusi varicella zoster nga familja e viruseve herpes. Të porsalindurit dhe të rriturit që nuk kanë vuajtur nga kjo sëmundje si fëmijë mund të vuajnë nga ajo. Pasqyra klinike tek të rriturit është e vështirë dhe te ata jnë më të shpeshta ndërlikimet nga sëmundja, si pneumonia, encefaliti, miokarditi e të tjera.

Rrezik nga fruthi

Përveç lisë së dhenve, ekziston rreziku i përhapjes së lisë (fruthit). Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri thirrje së fundmi për vaksinimin e fëmijëve që nuk ishin vaksinuar kundër lisë gjatë pandemisë Covid-19. Vitin e kaluar, sëmundja u shfaq në më shumë se 50 vende.

Advertisement

Fruthi është një sëmundje virale shumë ngjitëse që shkakton simptoma të ngjashme me gripin dhe skuqje. Ndonjëherë mund të jetë fatale, por mund të parandalohet me dy doza të vaksinës. Për shkak të pandemisë “Covid-19”, pothuajse 60 milionë fëmijë në mbarë botën nuk u vaksinuan.

Për imunitetin popullatës, kur virusi nuk përhapet lehtë, mbulimi i vaksinimit duhet të jetë 95 përqind. Deri në vitin 2022, vetëm 70,7% e fëmijëve janë vaksinuar kundër fruthit në Maqedoni. Hera e fundit që u shpall epidemi fruthi në vend ishte në dhjetor 2018. Më pas ishin 74,8% të vaksinuar. Në Maqedoni për 50 vjet, nga viti 1973 e deri më sot, janë regjistruar 25 vdekje nga fruthi.

Me vaksinë kundër sëmundjeve infektive

Përqindja e madhe e fëmijëve të pavaksinuar risjell rrezikun e përhapjes së këtyre sëmundjeve infektive. Kështu, në shkurt në krahasim me muajin paraardhës është shënuar rritje e numrit të të prekurve nga enterokoliti me 27 përqind, ndërsa krahasuar me muajin shkurt 2023 ka një rritje prej 88,2 përqind.

Janë regjistruar 120 raste me kollë të mirë. Rastet e raportuara janë nga Shkupi, Tetova, Kumanova dhe nga një rast nga Strumica, Manastiri, Kriva Palanka, Gostivari, Dibra dhe Struga. Numri më i madh i të infektuarve është nga mosha 10 deri në 14 vjeç.

Sa i përket statusit të vaksinimit të të sëmurëve, 60 persona janë të pavaksinuar ose pjesërisht të vaksinuar. Nga të gjitha rastet e raportuara, 23 persona janë shtruar në spital.

Advertisement

Lajme nga vendi

Për shkaqe shëndetësore në familje Bujar Osmani pezullon aktivitetet e sotme në fushatë

Published

on

Kandidati për president nga radhët e Frontit Europian, Bujar Osmani ka njoftuar se sot do të pezullojë aktivitetet e tij në kuadër të fushatës për zgjedhjet presidenciale. Osmani njofton se kjo është bërë për arsye shëndetësore në familje.
“Të nderuar mbështetës, Për arsye shëndetësore në familje, do pezulloj aktivitetet e ditës së sotme në fushatë. Shpresoj të jem bashkë me Ju në tubimin qëndror sonte nëse gjithçka do jetë në rregull. Ju faleminderit për mirëkuptimin!”, ka shkruar Osmani.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Taravari: Do të ndërmarr hapa konkret për zgjidhjen e rasteve të montuara

Published

on

Kandidati për president i koalicionit VLEN, Arben Taravari, është zotuar se nëse fiton garën presidenciale, nga pozita e kryetarit të shtetit, do të ndërmerr hapa konkret për zgjidhjen e rasteve të montuara politike dhe për rikthimin e besimit të qytetarëve në sistemin e drejtësisë.

Këtë javë, janë bërë 12 vjet nga montimi i rastit Monstra në lidhje me  vrasjen e pesëfishtë në liqenin e Smillkovës. Për këtë vepër të fabrikuar nga strukturat parapolitike, pesë shqiptarë të pafajshëm janë dënuar me burgim të përjetshëm ose me dënim maksimal. Nga ana e pushtetit, ky përvjetor u trajtua si të gjithë të tjerët: me heshtjen që e karakterizon faji.

Monstra, Sopoti, Brodeci, Alfa, Lagja e Trimave dhe të tjera, janë që të gjitha emra që na e kujtojnë një plagë të hapur në shoqërinë tonë, atë të drejtësisë selektive që e shtyp shqiptarin. Ky sistem i padrejtësisë e ka bërë shqiptarin mish për top, për të qeruar hesape politike apo për të shtyrë përpara agjenda shoviniste saherë që dikujt i rrezikohet pushteti.

Drejtësia selektive në rastet e montuara politike por edhe pandëshkueshmëria në rritje pas ndryshimit të Kodit Penal, na kanë sjellur në një gjendje ku vetëm 2% e qytetarëve i besojnë drejtësisë.

Unë si President i Republikës, do të ndërmarr hapa konkret për zgjidhjen e rasteve të montuara politike dhe për rikthimin e besimit të qytetarëve në sistemin e drejtësisë.

Advertisement

Me koalicionin VLEN, do të kemi si top prioritet ngritjen e një gjyqësori të pavarur, efektiv dhe të drejtë, ku askush nuk do të jetë mbi ligjin dhe askush nuk do të shtypet për shkak të përkatësisë kombëtare.

VLEN zotohet për krijimin e një trupe të përkohshme ekspertësh perëndimorë, kryesisht nga vendet evropiane, që do të integrohen në këshillat prokuroriale e gjyqësore të Maqedonisë së Veriut për një mandat gjashtëvjeçar. Kjo trupë do të monitorojnë punën e gjyqtarëve dhe prokurorëve vendas. Por ata do të kontribuojnë edhe vetë si gjyqtarë e prokurorë.

Do të shtyjmë përpara ligjin për vetingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe do të reformojmë në tërësi sistemin për zgjedhjen, avancimin, disiplinimin dhe shkarkimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve publik.

Pas plebishit popullor të 24 prillit dhe 8 majit, në sistemin tonë të drejtësisë, nuk do të ketë më vend për gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar dhe me mendësi jugosllave.

VLEN do të bëjë evropianizimin e sistemit të drejtësisë, si kusht i domosdoshëm për të ndalur epideminë e korrupsionit dhe drejtësinë selektive. Ne mund të bëhemi vend anëtar i BE-së vetëm atëherë kur Gjykata e Tetovës dhe e Shkupit të jenë po aq të besueshme sa Gjykata e Berlinit apo Bonnit. Rrugë tjetër nuk ka.

Advertisement

Me ardhjen e VLEN në pushtet, të gjitha viktimat e rasteve të montuara do të lirohen dhe do të dëmshpërblehen.

Ndryshimi ka nisur dhe nuk ka të ndalur. Drejtësia VLEN sepse ajo është parakusht për shoqëri inkluzive, për demokracinë dhe për zhvillimin ekonomik.

Tani po ia kaloj fjalën z. Sabri Aziri, familjar i Haki Azirit dhe Fejzi Aziri, dy nga shqiptarët e dënuar padrejtësisht me 9 dhe 15 vjet burg në rastin Monstra.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Vazhdon greva e specializantëve privat

Published

on

As premtimi i ministrit të Shëndetësisë se do ta zgjidh problemin, nuk i bindi specializantët privat që ta ndërpresin grevën. Ata e vazhduan grevën mëngjesin e të martës, të cilën  e filluan të hënën. Specializantët privat thonë se nuk do ta ndalojnë grevën derisa Ministria e Shëndetësisë të dalë me vendim dhe derisa vendimi të kaloj në seancë qeveritare. Varësisht se si do të jetë vendimi i Qeverisë, thonë se do të vendosin se çfarë do të ndërmarrin më tutje.

Hristina Ilioska-Çeshlaoska, specializante private në mjekësinë interne

“E vazhdojmë grevën derisa vendimi të kaloj në seancë të Qeverisë dhe derisa Ministria e Shëndetësisë të dalë me njoftim zyrtar se çfarë është vendosur në atë seancë të Qeverisë dhe më pas me të gjithë kolegët, do të vendosim se cilat do të jenë hapat e ardhshëm”.

Ajo përsëriti se edhe para një muaji Demiri u premtoi se ai ka mirëkuptim për problemet e specilizantëve, por se ata deri ato kërkesa nuk janë propozuar në seancë të Qeverisë.

Një ditë më parë specializantët privat realizuan takim me ministrin e Shëndetësisë Ilir Demirin, zëvendës ministren Maja Manoleva dhe këshilltaren e kryeministrit për çështje shëndetësore Ana Daneva Markova. Në takim u është thënë se lidhur me kërkesat e tyre për rritjen e kontributeve do të ketë informcione në formë të shkruar pas seancës së Qeverisë.

Advertisement

Ndërkaq, ministri Demiri dyshon se greva e specializantëve privat ka prapavijë politike. Në mesin e kërkesave të speializantëve janë rritja e pagave, pagesa e sigurimeve shëndetësore si dhe rregullimi i statusit të punës. Emine Ismaili Luzha /SHENJA/

Continue Reading

Më të lexuarat