Connect with us

Lajme nga vendi

VLEN: Nga 64 deputetë që ka shumica, vetëm 51 votuan pro Ligjit për Lojërat e Fatit

Published

on

Koalicioni opozitar VLEN sot përmes një konference me mediat theksoi se vetëm në 100 ditët e fundit, Artan Grubi përmes kurbanit të tij Përparim Bajramit, po harxhon mbi 2.1 milion euro para të qytetarëve për marketing dhe reklama të kazinove dhe lojërave të fatit nëpër mediumet digjitale.

Fari Iseni nga VLEN theksoi se kjo Qeveri e korruptuar në ikje nuk mendon për fushata për senzibilizimin e qytetarëve për lexim e arsim, për mbrojtje të ambientit e sport, për mbrojtje të shëndetit e për punësim, por mendon vetëm si ti nxisë qytetarët për të lujatur sa më shumë kazino dhe lojëra të fatit.

Ja konferenca në vijim:

Rrjedhimisht hapet dyshimi mos vallë në këtë mënyrë pushteti planifikon ta financojë makinerinë e tyre propagandistike, me dhjetra portale nën kontollën e drejtpërdrejtë të Artan Grubit dhe Përparim Bajramit.

Por të shkojmë me rradhë. BDI përmes Arbër Ademit, që siç duket e ka marrë rolin e avokatit dhe zëdhënësit të bizneseve të pista të lojërave të fatit dhe kazinove, paska akuzuar opozitën shqiptare për mos-përkrahje të ligjit për lojërat e fatit.

Advertisement

Fillimisht, për respekt ndaj opinionit duam të sqarojmë disa gjëra. Sot këtu nuk jemi për të polemizuar me BDI-në. Drejtuesit e BDI-së vetë e kanë zgjedhur këtë rrugë të krimit dhe për këtë vendim dënimin do ta marrin nga qytetarët, por edhe nga anëtarësia e vetë BDI-së, me 24 prill dhe 8 maj.

Ajo që është me rëndësi për ne, është që opinionit t’ia sqarojmë se është nonsens të akuzosh opozitën shqiptare për mospërkrahje, kur nga 64 deputetë të qeverisë, pro kanë votuar vetëm 51. Kjo është dëshmi e qartë që BDI dhe kjo shumicë e kanë humbur busullën dhe se atyre tërësisht u ka rënë sistemi. Ne si opozitë jemi VLEN, dhe VLEN është anti-bixhoz. Ndërsa bixhozi është anti-VLEN. Por në 24 prill dhe 8 maj bixhozi do t’i humbë zgjedhjet, VLEN do të fitojë.

Ky ligj për lojërat e fatit që Artan Grubi tentoi në mënyrë ekspres ta kalojë me flamur europian, për çka reagoi ashpër edhe faktori ndërkombëtar, nuk kishte fare të bëjë me mbrotjen e rinisë nga lojërat e fatit, por ishte vetëm tentativë për legalizim i marrëveshjeve kriminale të cilat Artan Grubi i ka bërë përmes kurbanit të tij Përparim Bajramit. Logjikisht parashtrohet pyetja: përse kaq shqetësim në radhët e BDI dhe Artan Grubit për faktin se nuk u kaloi ligji? Mos valle po u bien në ujë marrëveshjet milionëshe me nëntokën serbe, bullgare e malazeze? A thua vallë çfarë obligimesh kanë drejtuesit e BDI ndaj këtyre qarqeve?

Të nderuar qytetarë, nuk ka ironi më të madhe sesa kur dëgjojmë BDI-Llotarinë që përmes internetit e futi kumarin në çdo shtëpi, të akuzojë tjerët se e pengojnë sjelljen e ligjit. Nuk ka ironi më të madhe kur BDI-Llotaria që vetëm për këtë mandat 4 vjeçar investoi 46 milionë euro para të qytetarëve në blerjen e aparateve të kazinos të tentojë të paraqitet se nuk dinë gjë. Nuk ka ironi më të madhe kur vetëm në ditën e fundit të detyrës së tij si zv-kryeminstër, Artan Grubi përmes kurbanit të tij Përparim Bajramit harxhoi 12 milionë euro për furnizimin e aparateve të reja të kazinos, të drejtojë gishtin tek të tjerët.

Ne jemi këtu të ripërsërisim se Neni 10 i këtij ligji parashikon largimin e bastoreve por jo edhe të kazinove në minimum 500 metre distancë nga objektet e shkollave të mesme dhe fillore. Me ligjin e propozuar nga Grubi dhe BDI-ja, kazino mund të ketë edhe në oborr të shkollave. Ky nen me qëllim nuk përfshin kazinot. Pra përmes këtij ligji BDI-Llotaria do tu mbyllte dritaren gjoja disa bastoreve, por do tu hapte derën fuqishëm kazinove dhe kazinove online në bashkëpunim ekskluziv me nëntokën serbe. Pra, Po edhe Rusisë, përmes Sërbisë.

Advertisement

Arbër Ademi para se të drejtojë gishtin kah opozita shqiptare, bën mirë ta pyesë bashkëvendasin dhe mikun e tij Përparim Bajrami, a janë faktet e sipërpërmendura të lidhjes BDI-Serbi arsyeja e vizitave të tij të shpeshta në lokalin “Lafayette” në Beograd?

Koalicioni i partive opozitare shqiptare VLEN jemi shumë të interesuar për ligj të vërtetë anti-bixhoz, i cili ligj në vehte do të përmbajë këto pika:

-mbyllje të tërësishme të lojërave të fatit, bastoreve e kazinove, dhe jo si propozimi aktual ku përfshihen bastoret por jo edhe kazinot,

– mbyllje totale të kazinove online,

-hetim të detajuar e të pavarur për të gjitha paratë e pista të nëntokës serbe që janë futur në shtetin tonë me lejen dhe dijeninë e BDI-së përmes biznesit të kazinove.

Advertisement

Ndryshimi po vjen përmes koalicionit VLEN, vendi do të zhvillohet, shqiptarët do të mbrohen, dhe ata që e kanë mizën nën kapuç do të japin llogari për të gjitha krimet e bëra”, theksoi Iseni në konferencën e VLEN.(INA)

Advertisement

Lajme nga vendi

VLEN shpalos programin për zgjedhje: Zhdukje e bixhozit, decentralizim fiskal, aksionet në dorë të qytetarëve

Published

on

Në sheshin “Skënderbeu”, aty ku edhe e kanë selinë e përbashkët, koalicioni VLEN prezantoi një pjesë të programit qeveritar, ndërsa javën tjetër pritet të prezantohet i plotë. Migrimi dhe ekonomia do të jenë shtyllat kryesore. Për këtë, kandidati për president Arben Taravari, tha se qytetarëve do t’u mundësojnë që deri në fund të mandatit, të marrin pagë mesatare prej 800 eurove.

Nuk mund të vazhdohet kështu me qeveri të korruptuar dhe zhvatëse, na duhet patjetër ndryshim. Për këtë arsye ne si koalicion VLEN në qeverisje duhet të garantojmë dhe rritjen e rrogës mesatare, kjo garancë e jona është që rroga mesatare do të jetë minimum 800 euro”, tha Arben Taravari – kandidat për president –VLEN.

Fjalime mbajtën e tre krerët e partive që përbëjnë VLEN-in, Izet Mexhiti, Bilall Kasami dhe Afrim Gashi. U prezantuan planet për zhdukjen e plotë të bixhozit, planet për decentralizim fiskal dhe lënien e aksioneve të ndërmarrjeve shtetërore në dorë të qytetarëve
Ne do t’u shpërndajmë të gjithë qytetarëve të Maqedonisë, 49% të aksioneve të ndërmarrjes shtetërore, pra do të shpërndajmë aksione në vlerë prej 10mijë euro për secilin individ. Këto aksione do të mund të shiten në treg dhe do të sjellin dinamikë të re ekonomike për familjet e secilit dhe do të mundësojë dhe futjen e kapitalit privat në këto ndërmarrje, gjë që sjellë modernizim dhe zhvillim”, pohoi Izet Mexhiti – Bartës liste Z1 – VLEN.

“Me fitoren e VLEN-it, ne besojmë se do të marrë fund sëmundja e madhe e kazinosë dhe lotarisë. Ne do të bëjmë çmos, që ta ndalojmë bixhozin. Ideja jonë është t’i ndalojmë edhe kreditë e shpejta që në fakt janë thjeshtë fajde. Do t’i anulojmë borxhet e njerëzve me kredi të shpejta”, pohoi Afrim Gashi – Bartës liste Z2 – VLEN.
Për këtë, ne angazhohemi që të kemi një decentralizim fiskal, të kemi bartje të ingerencave në pushtetin lokal sepse pushteti lokal është i njohur se është pushteti më afër qytetarëve. Ne do të angazhohemi që në mandatin tonë të transferojmë së paku gjysmë miliardë euro për zhvillimin e komunave tona dhe ndërtimin e infrastrukturës së munguar”, tha Bilall Kasami – Bartës liste Z6 – VLEN

Shkurt folën edhe bartësit e listave nga zonat 3, 4 dhe 5, por edhe përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherazi kandidat për deputet në zonën 6, Bekim Qoku.

Advertisement

“Ne jemi për Maqedoninë e Veriut si partnere e NATO-s dhe si një vend i integruar në Bashkimin Europian. Jemi për partneritet dhe miqësi në Ballkan por jemi gjithashtu kundër atyre që bashkëpunojnë me Beogradin problematik, me pinjollët e Millosheviqit dhe me Moskën agresore”, pohoi Bekim Qoku – VLEN.

“Shqiptarët e Çashkës dhe Velesit, presin vëmendjen e shtetit. Kemi garanca nga presidenti Taravari dhe nga koalicioni VLEN se në Qeverinë e ardhshme, shqiptarët e zonës 3, nuk do të lihen vetëm”, tha Shener Bilalli – Bartës liste Z3 – VLEN .

Ne kemi programin tonë elektoral, plani VLEN 2030. Me politikat tona ekonomike dhe zhvillimore ne do të arrijmë që në vitin 2030, të jenë 150 euro për kokë banori”, u shpreh Mendurim Zermanovski – Bartës liste Z4 – VLEN.

“Duke e ditur se kush qëndron përballë nesh, një listë plot skandale dhe njerëz të dyshimtë, ne kemi sigurinë e plotë se në zonën pesë do të bëhet surpriza më e madhe. Të mos harrojmë se morali vlen edhe në politikë, ndryshimi vlen, guximi vlen, fitorja vlen”, pohoi Salim Sulejmani – Bartës liste Z5 – VLEN.

Përndryshe në listat e votimit, si për president ashtu edhe për deputetë, koalicioni VLEN do të ketë numrin gjashtë në renditje, në bazë të ndryshimeve të fundit të Kodit Zgjedhor që i solli Komisioni Shtetëror Zgjedhor.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

EMIGRIMI I FRIKSHËM: Plakje dhe ikje e popullatës

Published

on

Për çdo vit nga Maqedoni po shpërngulen 12 mijë njerëz tregojnë analizat e Entit të Statistikës. Përveç se me shpërnguljen e madhe, vendi ka probleme edhe me natalitetin e ulët. Nga Entit i Statistikës thonë se kjo ndërlidhet më së shumti me uljen e lindshmërive ku veçmë dhjetë vite Fertiliteti që paraqet numrin e të lindurve të gjallë në raport me numrin e përgjithshëm të popullsisë femërore në periudhën fertile është 1.5 fëmijë për një grua, përderisa për reproduksion të thjeshtë nevojitet 2.1 fëmijë.Njëherësh statistika zbardh se nëse në vitin 2002, një e katërta e popullsisë ishte e re, tani kjo shifër është ulur me 18 për qind në më pak se një e pesta e e popullsisë. Apo thënë ndryshe nëse në vitin 2002 kishim 24 për qind të rinj nga numri i përgjithshëm i popullsisë, në vitin 2022 kjo shifër është ulur me 18 për qind.

Prej vitesh, sipas hulumtimit të Institutit Republikan Ndërkombëtar të publikuar në mars të vitit të kaluar, problemet kryesore të theksuara nga qytetarët janë të natyrës ekonomike që i shtyëjnë ndaj migrimit: papunësia, varfëria, pagat e ulëta.

Kohë më parë në diskutimet e Forumit të Prespës në Strugë u konstatua se arsyeja e emigrimit nga Ballkani nuk janë vetëm paratë, por edhe politika.Një gjyqësor i pavarur dhe korrupsioni zero janë parakushte të rëndësishme që të rinjtë të mos largohen nga vendi apo të kthehen në shtëpi.Është gjithashtu e nevojshme të trajtohet mosbesimi në institucionet dhe mundësitë e pamjaftueshme për të rinjtë, të cilat janë ndër arsyet kryesore të emigrimit.

“Kur i pyesim të rinjtë se pse largohen nga vendi, punësimi dhe arsimimi janë dy arsyet kryesore, por edhe klima e përgjithshme në lidhje me mënyrën se si funksionon vetë vendi ndikon në motivin e një të riu që të largohet vetë nga vendi”, thotë Petar. Barlakovski, autor i hulumtimit “Rinia dhe Regjistrimi”.

“Në dallim nga opinioni fillestar që kishim për këtë temë, por edhe shoqërisht pranohet se të rinjtë ikin nga shteti vetëm për arsye financiare (edhe pse ai segment nuk mund të përjashtohet), sipas hulumtimit tonë, të rinjtë më së shumti shqetësohen nga mungesa e drejtësisë, cilësia e jetesës, korrupsionin dhe partizimin e shoqërisë. Kjo më tej u krijon probleme në punësim, avancim dhe hapje të biznesit të tyre, shoqëria e partizuar krijon staf jo cilësor, ndaj të rinjtë vendosin të shkojnë diku ku puna e tyre do të vlerësohet dhe jeta e tyre, të paktën në pjesën më të madhe, do të varen nga aftësitë dhe përpjekjet e tyre”, thonë nga ekipi “Dua të qëndroj”.

Advertisement

Gjithashtu një popullsi e moshuar nënkupton mungesë të fuqisë punëtore në dispozicion, por edhe rritje të shpenzimeve qeveritare për skemat e pensioneve dhe kujdesin shëndetësor. Kostoja e një numri në rënie të të rinjve në Ballkan është llogaritur nga Fondacioni Westminster për Demokraci dhe Instituti për Zhvillim dhe Inovacion.

Studimi tregon se rajoni i Ballkanit Perëndimor po humbet çdo vit miliarda euro për shkak të migrimit të të rinjve. Për të vlerësuar pasojat ekonomike të kësaj dukurie, studimi merr parasysh si kostot e lidhura me arsimin – 2.46 miliardë euro – po ashtu edhe humbjet e mundshme në rritjen e Prodhimit të Brendshëm Bruto, pikërisht për shkak të largimit të të rinjve nga këto vende.

Llogaritet se vendet e Ballkanit Perëndimor humbasin për shkak të migrimit të të rinjve rreth 3.08 miliardë euro çdo vit në rritjen e mundshme të PBB-së dhe në rënien e konsumit. Nëse kësaj shifre i shtohen shpenzimet mbi arsimimin e tyre,atëherë kostoja në total është rreth 5.5 miliardë euro në vit. (koha.mk)

Continue Reading

Lajme nga vendi

Ndryshimet e shpejta të temperaturave brenda ditës nuk kalojnë pa pasoja në shendëtin e qytetarëve

Published

on

Ndryshimet e shpejta të temperaturave brenda ditës nuk kalojnë pa pasoja në shendëtin e qytetarëve.Kjo periudhë e cila është karakterizuar me ndryshime të shpeshta të temperaturave, pasi që kishim mot me diell disa ditë rradhazi dhe më pas ulje të temperaturave, sipas mjekëve më shumë e pësojnë pacientët që kanë sëmundje kronike. “Sa i përket aspektit shëndetësor në repartin e ndihëms së shpejtë në Tetovë kemi kryesisht më tepër raste me grip sezonal, ndërsa pacientët që kanë sëmundje kronike janë më të ndjeshëm në këto ndryshime drastike të temperaturave.Ne si mjek, apelojmë që pacientët të cilët kanë sëmundje kronike të zemrës, që mos të dalin pa nevojë kur ka ndryshime drastike të temperaturave dhe të jenë më të kujdesshëm” thotë Besnik Mustafai, mjek në Repartin e Ndihmës së Shpejtë në Tetovë

Problem shtesë në këtë periudhë është edhe paraqitja e alergjive që edhe më shumë e rëndon situatën. Mjekët këshillojnë që edhe këta pacient të kenë kujdes. “Kryesisht në repartin e ndihmës së shpejtë paraqiten për kontroll pacientët me simptoma të gripit, pra ftohje e lehtë, kollë të thatë, temperaturë, me plogështi e kështu me rradhë. Këto janë simptomat kryesore dhe ja vlen të ceket se tani jemi në periudhën e pranverës, kemi rritje drastike të pacientëve të cilët kanë probleme me alergjitë. Rekomandojmë tek këtaA pacientë që të kenë me vete terapinë e nevojshme dhe të jenë më të kujdesshëm” apelon mjeku Mustafai.

Në ndërkohë, janë shpeshtuar sulmet në tru si pasojë e këtyre ndryshimeve të shpeshta klimatike në një periudhë të shkurtër kohore. “Rastet më të rënda gjatë kësaj periudhe janë pacientët të cilët pësojnë sulm në tru dhe gjatë këtyre ditëve kur temperaturat ishin të larta brenda një ndrrimi kemi pasur edhe nga gjashtë raste të personave që kanë pasur sulm në tru, pikërisht shkaku i ndryshimeve të shpeshta të temperaturave. Kryesisht këta raste ndër vite ndodhin në sezoninë e pranverës kur kemi ndryshim të kohës, sidomos dalja e mënjëhershme në diell sjell deri tek sulmet në tru” njofton Besnik Mustafai mjek.

Mjekët rekomandojnë që në këto raste personat që kanë probleme kronike shëndetësore pa nevojë mos dalin në ambiente të hapura.“Apelojmë që kur ka ndryshime të mënjëhershme të temperaturave personat me sëmundje kronike të shmangin daljet në ambiente të hapura, pasi që trupi është mësuar në temperaturë të ulët një kohë të gjatë dhe ekspozimi I shpejtë në temperatura të larta, sjell deri tek komplikimet shëndetësore.Prandaj, pa nevojë mos dilet jashtë sidomos kjo vlen për personat e moshuar” thotë apelon ai.Një studim i ri tregon se numri i vdekjeve të lidhura me goditjet në tru të lidhura me temperaturat ekstreme është rritur që nga viti 1990. Sipas studiuesve, pjesa më e madhe e goditjeve ishin për shkak të temperaturave më të ulëta se normale, ndërsa sigurisht që kishte një rritje të goditjeve kur temperaturat ishin më të larta se normalja.TV KOHA

Continue Reading

Më të lexuarat