Connect with us

Lajme nga vendi

Neglizhenca e institucioneve hap dyert për ikjen e kriminelëve nga burgu

Published

on

Policia maqedonase është në kërkim të më shumë se 400 personave, të cilët kanë arritur t’i ikin ballafaqimit me drejtësinë. Disa prej tyre janë arratisur nga burgu, përderisa të tjerë kanë qenë të pakapshëm për organet e drejtësisë që në fillimin të zhvillimit të proceseve gjyqësore ndaj tyre.

Për 103 persona të arratisur, policia maqedonase ka lëshuar fletarrestime ndërkombëtare. Më shumë se gjysma e tyre, gjithsej 57, janë lëshuar gjatë pesë vjetëve të fundit.

Gjykata Themelore Penale në Shkup bën të ditur për Radion Evropa e Lirë se aktualisht aktive janë 368 urdhër-arreste, për personat që duhet të vuajnë burgun ose ata që duhet të paraqiten në baza ditore, pasi janë të liruar me kusht, por një gjë të tillë nuk e kanë bërë.

Kush ua mundëson kriminelëve t’i shpëtojnë drejtësisë?

Ekspertët e sigurisë thonë se neglizhenca e institucioneve të shtetit është ajo që ua mundëson kriminelëve të mos ballafaqohen me organet e drejtësisë.
Stefan Buxhakoski, ligjërues i Shkencave të Sigurisë thotë për Radion Evropa e Lirë se korrupsioni u mundëson kriminelëve të mos vuajnë dënimin me burg.

“Si rrjedhojë e mosfunksionimit të sistemit juridik, drejtësisë, arrijnë të ikin personat që janë të dënuar apo që për ta është ngritur procedurë gjyqësore. Hise të theksuar këtu ka prezenca e korrupsionit në gjykata, prokurori… Më duhet të theksoj se sistemi juridik i Maqedonisë (së Veriut) është i mirë, por problem paraqet jetësimi në praktikë i tij. Problemi qëndron tek ata që e administrojnë drejtësinë”, thotë Buxhakoski.

Advertisement

Sipas tij, ata që duhet të vendosin drejtësinë jo rrallë herë janë nën presionin e strukturave të caktuara kriminale, ose nën ndikimin e strukturave të caktuara politike, duke bërë që sistemi gjyqësor të jetë jofunksional.

Ace Ciganot

Në mesin e atyre që policia maqedonase e kërkon për më shumë se 25 vjet, është Aco Bocesvki i njohur si “Ace Ciganot” nga Shkupi. Për këtë person, Ministria e Punëve të Brendshme në faqen e saj zyrtare ka lëshuar fletarrestim ndërkombëtar për vrasjen e biznesmenit shqiptar Sead Ibrahimi, nga Draçeva e Shkupit.

Aco Bocesvki nëse nuk mund të vihet para drejtësisë për pesë vjet, lënda për të cilën akuzohet, vjetrohet.

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski ndodhet në Hungari

Fletarrestim ndërkombëtar është lëshuar edhe për kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski, i cili akuzohet për vepra të rënda nga Prokuroria Speciale Publike për abuzime të mëdha financiare dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Ai ka arritur që në mënyrë të “kontrabanduar” të largohet nga Maqedonia dhe të strehohet në Hungari, shtet ky ku ka marrë statusin e azilit.

Advertisement

Dy zyrtarë të shërbimeve sekrete ndodhen në Greqi

Të paqasshëm për organet e drejtësisë janë dhe dy ish-zyrtarët e lartë të policisë sekrete. Ata akuzohen për shkatërrimin e pajisjeve, me të cilat në mënyrë të paligjshme ishin përgjuar mijëra zyrtarë, biznesmenë dhe qytetarët të vendit, Nikolla Boshkovski dhe Goran Grujevski, të cilët janë arratisur në Greqi.

Ndërkaq para tre vjetësh autoritetet kosovare refuzuan ekstradimin e dy të akuzuarve për rastin “Monstra”, Alil Demiri dhe Afrim Ismailoviq.

Proceset e ekstradimit jo rrallë ndikohen nga politika

Qebir Avziu, ish-zyrtar i lartë në dikasterin e policisë, aktualisht ligjërues në Fakultetin Juridik në Universitetin e Tetovës, thotë për Radion Evropa e Lirë se është evidente që vendimet e gjyqësorit, por edhe proceset e ekstradimit, të jenë ndikuara nga politika.

“Sa u përket personave që gjenden jashtë Maqedonisë së Veriut, shtet ku gjenden këto persona, kanë interesa të ndryshme por këtu kryesisht është interesi politik, diku dhe ai financiar se pse nuk bëhet ekstradimi i tyre. Ekstradimi është procedurë e ndërlikuar që nuk varet vetëm nga vendimi gjyqësor, por varet dhe nga vendimi i Qeverisë, respektivisht i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Ministrisë së Drejtësisë”.

“Kështu që, numri më i madh i këtyre personave ndodhen jashtë Maqedonisë së Veriut – në vende të caktuara të Evropës, gjegjësisht botës – e këtu bën pjesë dhe rasti ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, ku për arsye politike nuk bëhet ekstradimi i tij. Jo se ky person është i pakapshëm për organet e drejtësisë në vendin ku po qëndron, por ai nuk arrestohet dhe ekstradohet për shkaqe politike. Ngjashëm është situata dhe me shumë persona të tjerë”, thekson Avziu, ish-zyrtar i lartë në Ministrinë e Punëve të Brendshme.

Advertisement

Njohësit e çështjeve juridike theksojnë se sfidë më vete mbetet vjetërsimi lëndëve për personat që kanë arritur t’i shmangen vuajtjes së dënimit me burgim. Kjo pasi për dënimin me burgim të përjetshëm, dënimi vjetërsohet pas 30 vjetësh, përkatësisht nëse i dënuari ka qenë në arrati për 30 vjet.

Për dënimin me 10 vjet burgim, afati i vjetërsimit të vuajtjes së dënimit skadon pas 20 vjetësh. Dënimi me burgim deri në një vit ose gjobë, vjetërsohet pas dy vjetësh./REL

Advertisement

Lajme nga vendi

Taravari: Vala e ndryshimit nuk mund të ndalet, BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi

Published

on

Arben Taravari, njëri nga partnerët e koalicionit “VLEN” e që aktualisht është kryetar i Komunës së Gostivarit, ende nuk ka vendosur nëse do të jetë në qeverinë e ardhshme si ministër.

Ai ka konfirmuar se një pjesë e shkrimeve të disa mediave për ndarjen e dikastereve qeveritare dhe posteve zyrtare janë të sakta. Sipas Taravarit, ndoshta sot ose nesër do të shpallet marrëveshja përfundimtare mes partnerëve të ardhshëm qeveritar, VLEN-it dhe VMRO-DPMNE-së.

“Aleanca do të ketë dy ministri, një zëvendëskryeministër për qeverisje të mirë dhe transparencë dhe ministrin e shëndetësisë dhe dy zëvendësiministra, si dhe dy sekretar shtetëror, gjegjësisht zv.ministër për mbrojtje dhe zv.ministër për bujqësi. Sekretar shetëror në shëndetësi dhe një tjetër që tani nuk më kujtohet”, shprehet Taravari.

Taravari tha se emrat e kuadorve që do të emërkohen në këto pozita ende nuk i kanë definuar. I pyetur nëse do të jetë ministri i ardhshëm i Shëndetësisë, ai tha se nuk ka vendosur dhe ende është duke menduar nëse do ta pranojë këtë pozitë.

 “Nuk përjashtohet mundësia, por nuk është definitive”, tha Taravari.
Advertisement

Taravari komentoi edhe rezultatet nga rivotimi dhe theksoi se ata kanë qenë në avantazh më 8 maj dhe tani, siç tha ai, janë në avantazh të madh.

“BDI mund ta ankimon rezultatin, por rezultatet janë këto që janë. Ishte e pritshme dhe tani vala e ndryshimit është ajo që nuk mund të ndalet, prandaj BDI-ja duhet të pajtohet me rezultatin. Qytetarët tani janë liruar, votojnë pak më lirshëm se sa më parë dhe uroj që BDI-ja ta pranon këtë realitet. Tash VLEN-i ka një deputet më shumë, BDI-ja një deputet më pak”, deklaroi Taravari.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

Published

on

VMRO-DPMNE-ja nuk ka vendosur akoma nëse do të dorëzojë ankesa në KSHZ rreth procesit të votimit ose mbledhjes së rezultateve në gjashtë vendvotime në njësinë e pestë zgjedhore.

Nga rivotimi i një dite më parë, kjo parti priste të marrë një deputet më shumë në njësinë e pestë por kjo nuk ndodhi.

Nga ana tjetër, Fronti Evropian është duke përgatitur ankesa për votimin e një ditë më parë në Llërcë.

Pas rivotimit, koalicioni humbi një mandat në zonën gjashtë, i cili shkoi në adresë të VLEN-it. Megjithatë, Fronti Evropian vlerëson se ka pasur parregullsi për të cilat do të ankohet në KSHZ.

Partitë dhe subjektet pjesëmarrëse në zgjedhje kanë afat 48 orë për ankesa në KSHZ.

Advertisement

Pas rivotimit në një vendvotim në Llërcë të Zhelinës, Fronti Evropian humbi një deputet nga rezultatet e 8 majit kurse VLEN fitoi një deputet më shumë.

Kurse rivotimi në gjashtë vendvotime në njësinë e pestë zgjedhore nuk përmbysi rezultatin e 8 majit.

Me këtë, VMRO-DPMNE-ja mbetet me 58 deputetë, Fronti Evropian dhe Koalicioni për Të Ardhme Evropian janë me nga 18 deputetë, VLEN ka 14 deputetë kurse ZNAM dhe E Majta kanë nga 6 deputetë.

118 deputetë kanë marrë certifikatat kurse 2 të tjerë do të certifikohen pasi të mbyllen të gjithë afatet e ankesave rreth zgjedhjeve.

Kreu i Kuvendit Jovan Mitrevski njoftoi se në koordinim me të gjitha partitë parlamentare të dala nga zgjedhjet e fundit, caktoi seancën konstituive të përbërjes së re të Kuvendit për më 28 maj. Seancën do ta drejtojë deputetja më e vjetër, Merita Kollçi Koxhaxhiku.

Advertisement

Pas konstituimit, partia që formon shumicën duhet të marrë mandatin për formimin e qeverisë së re. VMRO-DPMNE-ja beson se kjo do të ndodhë në gjysmën e dytë të muajit qershor. Deputeti Antonio Milloshoski, njoftoi sot në rrjetin X se qeveria e re pritet të formohet deri më 20 qershor, me shumë gjasë, mes VMRO-se, VLEN-it dhe ZNAM-it./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme nga vendi

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Published

on

Pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN përfshinë kryetarin e Kuvendit, zëvendëskryeministrin e parë, gjashtë ministri, shtatë zëvendësministra dhe rreth 400 drejtori. Sipas burimeve nga grupet e bisedimeve Afrim Gashi është paraparë në krye të ligjvënësit. Zëvendëskryeministër i parë do të jetë Izet Mexhiti, ndërsa ministria e Eurointegrimeve apo zëvendëskryeministri për Eurointegrime do t’i takon Alternativës. Ky subjekt do të ketë edhe dy zëvendësministra atë të Arsimit dhe të Ministrisë për marrëdhënie mes bashkësive etnike. Në kuadër të VLEN, Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit përveç zëvendëskryeministrit të parë do të ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë dhe dy zëvendësministra edhe atë në MPB dhe Transport e lidhje.

Lëvizja Besa do të ketë dy ministri, atë të Ekonomisë dhe Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale. Partia e Bilall Kasamit i cili ka vendosur të mban mandatin e kreut të Tetovës do të kedhë zëvendësministër në Kulturë.
Aleanca për Shqiptarët, krahu i Arben Taravari do të ketë gjithashtu dy ministri. Ministria e Shëndetësisë dhe një ministri pa resor. Krahu i Taravarit do të ketë edhe zëvendësministër në Mbrojtje dhe Bujqësi. Arben Taravari nuk përjashtoi mundësinë që ai vet të udhëheqë me Shëndetësinë, por tha se akoma nuk është definitive. Në 24 deri 48 orët e ardhshme pritet zyrtarizimi i marrëveshjes VLEN me VMRO-DPMNE-në.

“Aleanca do të ketë dy ministri, një zëvendëskryeministër për qeverisje të mirë dhe transparencë dhe ministrin e shëndetësisë dhe dy zëvendësministra, si dhe dy sekretar shtetëror, gjegjësisht zëvendësministër për mbrojtje dhe zëvendësministër për bujqësi. Sekretar shtetëror në shëndetësi dhe një tjetër që tani nuk më kujtohet…Nuk përjashtohet mundësia, por nuk është definitive”, deklaroi Arben Tarvari, VLEN.Gazetar: Adrian Kerimi

Continue Reading

Më të lexuarat