Connect with us

Lajme nga rajoni

Greqia në operacionin më të madh të evakuimit të turistëve, pas zjarreve në Rodos

Published

on

Zjarrfikësit luftuan kundër flakëve, ndërkohë që Greqia filloi dje operacionin më të madh të evakuimit të turistëve në 50 vitet e fundit.

Ky numër llogaritet mes 20-30 000 turistë.

Ndihma ajrore e përbërë nga një ”Mi-8”, dy ”Chinooks” dhe një ”BK-117” ndihmoi për shuarjen e zjarreve.

Përveç kësaj, në Laerma ka një helikopter ”S-64” që u ka ardhur në ndihmë.

Në frontin e zjarrit nga Apollonasi në Profitit Ilias ka rindezje të vazhdueshme të zjarrit dhe përpjekjet janë të fokusuara për të parandaluar përhapjen e zjarrit në veri dhe në pyllin e dendur.

Advertisement

Në pjesën ballore në lindje të liqenit artificial Gadoura, përpjekjet janë përqendruar në parandalimin e përhapjes së zjarrit drejt Kalathos.

Prioriteti i autoriteteve mbetet mbrojtja e njerëzve dhe evakuimet, shpëtimet dhe mikpritja e banorëve janë aktive në ishull.

Dje, gjashtë persona me probleme me frymëmarrjen janë transferuar nga sistemi i ambulancës së urgjencës (EKAV) në spitale, të cilët i kanë lëshuar menjëherë. Hapësira të sigurta për strehimin e përkohshëm të të evakuuarve janë krijuar në hotele, qendra konferencash, objekte sportive, shkolla dhe hapësira publike.

Përveç kësaj, njerëzit që strehohen në këto objekte janë furnizuar me ushqim, ujë dhe mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore.

Në të njëjtën kohë, Ministria greke e Punëve të Jashtme do të ngrejë një zyrë ndihmëse të dedikuar në Terminalin 1 të Aeroportit Ndërkombëtar të Rodosit, në mënyrë që turistët që humbën ose nuk morën dokumentet e udhëtimit përpara evakuimit, të kthehen pa probleme në vendet e tyre përkatëse.

Advertisement

Operatorët turistikë kanë urdhëruar gjithashtu fluturime çarter të zbarkojnë në Rodos pa pasagjerë në mënyrë që të marrin udhëtarët që dëshirojnë të largohen nga ishulli.

Lidhur me zjarrin në Laerma, autoritetet mohuan se zona është shkatërruar plotësisht nga zjarri.

Në Rodos operojnë 16 ekipe në terren, 266 zjarrfikës dhe 49 kamionë uji, ndërsa së shpejti do të mbërrijnë edhe 10 automjete shtesë zjarrfikëse me 60 zjarrfikës, që do të shtohen me 5 kamionë të tjerë.

Advertisement

Lajme nga rajoni

Kosovari ndërron jetë në Qabe duke kryer Haxhin, ja detajet!

Published

on

Qytetari nga Podujeva, Muharrem Gashi ka ndërruar jetë në Qabe, derisa kishte shkuar për ta kryer obligimin fetar.

Kështu kanë njoftuar familjarët e tij:

“Te dashur miq shok familjar ju njoftojm se ka ndrruar jet babà jon Muharrem H Gashi vdekja ka ndodhur ne qabe atje ku shkoj ta kryej obligimin feter ”

Continue Reading

Lajme nga rajoni

25 vjet nga dorëzimi i ushtris sërme në Kosovë

Published

on

Sot mbushen 25 vjet nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e pushtimit serb.

Ushtria serbe u dorëzua nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare në tokë dhe bombardimeve të NATO-së që e detyruan të nënshkruajë marrëveshjen e kapitullimit më 9 qershor 1999 në Kumanovë.

Marrëveshja u nënshkrua nga Michael Jackson, komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, dhe ish-shefi i Shtabit të Armatës së Serbisë, gjenerali Nebojsha Pavkoviq, i akuzuari i Hagës për krime lufte dhe gjenocid në Kosovë.

Ndër të tjera në marrëveshje parashihej:

c) që nga Kosova të largohen të gjithë personat dhe organizatat me aftësi militare duke përfshirë armatën e rregullt dhe forcat e marinës, civilë të armatosur, paramilitarë, forcat ajrore, garda kombëtare, policia kufitare, rezervistët, policia ushtarake, shërbimet informative, MUP-it, policia lokale, speciale, antirebeliste, antiterroriste dhe çdo grup i përcaktuar kështu nga KFOR-i.

Advertisement

d) u caktua një zonë sigurie ajrore 25 kilometra përtej kufirit të Kosovës, e ndërsa në pikën

e) u caktua një zonë 5 kilometrash përtej kufirit me RFJ-në që nuk guxonte të vendosen armatimet e rënda dhe ushtria, përveç ushtarët kufitarë.

Sulmet, që vazhduan për 78 ditë, u anuluan më 10 qershor, pasi Komandanti Suprem i NATO-së, gjenerali Wesley Clark i raportoi Këshillit të Atlantikut Verior se sulmet ajrore kishin detyruar pushtuesin serb të fillonte tërheqjen e plotë të forcave nga Kosova.

Me hyrjen e NATO-s, në Kosovë nisi edhe vendosja e misionit të përkohshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara-UNMIK, i cili do të administronte vendin deri në shpalljen e Pavarësisë, më 17 shkurt 2008. /KosovaPress/

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Tmerr në Zagreb: Një burrë e lau veten me benzinë ​​dhe i vuri flakën vetes përpara ndërtesës së qeverisë kroate

Published

on

Rreth orës 09:40 para gardhit në anën jugore të sheshit të Shën Markut në Zagreb, para ndërtesës së Qeverisë Kroate, një person i panjohur është larë me benzinë ​​dhe i ka vënë flakën vetes, konfirmon Indeksi nga policia e Zagrebit. i shpallur.

Jozyrtarisht mësohet se një burrë i ka vënë flakën vetes, gjatë së cilës ka pësuar djegie të rënda. Ai ishte ende gjallë kur mbërritën shërbimet e urgjencës.

Dëshmitari: Ai ishte i hutuar

Një dëshmitar i ngjarjes ka thënë për “Jutarnji list” se ka parë një burrë duke u lyer me lëng në afërsi të ndërtesës së Qeverisë dhe është dukshëm i mërzitur.

Sigurimi u njoftua shumë shpejt për këtë lëvizje. Përpara se të niseshin drejt tij, burri tashmë ishte përfshirë nga flakët.

Continue Reading

Më të lexuarat