Connect with us

Lajme nga vendi

Lëvizje e re politike në RMV, kombinime të reja për zgjedhje

Published

on

Derisa vazhdon të jetë në rend të parë tema e “ndryshimeve kushtetuese”, fraksioni i BDI-së, i ashtuquajtur “Grupi i zjarrit” sot njoftoi se do të themelojë lëvizje të re politike në vend, pas disa muajsh mosmarrëveshjes me bashkëpartiakët e udhëhequr nga Ali Ahmeti, shkruan Portalb.mk.

8 vjet pas themelimit të partisë “Uniteti”, kur disa funksionarë në krye me Gëzim Ostrenin u larguan nga BDI, për sot është paralajmëruar promovimi i një lëvizje të re, të ndarë nga BDI-ja e udhëhequr nga Ahmeti dhe mbështetur nga Artan Grubi.

Nga BDI-ja e “logos” kanë deklaruar paraprakisht se janë të bindur se veprimtaria e fraksionit nuk do t’u shkaktojë ndonjë dëm në elektoratin e tyre, eventualisht, sipas tyre, dëmet mund të jenë minimale, të parëndësishme.

Nuk dihet se si do ta ketë emrin lëvizja e re politike dhe kush do të jenë përfaqësuesit dhe udhëheqësi i saj, duke e pasur parasysh se disa prej funksionarëve të lartë të “Grupit të zjarrit” janë deklaruar kundër themelimit të lëvizjes, duke theksuar se lufta duhet të vazhdojë brenda BDI-së.

Lider joformal, deri tani është treguar Izet Mexhiti, i mbështetur nga Blerim BexhetiMusa Xhaferi dhe Nevzat Bejta.

Advertisement

Lëvizja Besa dhe Alternativa, patën e shtrinë “dorën e pajtimit” dhe krerët e saj nënshkruan deklaratë bashkëpunimi për front opozitar. Kjo ndodhi disa muaj pasi Alternativa “u përjashtua” nga Qeveria, për t’ia lëshuar vendin Aleancës për Shqiptarët.

Më 29 maj, Grupi parlamentar i Aleancës për Shqiptarët refuzoi ftesën e kreut të Lëvizjes Besa Bilall Kasami për t’iu bashkuar të ashtuquajturit front opozitar. Në reagimin e tyre thuhet se ftesa e tij është përçarëse. Ftesa e Kasamit vlente edhe për deputetët e Grupit të Zjarrit. Këto të fundit e uruan nismën për front opozitar, por shkurt thonë se do të vazhdojnë betejën e tyre brenda BDI-së. E deri sa janë të tillë, bashkëpunimi është i pamundur.

Nuk dihet nëse kjo lëvizje do të bashkëpunojë me partitë opozitare Lëvizja BESA dhe Alternativa.

Pos kësaj lëvizjes, në opinion po spekulohet se edhe kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska, së shpejti mund të formojë subjekt të ri politik, pasi prej kur ka ardhur në pozitë, i ka prishur relacionet me VMRO-DPMNE-në, e cila e solli në pushtet.

Nga ana tjetër, kryetari i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, ish funksionar i lartë i LSDM-së dhe si kandidat i pavarur i fitoi zgjedhjet në Kumanovë, gjatë kohë dhe konkretisht po punon për të formuar parti, me të cilën do të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe presidenciale.

Advertisement

Mbetet e paqartë se Aleanca për Shqiptarët, në zgjedhjet e ardhshme si do të garojë dhe nëse do të futet në ndonjë koalicion parazgjedhor.

Në bllokun maqedonas, VMRO-DPMNE-ja, në anketat e fundit është nxjerrë fituese, ndërkaq LSDM po i bën gati valixhet për në opozitë. Ndryshimet kushtetuese momentalisht janë “gështenja” e nxehtë në dorën e VMRO-DPMNE-së, të cilat një herë pranuan se do t’i votojnë, por më pas kryetari Hristijan Mickoski bëri një hap mbrapa.

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat