Connect with us

Lajme nga vendi

Nazif Destani nga Ekologu merr në koncesion minierën e Strumicës për bakër dhe ar

Published

on

Qeveria mori vendim për bashkimin e koncesioneve për shfrytëzimin e lëndëve të para minerale – xeheroret e bakrit dhe të arit në lokalitetin “Llovica” në komunën e Bosilovës dhe komuna e Novo Sellës.

Vendimi nuk gjendet në njoftimet zyrtare nga seancat e qeverisë, por është publikuar nga Gazeta Zyrtare.

Vjen vetëm pak ditë pasi “Doma” publikoi storjen, gjykata e solli “Ekologun” e Nazif Destanit një hap më afër hapjes së minierës së Ilovicës”.

Në të kemi bërë të ditur se Gjykata Administrative ka lënë në fuqi së fundmi padinë e “Euromax Resources” (Euromax) kundër vendimit të qeverisë për zgjidhjen e kontratës për një nga koncesionet e minierës “Ilovica-Stuka”.

Aktgjykimi pasoi pasi Gjykata e Lartë Administrative e ktheu çështjen në rivendim, veprim që tek aktivistët civilë të “Zdrava Kotlina”, të cilët janë kundër hapjes së minierave në Strumicë, ngriti dyshime për ndikim politik në proces.

Advertisement

Portali “Doma” tashmë ka shkruar se Nazif Destani, themeluesi i kompanisë “Ekolog”, përmes kompanisë së tij në Holandë, më 24 janar të këtij viti, ka investuar tre milionë dollarë në aksione të kompanisë “Euromax”, e cila dëshiron të hapë një miniera e bakrit dhe e arit afër fshatit Llovicë të Strumicës.

Në fakt, vetëm pesëmbëdhjetë ditë pasi Destani bleu aksionet në “Euromax”, Gjykata e Lartë Administrative vendosi të respektojë ankesën e kompanisë kanadeze, e cila për një kohë të gjatë ankohej para gjykatave maqedonase për vendimin e qeverisë për ndërprerjen e kontratës për një. të koncesioneve për shfrytëzimin e xehes në këtë lokacion.

Aktivistët e shoqatës “Zdrava Kotlina” dyshojnë se jo rastësisht gjykata ka marrë vendim në favor të “Euromax” vetëm dy javë pasi Destani u bë një nga aksionarët më të mëdhenj të kompanisë kanadeze përmes kompanisë holandeze dhe se tani Qeveria ka marrë një vendim për bashkimin e koncesioneve. Sipas tyre, Destani është person i afërt me BDI-në në pushtet dhe i shfrytëzon lidhjet e tij politike për të shtyrë projektin që mund të shkaktojë katastrofë mjedisore në Strumicë.

Dyshim shtesë mes tyre krijoi edhe fakti që anëtar i Gjykatës së Lartë Administrative është Subhi Jakupi, ish-anëtar i KSHZ-së me sugjerim të BDI-së.

“Ish-aktivisti politik i BDI-së tani po e shërben drejtësinë në gjykatë dhe tashmë kemi procedura të reja, të cilat faktikisht tregojnë se sa i pavarur është gjyqësori ynë. “Ekologu” – donatori më i madh i BDI-së vendosi të investojë dhe është shumë e qartë se përmes një mekanizmi janë mjaft të sigurt se do ta marrin koncesionin dhe do t’i kthejnë paratë. Një tregti tipike e ndikimit, korrupsionit, çfarë të doni”, tha Gjorgi Tanushev, aktivist nga “Zdrava Kotlina” dhe këshilltar në Komunën e Strumicës.

Advertisement

Beteja shumëvjeçare e ambientalistëve nga “Zdrava Kotlina” më 17 dhjetor 2019 dukej si e fituar pasi Qeveria njoftoi se ishte marrë vendim për ndërprerjen e marrëveshjes koncesionare. Arsyeja e kësaj lëvizjeje ishte se investitori nuk ka paraqitur kërkesë me dokumentacion të plotë për marrjen e licencës për shfrytëzimin e burimeve minerale brenda afatit të përcaktuar, pra katër vjet pas lidhjes së kontratës. Qeveria e kryeministrit të atëhershëm Zoran Zaev e prezantoi si sukses të madh dhe konfirmim se kujdeset për shëndetin e qytetarëve dhe një ditë më vonë me këtë u mburr edhe LSDM-ja e Strumicës.

Ndonëse “Euromax” e ka paditur Qeverinë për disa vite pa sukses, gjykatat deri vonë kanë refuzuar paditë. Mirëpo, pasi Nazif Destani nga “Ecolog” përmes kompanisë së tij holandeze u bë një nga aksionarët mazhorancë në kompaninë kanadeze, gjykatat dhe qeveria shpejt ndryshuan mendje.

Në pyetjet tona lidhur me këtë rast, Qeveria dhe Ministria e Ekonomisë thonë se kanë vepruar në bazë të aktvendimit të Gjykatës Administrative dhe se nuk do të japin leje për shfrytëzimin e xehes pa konsultim dhe miratim të popullatës vendase.

E gjithë përgjigja e Qeverisë KËTU.

Aktivistët nga “Zdrava Kotlina” besojnë se “Ilovica” është bombë mjedisore që mund të shkaktojë dëme të pallogaritshme në mbarë rajonin. Sipas tyre, nëse projekti realizohet, investitori do të fitojë miliona euro dhe banorëve do t’u lihet një vendgrumbullim hidroshesh ku mbetjet e minierës do të depozitohen pas flotacionit për të ndarë bakrin dhe arin. Ata janë të vendosur të ndalojnë me çdo kusht hapjen e minierës dhe tashmë po paralajmërojnë protesta kundër vendimit të qeverisë për bashkimin e koncesioneve.

Advertisement

Kjo përmbajtje është prodhuar nga Instituti për Studime të Komunikimit

Gazetari: Martin Pushevski

Lajme nga vendi

QMK: Një fëmijë i sëmurë është transportuar me helikopter nga Ohri në Stamboll

Published

on

Qendra për Menaxhim me Krizat (QMK) njoftoi se mëngjesin e sotëm një fëmijë tetë vjeçar është transportuar me helikopter në spitalin “Parku Mjekësor” në Stamboll të Turqisë, për një operacion në shtyllën kurrizore.

Transporti është realizuar me një helikopter të MPB-së i cili ka pajisje transportuese mjekësore, ndërsa fëmija tashmë është vendosur në Qendrën Mjekësore në Stamboll dhe për një kohë të shkurtër helikopteri do të kthehet në bazën në Shkup.

“Më datë 13 maj 2024, përmes numrit të vetëm të urgjencës 112 në QMK, ndërsa më pas me email në Qendrën e Menaxhimit të Krizave, është dërguar kërkesë nga prindi i fëmijës për transport nga Ohri deri në spitalin në Stamboll. Fëmija që u transportua me helikopter kishte probleme motorike, nuk mund të ecë në mënyrë të pavarur, nuk flet dhe ka një lakim të lartë të shtyllës kurrizore, mbi 80 për qind. Për shkak të problemeve të përmendura shëndetësore, transporti afatgjatë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijës. Nëse merret parasysh se ky operacion në shtyllën kurrizore ishte një nga operacionet e vështira dhe të rrezikshme, dhe shërimi pas operacionit është afatgjatë dhe shumë i vështirë, veçanërisht në një gjendje të tillë, është vërtetuar se një lloj tjetër transporti me një kohëzgjatje të tillë është shumë i rrezikshëm për jetën e vajzës”, citon QMK.

Pas dërgimit të kërkesës në QMK, në koordinim ndërmjet Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Ministrisë së Shëndetësisë, kërkesa ka marrë përgjigje pozitive.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

Published

on

Nesër deputetët e posazgjedhur edhe zyrtarisht do të ulen në kolltukët e deputetëve pasi që para 20 ditëve morën mandat nga qytetarët. Seanca e cila është caktuar për në ora 11, ka katër pika. Së pari zgjidhet komisioni për verifikim, i cili ka për obligim që të verifikojë mandatet e deputetëve, e më pas do të vijojë edhe zgjedhja e Komisionit për zgjedhje dhe emërime. Sipas Rregullores së re, seanca konstitutive mund të zgjasë më së shumti 3 ditë, ndërsa përfundon pas zgjedhjes së kryetarit të shtëpisë ligjvënëse, i cili me shumë gjasa do të jetë kryetari i Alternativës, Afrim Gashi.Pasi që paraprakisht kryetari i Kuvendit, Jovan Mitrevski, e caktoi, nesër seancën do ta udhëheq deputeti më i vjetër, përkatësisht Merita Koxhaxhiku, nga Lidhja Demokratike e Izet Mexhitit. Me konstituimin e përmbajtjes së re parlamentare do të hartohet edhe shumica e re, e cila, siç është e ditur do ta ketë koalicioni i VMRO-DPMNE-së që pas negociatave që u mbajtën këto ditë duhet t’i bashkohet edhe VLEN dhe deputetët e ZNAM. Me këtë shumica e ardhshme paralmentare po i afrohet numrit të dy tw tretave. Mandat për deputet për herë të parë mori kryetari i VMRO-DPMNE-së, HristijanMickoskii cili do të jetë mandatari i ardhshëm për formimin e qeverisë së re. Disa nga deputetët e shumicës së re parlamentare në ulëset e deputetëve do të jenë vetëm një kohë të shkurtër sepse një pjesë e madhe prej tyre do të shkojnë në kabinetin e ri qeveritar. Situata është e ngjashme edhe me deputetët e koalicionit VLEN, liderët e të cilit u zgjodhën për deputetët, por pritet që disa prej tyre do të shkojnë në ekzekutiv, ose të vazhdojnë punën si kryetar komune. Nga ana tjetër, përfaqësuesit e deritanishëmtë qeverisë do të jenë në karriget e parlamentit të destinuara për opozitën. Ish-kryeministri dhe kryetari i LSDM-së në largim DimitarKovaçevski, ish-zëvendëskryeministri për ekonomi Fatmir Bytyqi, ish-ministri i punëve të brendshme OliverSpasovski, ai i bujqësisë LupçoNikollovski, ministrja e mbrojtjes SllavjankaPetrovska, e kulturës BiseraKostadinovskaStojçevska, për punë dhe politikë sociale,JovanaTrençevska, për transport dhe lidhjeBllagojBoçvarski, si dhe ish-drejtoresha e Drejtorisw sw tw ardhurave publike SanjaLlukarevska. Nga radhët e BDI-së, sërish deputet do të jetë kryetari i kësaj partie, AliAhmeti, e bashkë me të edhe ish-kryetari i Kuvendit, TalatXhaferi. Ish-ministrat e kësaj partie nuk janë në përbërjen e re parlamentare.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Haxhi 2024, nga Tetova udhëtojnë 452 persona

Published

on

Këtë vit organizimi për në Haxh ka filluar më herët se viteve të kaluara. Organizimi filloi që para fillimit të muajit të Ramazanit, me kërkesë të Ministrisë së Haxhit të Arabisë Saudite. Nga Muftinia e Tetovës thonë se fillimi më herët i organizimit ka qenë një lehtësim më i madh rreth përga&tjeve dhe organizimin e haxhit 2024. Të shtunën pritet të mbahet edhe një seminar sqarues me të gjithë ata që udhëtojnë për në haxh. Nga Tetova këtë vit për në Haxh sikurse edhe viteve të kaluara interesimi është i madh për të udhëtuar në vendet e shenjta dhe nuk janë përfshirë të gjithë të interesuarit, shkaku i numrit të kufizuar që lëshon Ministria e Haxhit. Udhëtimi për në haxh nga Tetova do të jetë më 6, 7 dhe 8 qershor.Udhëtimet e para nga Maqedonia e Veriut. për në vendet e shenjta, Mekë dhe Medina fillojnë më 4 qershor.

Nga Maqedonia e Veriut, këtë vit udhëtojnë 2020 persona për në haxh bashkë me udhëheqësit dhe ekipin mjekësor. Nga Tetova kemi 452 që do të shkojnë në haxh, duke përfshirë ekipin mjekësor dhe udhëheqësit profesional.

Mënyra e pagesës ka shkuar përmes sistemit bankar, pra qytetarët kanë paguar direkt në xhiro-llogarinë e Bashkësisë Fetare islame dhe kjo tashmë është e relizuar. Çmimi nuk ka ndryshuar nga viti I kaluar, pra kanë paguar nga 6550 euro. Në këtë çmim janë përfshirë të gjitha nevojat që kanë haxhilerët, pra, përpos banimit, qëndrimit në hotel, vaksninimit, prerja e kurbanit, veshja e posaçme, pra të githa nevojat janë në këtë çmim”, deklaroi muftiu Xhemaili. Udhëtimi nga Tetova më 6, 7 dhe 8 qershor do të bëhet me autobus deri në aeroport, ndërsa më pas me aeroplan. Udhëheqësit e grupeve, do të informojnë personat që udhëtojnë për datën dhe orën e nisjes. Haxhi është një nga pesë shtyllat e fesë islame dhe është një detyrim fetare që duhet të kryhet të paktën një herë në jetën e të gjithë myslimanëve të rritur të cilët janë fizikisht dhe financiarisht të aftë për të ndërmarrë udhëtimin, dhe që mund të mbështesin familjet e tyre gjatë mungesës së tyre.

Continue Reading

Më të lexuarat