Connect with us

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut me pesë medalje në Lojërat Olimpike Speciale Botërore

Published

on

Gjithsej pesë medalje fitoi kombëtarja e Maqedonisë në Lojërat Olimpike Speciale Botërore, të cilat u mbajtën nga 17 deri më 25 qershor në Berlin të Gjermanisë. Vendi u përfaqësua nga 13 atletë nga Olimpiada Speciale – Maqedonia e Veriut, të cilët performuan në pesë disiplina – basketboll, not, badminton, atletikë dhe pingpong.

Medalje të bronzta fituan Mario Mickovski në disiplinën e notit, kategoria “100 metra stil i lirë” dhe Jane Nikodinovski në badminton.

Juliana Petrovska u kthyen me medalje të argjendta nga Olimpiada Speciale në atletikë, kërcim së gjati dhe Stefan Trpkovski në not, kategoria 100 metra shpinë.

Megjithatë, Agron Hayredini fitoi medaljen e artë në disiplinën e atletikës, kategoria “kërcim së gjati”.

Nga Olimpiada Speciale e Maqedonisë thonë se pjesëmarrja në Lojërat Olimpike Speciale Botërore tregoi se vendi ka kapacitete të mëdha. Edhe atletët e tjerë arritën rezultate të shkëlqyera.

Advertisement

“Ne dëshmuam se mund të përballemi me fuqitë më të mëdha të botës, të fitojmë dhe të fitojmë medalje në skenën botërore. Jemi të kënaqur që denjësisht e kemi paraqitur shtetin maqedonas dhe jemi krenarë që pesë herë flamuri ynë kombëtar është valuar në piedestal në Berlin – sukses ky që nuk ndodh çdo ditë e as në asnjë kategori tjetër garash”, thonë. Olimpiada Speciale – Maqedonia e Veriut.

Lojërat Olimpike Speciale Botërore synojnë të bashkojnë kultura dhe kombe të ndryshme në një vend, duke kontribuar në rritjen e shkallës së përfshirjes përmes sportit.

Këtë vit, mbi 190 vende morën pjesë në lojëra me 7,000 përfaqësues, të mbështetur nga mbi 3,000 trajnerë dhe 20,000 vullnetarë. Atletët garuan në 26 disiplina të ndryshme. Gjatë këtij eventi, përveç pjesëmarrjes në gara, sportistët patën mundësinë të miqësohen me njëri-tjetrin, të takojnë një numër të madh njerëzish në mbarë botën, por edhe të demonstrojnë fuqinë e dorës së ndihmës – me përfshirje aktive në të ndryshme sferat e shoqërisë, si sporti, për të stimuluar zhvillimin e personave me aftësi të kufizuara intelektuale./meta.mk/

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat