Connect with us

Lajme nga vendi

Konferencë rajonale “Bashkë të suksesshëm! Mbikëqyrje dhe qasje rajonale për parandalimin dhe luftën kundër tregtisë me njerëz”

Published

on

Vërehet se më shumë para fitohen dhe merren nga kontrabandimi i njerëzve sesa nga kontrabanda e drogës, ky është një ndryshim që e kemi vërejtur në dekadën e fundit dhe shohim se ky fenomen po bëhet gjithnjë e më i shpeshtë. Është shumë e qartë se hapi i parë për parandalimin dhe eliminimin e këtij fenomeni është forcimi i bashkëpunimit policor në rajon, por mendoj se aktiviteti policor nuk do të mjaftojë në fund të ditës sepse kemi nevojë për komponentin social sepse ekzitson numër i madh i çështjeve sociale që lidhen me këtë fenomen, theksoi zëvendësambasadori në ambasadën gjermane në vend, Oto Graf.

Ai theksoi se njerëzit migrojnë sepse kërkojnë kushte më të mira jetese dhe mendon se është shumë e rëndësishme të sigurohet se kushtet e punës kudo në botë po përmirësohen.

“Qeveria Gjermane miratoi një akt nënligjor për monitorimin e aktiviteteve dhe kushteve që ndodhin gjatë prodhimit në të gjithë zinxhirin e furnizimit dhe kushtet në të cilat ofrohen më tej ato produkte që vijnë në tregun tonë. Një nga arsyet që ne e bëjmë këtë është për të parë se si po shkon prodhimi, por edhe për të bindur kompanitë që të monitorojnë kushtet e punës në vendet ku ata i kryejnë blerjet. E gjithë kjo do të ndihmojë edhe në eliminimin e trafikimit të qenieve njerëzore, sepse nëse kushtet e punës përmirësohen në vendet e tjera, do të ketë më pak mundësi apo nevojë për të emigruar, por edhe më pak mundësi që kontrabandistët dhe njerëzit të përfitojnë nga kjo situatë për të pasur një mjedis social më të qëndrueshëm në të gjitha vendet, në vendet në të cilat njerëzit migrojnë, tha Graf.

Drejtori i GIZ-it në vend, David Oberhuber, tha se duhet të zhvillohet një debat mes qeverive në rajon.

“Fillimisht, ne u përqendruam në identifikimin e viktimave dhe mënyrën se si të sillemi me viktimat e mundshme, dhe çfarë shërbimesh mund t’u ofrohen këtyre personave që janë në rrezik apo atyre që tashmë janë viktima të krimeve të tilla. Ne kemi krijuar shërbime të shumta së bashku me partnerët tanë nga institucionet publike me partnerë nga sektori civil dhe mjeti ynë kryesor kanë qenë ekipet tona mobile që janë krijuar nga një partneritet i përbashkët ndërmjet institucioneve qeveritare dhe sektorit civil. Ishte veçanërisht e rëndësishme për ne që të vendosim këtë bashkëpunim ndërmjet Qeverisë dhe sektorit civil, të kemi një dialog ndërmjet këtyre partnerëve që ndonjëherë edhe ndalet, dhe ne donim ta kapërcenim atë sfidë, të kishim një kuptim të përbashkët të problemit, dhe më tej për të gjetur zgjidhje të përbashkëta. Ne mbuluam tetë mijë persona dhe me këtë tashmë japim një foto të viktimave të mundshme që shfaqen në trafikim të tillë, sigurisht që kemi punuar edhe me qendrat e pritjes, qendrën për emigrantë, si dhe strehimoret që kujdesen për viktimat e trafikimit me njerëz” tha Oberhuber.

Според него добро е што веќе има најави да работат на превентивниот апсект, да можат да се произнесат со сет на мерки за целосна борба против трговија со луѓе во наредните три години.

Advertisement

Drejtori i Qendrës Rajonale të Nismës për migrim, azil dhe refugjatë (MARRI) Sashko Kotsev theksoi se përmes kësaj konference dëshirojnë të forcojnë vetëdijen për sfidat dhe rreziqet që lidhen me këtë krim, por edhe të rrisin vetëdijen për dimensionin e madh të ky krim, por edhe rëndësia e bashkëpunimit ndërmjet organizatave joqeveritare, komunitetit akademik dhe aktorëve të tjerë në Ballkanin Perëndimor.

“Ne si MARRI vlerësojmë veçanërisht bashkëpunimin që na jepet në përmbushjen e synimeve tona për t’u bërë një qendër rajonale e njohurive lidhur me migrimet, ndaj duke pasur parasysh këtë projekt për të forcuar kapacitetet njerëzore dhe zhvillimin e modelit të ri për bazën e të dhënave, statistikat e lidhura me kontrabandën e njerëzve. Në faqen tonë do të publikohen një sërë statistikash dhe dokumentesh të reja, të cilat do të përditësohen edhe në faqen tonë”, tha Kocev.

Advertisement

Lajme nga vendi

Taravari: Vala e ndryshimit nuk mund të ndalet, BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi

Published

on

Arben Taravari, njëri nga partnerët e koalicionit “VLEN” e që aktualisht është kryetar i Komunës së Gostivarit, ende nuk ka vendosur nëse do të jetë në qeverinë e ardhshme si ministër.

Ai ka konfirmuar se një pjesë e shkrimeve të disa mediave për ndarjen e dikastereve qeveritare dhe posteve zyrtare janë të sakta. Sipas Taravarit, ndoshta sot ose nesër do të shpallet marrëveshja përfundimtare mes partnerëve të ardhshëm qeveritar, VLEN-it dhe VMRO-DPMNE-së.

“Aleanca do të ketë dy ministri, një zëvendëskryeministër për qeverisje të mirë dhe transparencë dhe ministrin e shëndetësisë dhe dy zëvendësiministra, si dhe dy sekretar shtetëror, gjegjësisht zv.ministër për mbrojtje dhe zv.ministër për bujqësi. Sekretar shetëror në shëndetësi dhe një tjetër që tani nuk më kujtohet”, shprehet Taravari.

Taravari tha se emrat e kuadorve që do të emërkohen në këto pozita ende nuk i kanë definuar. I pyetur nëse do të jetë ministri i ardhshëm i Shëndetësisë, ai tha se nuk ka vendosur dhe ende është duke menduar nëse do ta pranojë këtë pozitë.

 “Nuk përjashtohet mundësia, por nuk është definitive”, tha Taravari.
Advertisement

Taravari komentoi edhe rezultatet nga rivotimi dhe theksoi se ata kanë qenë në avantazh më 8 maj dhe tani, siç tha ai, janë në avantazh të madh.

“BDI mund ta ankimon rezultatin, por rezultatet janë këto që janë. Ishte e pritshme dhe tani vala e ndryshimit është ajo që nuk mund të ndalet, prandaj BDI-ja duhet të pajtohet me rezultatin. Qytetarët tani janë liruar, votojnë pak më lirshëm se sa më parë dhe uroj që BDI-ja ta pranon këtë realitet. Tash VLEN-i ka një deputet më shumë, BDI-ja një deputet më pak”, deklaroi Taravari.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

Published

on

VMRO-DPMNE-ja nuk ka vendosur akoma nëse do të dorëzojë ankesa në KSHZ rreth procesit të votimit ose mbledhjes së rezultateve në gjashtë vendvotime në njësinë e pestë zgjedhore.

Nga rivotimi i një dite më parë, kjo parti priste të marrë një deputet më shumë në njësinë e pestë por kjo nuk ndodhi.

Nga ana tjetër, Fronti Evropian është duke përgatitur ankesa për votimin e një ditë më parë në Llërcë.

Pas rivotimit, koalicioni humbi një mandat në zonën gjashtë, i cili shkoi në adresë të VLEN-it. Megjithatë, Fronti Evropian vlerëson se ka pasur parregullsi për të cilat do të ankohet në KSHZ.

Partitë dhe subjektet pjesëmarrëse në zgjedhje kanë afat 48 orë për ankesa në KSHZ.

Advertisement

Pas rivotimit në një vendvotim në Llërcë të Zhelinës, Fronti Evropian humbi një deputet nga rezultatet e 8 majit kurse VLEN fitoi një deputet më shumë.

Kurse rivotimi në gjashtë vendvotime në njësinë e pestë zgjedhore nuk përmbysi rezultatin e 8 majit.

Me këtë, VMRO-DPMNE-ja mbetet me 58 deputetë, Fronti Evropian dhe Koalicioni për Të Ardhme Evropian janë me nga 18 deputetë, VLEN ka 14 deputetë kurse ZNAM dhe E Majta kanë nga 6 deputetë.

118 deputetë kanë marrë certifikatat kurse 2 të tjerë do të certifikohen pasi të mbyllen të gjithë afatet e ankesave rreth zgjedhjeve.

Kreu i Kuvendit Jovan Mitrevski njoftoi se në koordinim me të gjitha partitë parlamentare të dala nga zgjedhjet e fundit, caktoi seancën konstituive të përbërjes së re të Kuvendit për më 28 maj. Seancën do ta drejtojë deputetja më e vjetër, Merita Kollçi Koxhaxhiku.

Advertisement

Pas konstituimit, partia që formon shumicën duhet të marrë mandatin për formimin e qeverisë së re. VMRO-DPMNE-ja beson se kjo do të ndodhë në gjysmën e dytë të muajit qershor. Deputeti Antonio Milloshoski, njoftoi sot në rrjetin X se qeveria e re pritet të formohet deri më 20 qershor, me shumë gjasë, mes VMRO-se, VLEN-it dhe ZNAM-it./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme nga vendi

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Published

on

Pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN përfshinë kryetarin e Kuvendit, zëvendëskryeministrin e parë, gjashtë ministri, shtatë zëvendësministra dhe rreth 400 drejtori. Sipas burimeve nga grupet e bisedimeve Afrim Gashi është paraparë në krye të ligjvënësit. Zëvendëskryeministër i parë do të jetë Izet Mexhiti, ndërsa ministria e Eurointegrimeve apo zëvendëskryeministri për Eurointegrime do t’i takon Alternativës. Ky subjekt do të ketë edhe dy zëvendësministra atë të Arsimit dhe të Ministrisë për marrëdhënie mes bashkësive etnike. Në kuadër të VLEN, Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit përveç zëvendëskryeministrit të parë do të ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë dhe dy zëvendësministra edhe atë në MPB dhe Transport e lidhje.

Lëvizja Besa do të ketë dy ministri, atë të Ekonomisë dhe Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale. Partia e Bilall Kasamit i cili ka vendosur të mban mandatin e kreut të Tetovës do të kedhë zëvendësministër në Kulturë.
Aleanca për Shqiptarët, krahu i Arben Taravari do të ketë gjithashtu dy ministri. Ministria e Shëndetësisë dhe një ministri pa resor. Krahu i Taravarit do të ketë edhe zëvendësministër në Mbrojtje dhe Bujqësi. Arben Taravari nuk përjashtoi mundësinë që ai vet të udhëheqë me Shëndetësinë, por tha se akoma nuk është definitive. Në 24 deri 48 orët e ardhshme pritet zyrtarizimi i marrëveshjes VLEN me VMRO-DPMNE-në.

“Aleanca do të ketë dy ministri, një zëvendëskryeministër për qeverisje të mirë dhe transparencë dhe ministrin e shëndetësisë dhe dy zëvendësministra, si dhe dy sekretar shtetëror, gjegjësisht zëvendësministër për mbrojtje dhe zëvendësministër për bujqësi. Sekretar shtetëror në shëndetësi dhe një tjetër që tani nuk më kujtohet…Nuk përjashtohet mundësia, por nuk është definitive”, deklaroi Arben Tarvari, VLEN.Gazetar: Adrian Kerimi

Continue Reading

Më të lexuarat