Connect with us

Lajme nga rajoni

Drejtoresha e një kopshti dha dorëheqjen për shkak të një punonjësi që ngacmonte seksualisht fëmijët

Published

on

Jelena Selak, drejtoresha e parashkollorit “Poletarac” nga Oxhaku, ka dhënë sot dorëheqjen, mëson jozyrtarisht “Blitz”. Selak dha dorëheqjen pas skandalit që tronditi këtë komunë të vogël, por edhe gjithë Serbinë, kur u bë e ditur se një asistente kishte abuzuar seksualisht me një numër të madh të fëmijëve që shkonin në kopsht.

Dorëheqja e drejtorit pasoi dy protestat e prindërve dhe banorëve të Oxhakut që u zhvilluan në dy javët e fundit, që nga ankesa e parë ndaj mësueses I.O. (26).

Gjithçka u zbulua kur një djalë katër vjeçar u raportoi prindërve se I.O. e fotografuan të zhveshur, pas së cilës ata vendosën të kontrollojnë se për çfarë bëhet fjalë. Kur psikologu konfirmoi besueshmërinë e dëshmisë, ky “edukator” u ndalua dhe së shpejti në telefonin e tij u gjetën shumë foto dhe video të fëmijëve të zhveshur nga kopshti.

Megjithatë, Klupko vazhdoi të ekspozohej kur prindërit e tjerë flisnin me të vegjlit e tyre dhe së shpejti numri i abuzimeve ishte dyshifror.

Advertisement

Sipas dëshmive të prindërve të revoltuar, teksa ka fotografuar vetëm disa djem, të tjerëve i ka prekur në mënyrë të pahijshme organet gjenitale dhe madje i kafshon dhe shumë shpejt kanë pasuar detajet.

Për shkak të pyetjeve të shumta pa përgjigje, prindërit dhe banorët e Oxhakut organizuan protesta paqësore para ndërtesës së komunës, por edhe atëherë atyre iu refuzua një adresë nga drejtuesit e Oxhakut.

I vetmi justifikim nga kopshti ishte në seancën e Këshillit të Prindërve, në të cilën u tha se I.O ishte punësuar si bashkëpunëtore pedagogjike për rreth dy vjet. Në pyetjen se a lejohej të qëndronte vetëm me fëmijët, përgjigja nga kopshti ishte: “Ne kemi vlerësuar se ka mundur, dhe nëse kemi gabuar apo jo, do të përcaktohet nga institucionet kompetente”.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga rajoni

Mesiq: Nëse dikush mendon se Kosova mund të kthehet me luftë, ai është një i humbur

Published

on

Ish-presidenti kroat, Stjepan Mesiq përshëndeti mbajtjen e forumit, duke uruar që porositë e rëndësishme që vijnë nga ky forumi do të dëgjohen nga ata që marrin vendime.

Ai tha se bota ka ndryshuar shumë nga fundi i luftës së dytë botërore, duke theksuar se bota është multilaterale dhe se më nuk ka hegjemoni.

Mesiq theksoi se për këtë, shtetet e vogla duhet bashkëpunojnë mes vete dhe në këtë mënyrë, të bashkuar, të bashkëpunojnë me “lojtarët e mëdhenj”.

Duke folur për Ballkanin, ai tha se vendet e rajonit kanë shumë interesa të përbashkëta, por theksoi se duhet kuptuar dhe pranuar mëvetësia e shteteve pas shpërbërjes së Jugosllavisë.

Advertisement

“Disa akoma nuk e kuptojnë këtë. Problemi para së gjithash është në Serbi, kur është në pyetje Kosova. Është shumë e vështirë nëse zhvilloni një politikë ku e keni të kthyer vetëm pasqyrën e pasme, të drejtuar nga historia. Dhe ne jemi në situatë që kemi shumë histori për metër katror. Kjo është diçka që na pengon sepse ne shikojmë vetëm prapa, kështu që kjo politikë ndaj Kosovës është një politikë totalisht e humbur. Nëse dikush mendon se Kosova mund të kthehet me luftë, ai është një i humbur.

Është një i humbur që e gjen veten në politikë dhe që mendon se Kosova mund të kthehet ushtarakisht. Nuk mundet, kjo mundësi thjesht nuk ekziston”, tha Mesiq sipas Anadolu, raporton Paparaci. Më tej, Mesiq tha se duhet gjetur zgjidhje për problemet përmes bisedimeve, duke respektuar institucionet zyrtare dhe duke njohur realitetet e reja.

Nga ana tjetër, presidenti Pendarovski u shpreh se çështjet energjetike gjithmonë kanë qenë sfida dhe se këto vetëm se janë intensifikuar nga lufta në Ukrainë.

Edhe Pendarovski theksoi nevojën e bashkëpunimit më të ngushtë midis shteteve të rajonit, duke theksuar se asnjëra prej tyre nuk e ka fuqinë që e vetme të bëjë ndryshime në planin global.

“Për çfarëdo pengese, problemi apo sfidë në botë, vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të anëtarësohen në organizata më të gjera, mbi të gjitha e kam fjalën në Bashkimin Evropian, sepse në mënyrë të pavarur, vetëm me burimet e tyre të brendshme, nuk mund ta zgjidhin këtë lloj të problemeve”, tha Pendarovski.

Advertisement

Duke folur për eurointegrimet, Pendarovski tha se dekada më parë, para luftës në Ukrainë, BE-ja humbi interesin për integrimin e Ballkanit Perëndimor në strukturat e saja.

Ai bëri thirrje për veprim më urgjent nga institucionet e Brukselit, duke rikujtuar se mbështetja për anëtarësimin në BE është në rënie në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, e sidomos në Maqedoninë e Veriut.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Përleshje mes shqiptarëve dhe serbëve në Austri

Published

on

Një përleshje masive ka ndodhur mëngjesin e së dieles në Austri.

Raportohet se të përfshirë në rrahje janë një grup i shqiptarëve dhe i serbëve.

Ngjarja ka ndodhur në një lokal të natës në lagjen Bindermilch në Linz, raportojnë mediat austriake përcjell Klankosova.tv

Rasti është konfirmuar edhe nga Policia e Linzit, derisa ende nuk dihet arsyeja se pse ka ndodhur ky rast.

Advertisement

Siç raportojnë mediat austriake, në këtë ngjarja ishin të përfshirë 20 persona.

Gjatë përleshjes thuhet se tre persona kishin shtënë me armë zjarri në ajër.

Kur policia kishte mbërritur në vendin e ngjarjes, të dyshuarit kishin ikur.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Erdogan: Turqia do të vazhdojë të qëndrojë në krah të vëllezërve të saj në Ballkan

Published

on

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan tha se edhe pas 28 majit do të vazhdojë të mbrojë trashëgiminë që i ka lënë amanet i ndjeri Alija Izetbegoviq, presidenti i parë i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës (BeH), transmeton Anadolu (AA).

Ai tha se Türkiye qëndroi në krah të vëllezërve të saj gjatë fatkeqësisë së përmbytjeve në BeH dhe tërmetit në Shqipëri.

Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, presidenti Erdoğan tha: “Sado që ta falënderojmë Zotin është e pakët që kemi një atdhe si Türkiye dhe një shtëpi si Türkiye. Türkiye gjatë historisë ka qenë shtëpi sigurie dhe mirëqenie për çdo vëlla që ka rënë në telashe si çerkezët, tatarët, gagauzët, shqiptarët, pomakët, boshnjakët, turkmenët, mesketët, uzbekët dhe ujgurët”.

Duke theksuar se nuk e lanë asnjë nga vëllezërit e tyre të vetmuar nga Rumelia (Ballkani) deri në Kaukaz me moton “Ne jemi aty kudo që kemi një qytetar, një farefis”, Erdoğan tha se me kalimin e kohës, Türkiye ka lidhje më të forta me vendet e saj vëllazërore dhe mike, me të cilat ka një histori, kulturë, gjuhë dhe fe të përbashkët.

Advertisement

Presidenti Erdoğan tha se ata i forcuan më tej lidhjet me Republikat Turke duke krijuar Organizatën e Shteteve Turke. “Ne së bashku me Azerbajxhanin e çliruam Karabakun pas 30 vjet pushtimi”, tha ai.

Duke thënë se me TIKA-n dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Fondacioneve ringjallën trashëgiminë stërgjyshore, Erdoğan në postimin e tij tha: “Me YTB, Institutin Yunus Emre dhe Fondacionin Maarif, ne mbrojtëm gjuhën tonë, historinë dhe vlerat e civilizimit tonë. Ne forcuam lidhjet tona njerëzore dhe tregtare me Turkish Airlines, Anadolu Agency dhe TRT. Ne u shkuam në ndihmë vëllezërve në kohë të vështira me Gjysmëhënën e Kuqe, AFAD dhe organizatat joqeveritare”.

“Kur ndodhën përmbytjet në Bosnjë e Hercegovinë dhe tërmeti në Shqipëri, ne ishim të parët që qëndruam pranë vëllezërve tanë. Si rezultat i këtyre punëve, të cilat i vazhdojmë prej 21 vitesh, ne kemi çliruar zemrat e pasardhësve të çliruesve (Evlad-ı Fatihan) pas një shekulli mall. Shpresojmë që pas 28 majit të vazhdojmë të mbrojmë amanetin e të ndjerit Alija (Izetbegoviq)”, tha Erdoğan.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat