Connect with us

Lajme nga rajoni

Drejtoresha e një kopshti dha dorëheqjen për shkak të një punonjësi që ngacmonte seksualisht fëmijët

Published

on

Jelena Selak, drejtoresha e parashkollorit “Poletarac” nga Oxhaku, ka dhënë sot dorëheqjen, mëson jozyrtarisht “Blitz”. Selak dha dorëheqjen pas skandalit që tronditi këtë komunë të vogël, por edhe gjithë Serbinë, kur u bë e ditur se një asistente kishte abuzuar seksualisht me një numër të madh të fëmijëve që shkonin në kopsht.

Dorëheqja e drejtorit pasoi dy protestat e prindërve dhe banorëve të Oxhakut që u zhvilluan në dy javët e fundit, që nga ankesa e parë ndaj mësueses I.O. (26).

Gjithçka u zbulua kur një djalë katër vjeçar u raportoi prindërve se I.O. e fotografuan të zhveshur, pas së cilës ata vendosën të kontrollojnë se për çfarë bëhet fjalë. Kur psikologu konfirmoi besueshmërinë e dëshmisë, ky “edukator” u ndalua dhe së shpejti në telefonin e tij u gjetën shumë foto dhe video të fëmijëve të zhveshur nga kopshti.

Megjithatë, Klupko vazhdoi të ekspozohej kur prindërit e tjerë flisnin me të vegjlit e tyre dhe së shpejti numri i abuzimeve ishte dyshifror.

Sipas dëshmive të prindërve të revoltuar, teksa ka fotografuar vetëm disa djem, të tjerëve i ka prekur në mënyrë të pahijshme organet gjenitale dhe madje i kafshon dhe shumë shpejt kanë pasuar detajet.

Advertisement

Për shkak të pyetjeve të shumta pa përgjigje, prindërit dhe banorët e Oxhakut organizuan protesta paqësore para ndërtesës së komunës, por edhe atëherë atyre iu refuzua një adresë nga drejtuesit e Oxhakut.

I vetmi justifikim nga kopshti ishte në seancën e Këshillit të Prindërve, në të cilën u tha se I.O ishte punësuar si bashkëpunëtore pedagogjike për rreth dy vjet. Në pyetjen se a lejohej të qëndronte vetëm me fëmijët, përgjigja nga kopshti ishte: “Ne kemi vlerësuar se ka mundur, dhe nëse kemi gabuar apo jo, do të përcaktohet nga institucionet kompetente”.

Advertisement

Lajme nga rajoni

Kosovari ndërron jetë në Qabe duke kryer Haxhin, ja detajet!

Published

on

Qytetari nga Podujeva, Muharrem Gashi ka ndërruar jetë në Qabe, derisa kishte shkuar për ta kryer obligimin fetar.

Kështu kanë njoftuar familjarët e tij:

“Te dashur miq shok familjar ju njoftojm se ka ndrruar jet babà jon Muharrem H Gashi vdekja ka ndodhur ne qabe atje ku shkoj ta kryej obligimin feter ”

Continue Reading

Lajme nga rajoni

25 vjet nga dorëzimi i ushtris sërme në Kosovë

Published

on

Sot mbushen 25 vjet nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e pushtimit serb.

Ushtria serbe u dorëzua nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare në tokë dhe bombardimeve të NATO-së që e detyruan të nënshkruajë marrëveshjen e kapitullimit më 9 qershor 1999 në Kumanovë.

Marrëveshja u nënshkrua nga Michael Jackson, komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, dhe ish-shefi i Shtabit të Armatës së Serbisë, gjenerali Nebojsha Pavkoviq, i akuzuari i Hagës për krime lufte dhe gjenocid në Kosovë.

Ndër të tjera në marrëveshje parashihej:

c) që nga Kosova të largohen të gjithë personat dhe organizatat me aftësi militare duke përfshirë armatën e rregullt dhe forcat e marinës, civilë të armatosur, paramilitarë, forcat ajrore, garda kombëtare, policia kufitare, rezervistët, policia ushtarake, shërbimet informative, MUP-it, policia lokale, speciale, antirebeliste, antiterroriste dhe çdo grup i përcaktuar kështu nga KFOR-i.

Advertisement

d) u caktua një zonë sigurie ajrore 25 kilometra përtej kufirit të Kosovës, e ndërsa në pikën

e) u caktua një zonë 5 kilometrash përtej kufirit me RFJ-në që nuk guxonte të vendosen armatimet e rënda dhe ushtria, përveç ushtarët kufitarë.

Sulmet, që vazhduan për 78 ditë, u anuluan më 10 qershor, pasi Komandanti Suprem i NATO-së, gjenerali Wesley Clark i raportoi Këshillit të Atlantikut Verior se sulmet ajrore kishin detyruar pushtuesin serb të fillonte tërheqjen e plotë të forcave nga Kosova.

Me hyrjen e NATO-s, në Kosovë nisi edhe vendosja e misionit të përkohshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara-UNMIK, i cili do të administronte vendin deri në shpalljen e Pavarësisë, më 17 shkurt 2008. /KosovaPress/

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Tmerr në Zagreb: Një burrë e lau veten me benzinë ​​dhe i vuri flakën vetes përpara ndërtesës së qeverisë kroate

Published

on

Rreth orës 09:40 para gardhit në anën jugore të sheshit të Shën Markut në Zagreb, para ndërtesës së Qeverisë Kroate, një person i panjohur është larë me benzinë ​​dhe i ka vënë flakën vetes, konfirmon Indeksi nga policia e Zagrebit. i shpallur.

Jozyrtarisht mësohet se një burrë i ka vënë flakën vetes, gjatë së cilës ka pësuar djegie të rënda. Ai ishte ende gjallë kur mbërritën shërbimet e urgjencës.

Dëshmitari: Ai ishte i hutuar

Një dëshmitar i ngjarjes ka thënë për “Jutarnji list” se ka parë një burrë duke u lyer me lëng në afërsi të ndërtesës së Qeverisë dhe është dukshëm i mërzitur.

Sigurimi u njoftua shumë shpejt për këtë lëvizje. Përpara se të niseshin drejt tij, burri tashmë ishte përfshirë nga flakët.

Continue Reading

Më të lexuarat