Connect with us

Lajme nga vendi

RMV, pa e dhënien e maturës nuk ka regjistrim as në universitet brenda vendit as jashtë tij

Published

on

Matura shtetërore është kërkesë për regjistrimin në universitete në vend si dhe universitete të huaja. Fakti që procesi është në ngërç dhe organizimi i provimit të maturës shqetëson maturantët të cilët planifikojnë të vazhdojnë arsimin e lartë jashtë vendit ku regjistrimet organizohen kryesisht në muajin qershor. Nëse nuk ka provim të maturës shtetërore, maturantët nuk do të mund të aplikojnë për pranim në ndonjë fakultet jashtë vendit e as në vend ku dokumenti për dhënien e provimit të maturës shtetërore është i detyrueshëm, shkruan Meta.mk, transmeton Portalb.mk.

Unioni i nxënësve të shkollave të mesme u bën thirrje organeve për zgjidhjen e problemit, ndërsa Qendra Shtetërore e Provimeve njoftoi se nuk arritën marrëveshje me Ministrinë e Financave për të pasur paga më të larta.

“Për regjistrim në pothuajse të gjitha universitetet jashtë vendit kërkohet matura. Unioni i nxënësve të shkollave të mesme shpreh në vazhdimësi mbështetjen dhe simpatinë për grevën e punonjësve të QShP sepse kërkesat e tyre janë të justifikuara dhe meritojnë të marrin atë që kërkojnë. Greva është një e drejtë e garantuar me kushtetutë, por edhe e drejta për arsim është e garantuar me kushtetutë. Matura shtetërore është një proces shumë i rëndësishëm për shtetin dhe për ne maturantët, prandaj do të jetë më e keqja për ata maturantë që planifikojnë të regjistrohen jashtë vendit, sepse aty matura është edhe parakusht për regjistrim në fakultet. Në SHBA, për shembull, universitetet kërkojnë që notat t’i dërgohen sa më shpejt që kandidati të mundet”, thotë për Meta.mk Luka Paviçeviç, kryetar i Unionit.

Ai thekson se institucionet duhet të përfaqësojnë interesin e shkollës dhe të punojnë në gjetjen e një rruge që do të jetë në interes të nxënësve të shkollave të mesme dhe në interes të grevistëve.

“Ne në Union apelojmë që të veprohet me arsye dhe racionalitet dhe të gjejmë zgjidhje për këtë problem. Punonjësit e QShP-së nuk e meritojnë të kenë të ardhura kaq të ulëta, por fajin nuk e kanë maturantët që do të humbinmë shumë. Ne bëjmë thirrje për maturi dhe arsyeshmëri”, thotë Paviçeviq.

Advertisement

Maturantët nga vendi zgjedhin gjithnjë e më shumë të studiojnë në një nga katër universitetet dhe tre institutet në Slloveni. Sipas disa vlerësimeve, në këtë vend studiojnë rreth 5000 studentë nga Maqedonia. Regjistrimi në universitet në Slloveni nuk është klasik, por fillimisht në periudhën 15 janar deri më 15 maj plotësohet dhe dorëzohet aplikacion elektronik, i ashtuquajturi shprehja e interesit. Sipas kësaj, shihet se për cilat studime ka interes më të madh. Inspektimi se ku ka interes, për cilat programe studimi do të zgjasë deri më 15 maj. Mund të aplikoni për maksimum tre programe studimi në universitete të ndryshme. Pas datës 15 maj duhet të dorëzohen dokumentet, gjegjësisht të plotësohet dosja për çdo kandidat dhe ndër dokumentet e nevojshme është edhe ajo për dhënien e provimit të maturës shtetërore.

Ndryshe, Emilia Boshkovska, këshilltareë në QShP, tha se kanë pasur bisedë telefonike me përgjegjësit në Ministrinë e Financave, por nuk kanë marrë premtim për paga më të larta.

“Nuk kemi pasur takim, por në telefon na kanë thënë se u vjen keq që rrogat tona kanë qenë kaq të ulëta dhe se kontrata jonë kolektive ka qenë më pak e favorshme se Ligji për Administratën. Kjo do të thotë se nuk do të ketë rritje të pagave tona. Duke qenë se kërkesës sonë nuk i janë përgjigjur pozitivisht, greva vazhdon”, tha për Meta Boshkovska.

Ajo theksoi se nëse deri të premten nuk marrin zyrtarisht përgjigje pozitive nga Ministria e Financave, do të sigurohen që të gjendet një zgjidhje sipas së cilës do të ndryshohen datat e maturës.

“Nëse do të fillojmë punën nga e hëna, me shumë punë mund të arrijmë në këto data që janë planifikuar tani (27 maj dhe 10 qershor). Nëse jo, kalendari do të duhet të ndryshohet”, thotë ajo.

Advertisement

Matura shtetërore këtë vit do t’i përshtatet gjendjes së arsimit dhe do t’i lehtësohet kësaj gjenerate të maturantëve që u prekën më shumë nga ndërprerjet e procesit mësimor për shkak të kërcënimeve me bombë.

Në të njëjtën kohë, volumi i provimit ekstern duhet të zvogëlohet këtë vit. Do të ketë 60 deri në 80 pikë, në vend të 80 deri në 100 pikët paraprake, që do të thotë se do të ketë ulje të numrit të pyetjeve. Gjithashtu është planifikuar të ketë banka pyetjesh për provimet interne dhe këto provime do të sjellin më shumë pikë gjatë regjistrimit në fakultet.

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat