Connect with us

Lajme nga vendi

Ndalimi i imamit shqiptar nxit përplasje mes institucioneve në Shkup

Published

on

Vendimi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut për t’ia ndaluar hyrjen në këtë vend imamit nga Tirana, Ahmed Kalaja, ka shkaktuar përplasje mes institucioneve në Shkup, pasi ndalesa e policisë është kritikuar nga Ministria e Drejtësisë.

Imamit Ahmed Kalaja iu ndalua të hyrë në territorin e Maqedonisë së Veriut, më 16 prill, në pikën e kalimit kufitar në Qafëthanë.

Atij policia kufitare i ka dorëzuar vendimin mbi arsyet e ndalesës e që kanë të bëjnë me rrezikun që paraqet për Maqedoninë e Veriut, bazuar në nenin 17 të Ligjit për të huajt.

“Ndalimi i hyrjes në Maqedoninë e Veriut bazohet në rrezikun që paraqet për rendin publik, sigurinë kombëtare, shëndetin publik ose marrëdhëniet ndërkombëtare të Republikës së Maqedonisë së Veriut”, thuhet në vendimin për refuzimin e hyrjes në Maqedoninë e Veriut të imamit Ahmed Kalaja.

Autoritetet kufitare nuk kanë dhënë detaje tjera mbi këtë vendim apo çfarë rreziku paraqet Kalaja për sigurinë kombëtare të Maqedonisë së Veriut.

Advertisement

Por, ky vendim i MPB-së është vlerësuar si absurd nga ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, duke akuzuar madje struktura të caktuara të shtetit për “islamofobi dhe albanofobi”.

“Maqedonia [e Veriut] vazhdon të vuajë nga sëmundjet e vjetra ku akoma elemente, të cilët janë antishqiptare dhe anti-islame, apo albanofobe dhe islamofobe janë pjesë e strukturave në shtet, e sidomos në atë të sigurisë. Unë shpreh keqardhje për atë që ka ndodhur, hoxhës i kërkoj falje në emrin tim dhe asaj që unë përfaqësoj… Për disa ditë ne do ta kryejmë punën dhe nuk do të ketë më pengesë për hoxhën e nderuar që të vijë në Maqedoni [të Veriut] dhe të mos jetë në stop listë, sepse është absurde që një njeri që bën thirrje për paqe, mirësi dhe dashuri, të mund të cilësohet si ekstrem ose diçka e tillë”, deklaroi Lloga.

Imami Ahmed Kalaja ishte ftuar të merrte pjesë në një manifestim fetar nga drejtuesit e një xhamie në Shkup.

Në reagimin pas ndalesës për hyrje në Maqedoninë e Veriut, imami Ahmed Kalaja ka akuzuar institucionet maqedonase për “politika shoviniste ndaj shqiptarëve”.

Ai në reagimin në rrjetin social Facebook tha se për vizitën e tij ishin të njoftuara institucionet e Maqedonisë së Veriut.

Advertisement

“Arsyeja e ndalimit shprehet në letër, e normalisht nuk ke ku të ankohesh vetëm se te Zoti, që t’jua japë hakun atyre ndaj kësaj sjellje të paprecedent, arrogante dhe monstruoze. Ndoshta institucionet e përfaqësimit të islamit në dy shtetet, Avokati i Popullit, Ministria e Jashtme dhe shteti do të reagojnë. Ndjesë besimtarëve edhe qytetarëve të Shkupit ndaj politikave monstruoze të atyre që i udhëheqin”, thuhet në reagimin e imamit Kalaja.

Bashkësitë Fetare Islame në Shkup dhe Tiranë nuk e kanë komentuar këtë rast, që është i pari që një imami i ndalohet hyrja në Maqedoninë e Veriut.

Kush është Ahmet Kalaja?

Imami Ahmet Kalaja me postimet e tij në rrjetet sociale disa herë ka ngjallur debate dhe rasti i fundit ishte postimi i tij për Andrew Tate, influencuesin britaniko-amerikan i arrestuar në Rumani si pjesë e një hetimi mbi akuzat për trafikim me qenie njerëzore dhe përdhunim.

“Zot ruaje e mbroje habibin!”, shkroi Kalaja në Facebook, duke nxitur reagime të shumta nga ndjekësit e tij.

Pak vite më parë emri i tij u përmend nga disa të akuzuar për pjesëmarrjen e tyre në luftën në Siri, duke pretenduar se ishin frymëzuar prej tij në ligjëratat që mbante në xhami. Vetë imami i kundërshtoi këto deklarata, ndërsa në një intervistë për mediat në Shqipëri tha se myslimanët në Shqipëri e kanë “xhihadin”e tyre në vendin e tyre.

Advertisement

Ai njihet për marrëdhëniet e tij të mira me disa futbollistë të kombëtares kuqezi si mërgim Mavraj, Andi Lila, Armando Sadiku etj. Në një video të publikuar në rrjetet sociale imami u shfaq së bashku me miqtë e tij duke përdorur fjalë fyese ndaj priftërinjve dhe kjo ngjalli reagime të shumta e madje u kërkua shkarkimi tij nga Komuniteti Mysliman Shqiptar.

Në vitin 2021, në xhaminë ku shërben imami Ahmet Kalaja u regjistrua një sulm me thikë. Një person hyri në xhami derisa po kryhej falja dhe plagosi me thikë gjashtë persona të tjerë./REL

Advertisement

Lajme nga vendi

QMK: Një fëmijë i sëmurë është transportuar me helikopter nga Ohri në Stamboll

Published

on

Qendra për Menaxhim me Krizat (QMK) njoftoi se mëngjesin e sotëm një fëmijë tetë vjeçar është transportuar me helikopter në spitalin “Parku Mjekësor” në Stamboll të Turqisë, për një operacion në shtyllën kurrizore.

Transporti është realizuar me një helikopter të MPB-së i cili ka pajisje transportuese mjekësore, ndërsa fëmija tashmë është vendosur në Qendrën Mjekësore në Stamboll dhe për një kohë të shkurtër helikopteri do të kthehet në bazën në Shkup.

“Më datë 13 maj 2024, përmes numrit të vetëm të urgjencës 112 në QMK, ndërsa më pas me email në Qendrën e Menaxhimit të Krizave, është dërguar kërkesë nga prindi i fëmijës për transport nga Ohri deri në spitalin në Stamboll. Fëmija që u transportua me helikopter kishte probleme motorike, nuk mund të ecë në mënyrë të pavarur, nuk flet dhe ka një lakim të lartë të shtyllës kurrizore, mbi 80 për qind. Për shkak të problemeve të përmendura shëndetësore, transporti afatgjatë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijës. Nëse merret parasysh se ky operacion në shtyllën kurrizore ishte një nga operacionet e vështira dhe të rrezikshme, dhe shërimi pas operacionit është afatgjatë dhe shumë i vështirë, veçanërisht në një gjendje të tillë, është vërtetuar se një lloj tjetër transporti me një kohëzgjatje të tillë është shumë i rrezikshëm për jetën e vajzës”, citon QMK.

Pas dërgimit të kërkesës në QMK, në koordinim ndërmjet Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Ministrisë së Shëndetësisë, kërkesa ka marrë përgjigje pozitive.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

Published

on

Nesër deputetët e posazgjedhur edhe zyrtarisht do të ulen në kolltukët e deputetëve pasi që para 20 ditëve morën mandat nga qytetarët. Seanca e cila është caktuar për në ora 11, ka katër pika. Së pari zgjidhet komisioni për verifikim, i cili ka për obligim që të verifikojë mandatet e deputetëve, e më pas do të vijojë edhe zgjedhja e Komisionit për zgjedhje dhe emërime. Sipas Rregullores së re, seanca konstitutive mund të zgjasë më së shumti 3 ditë, ndërsa përfundon pas zgjedhjes së kryetarit të shtëpisë ligjvënëse, i cili me shumë gjasa do të jetë kryetari i Alternativës, Afrim Gashi.Pasi që paraprakisht kryetari i Kuvendit, Jovan Mitrevski, e caktoi, nesër seancën do ta udhëheq deputeti më i vjetër, përkatësisht Merita Koxhaxhiku, nga Lidhja Demokratike e Izet Mexhitit. Me konstituimin e përmbajtjes së re parlamentare do të hartohet edhe shumica e re, e cila, siç është e ditur do ta ketë koalicioni i VMRO-DPMNE-së që pas negociatave që u mbajtën këto ditë duhet t’i bashkohet edhe VLEN dhe deputetët e ZNAM. Me këtë shumica e ardhshme paralmentare po i afrohet numrit të dy tw tretave. Mandat për deputet për herë të parë mori kryetari i VMRO-DPMNE-së, HristijanMickoskii cili do të jetë mandatari i ardhshëm për formimin e qeverisë së re. Disa nga deputetët e shumicës së re parlamentare në ulëset e deputetëve do të jenë vetëm një kohë të shkurtër sepse një pjesë e madhe prej tyre do të shkojnë në kabinetin e ri qeveritar. Situata është e ngjashme edhe me deputetët e koalicionit VLEN, liderët e të cilit u zgjodhën për deputetët, por pritet që disa prej tyre do të shkojnë në ekzekutiv, ose të vazhdojnë punën si kryetar komune. Nga ana tjetër, përfaqësuesit e deritanishëmtë qeverisë do të jenë në karriget e parlamentit të destinuara për opozitën. Ish-kryeministri dhe kryetari i LSDM-së në largim DimitarKovaçevski, ish-zëvendëskryeministri për ekonomi Fatmir Bytyqi, ish-ministri i punëve të brendshme OliverSpasovski, ai i bujqësisë LupçoNikollovski, ministrja e mbrojtjes SllavjankaPetrovska, e kulturës BiseraKostadinovskaStojçevska, për punë dhe politikë sociale,JovanaTrençevska, për transport dhe lidhjeBllagojBoçvarski, si dhe ish-drejtoresha e Drejtorisw sw tw ardhurave publike SanjaLlukarevska. Nga radhët e BDI-së, sërish deputet do të jetë kryetari i kësaj partie, AliAhmeti, e bashkë me të edhe ish-kryetari i Kuvendit, TalatXhaferi. Ish-ministrat e kësaj partie nuk janë në përbërjen e re parlamentare.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Haxhi 2024, nga Tetova udhëtojnë 452 persona

Published

on

Këtë vit organizimi për në Haxh ka filluar më herët se viteve të kaluara. Organizimi filloi që para fillimit të muajit të Ramazanit, me kërkesë të Ministrisë së Haxhit të Arabisë Saudite. Nga Muftinia e Tetovës thonë se fillimi më herët i organizimit ka qenë një lehtësim më i madh rreth përga&tjeve dhe organizimin e haxhit 2024. Të shtunën pritet të mbahet edhe një seminar sqarues me të gjithë ata që udhëtojnë për në haxh. Nga Tetova këtë vit për në Haxh sikurse edhe viteve të kaluara interesimi është i madh për të udhëtuar në vendet e shenjta dhe nuk janë përfshirë të gjithë të interesuarit, shkaku i numrit të kufizuar që lëshon Ministria e Haxhit. Udhëtimi për në haxh nga Tetova do të jetë më 6, 7 dhe 8 qershor.Udhëtimet e para nga Maqedonia e Veriut. për në vendet e shenjta, Mekë dhe Medina fillojnë më 4 qershor.

Nga Maqedonia e Veriut, këtë vit udhëtojnë 2020 persona për në haxh bashkë me udhëheqësit dhe ekipin mjekësor. Nga Tetova kemi 452 që do të shkojnë në haxh, duke përfshirë ekipin mjekësor dhe udhëheqësit profesional.

Mënyra e pagesës ka shkuar përmes sistemit bankar, pra qytetarët kanë paguar direkt në xhiro-llogarinë e Bashkësisë Fetare islame dhe kjo tashmë është e relizuar. Çmimi nuk ka ndryshuar nga viti I kaluar, pra kanë paguar nga 6550 euro. Në këtë çmim janë përfshirë të gjitha nevojat që kanë haxhilerët, pra, përpos banimit, qëndrimit në hotel, vaksninimit, prerja e kurbanit, veshja e posaçme, pra të githa nevojat janë në këtë çmim”, deklaroi muftiu Xhemaili. Udhëtimi nga Tetova më 6, 7 dhe 8 qershor do të bëhet me autobus deri në aeroport, ndërsa më pas me aeroplan. Udhëheqësit e grupeve, do të informojnë personat që udhëtojnë për datën dhe orën e nisjes. Haxhi është një nga pesë shtyllat e fesë islame dhe është një detyrim fetare që duhet të kryhet të paktën një herë në jetën e të gjithë myslimanëve të rritur të cilët janë fizikisht dhe financiarisht të aftë për të ndërmarrë udhëtimin, dhe që mund të mbështesin familjet e tyre gjatë mungesës së tyre.

Continue Reading

Më të lexuarat