Connect with us

Lajme nga vendi

Osmani: Ahmeti angazhohet për zgjidhjen e politikave strategjike

Published

on

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani mbrëmë ishte mysafir në emisionin Klik Plus në TV21, ku foli për tema lidhur me ndryshimet kushtetuese, tensionet në BDI, tubimin e BDI-së në Çair, negociatat mes Prishtinës dhe Beogradit, si dhe për politikën e jashtme të Maqedonisë së Veriut.

“Ahmeti është personalitet historik. Ahmeti 20 vite punon për interesat e shtetit. Ai është njeriu që çdoherë i mbron interesat e shtetit. Ali Ahmeti ka punuar për Maqedoninë e Veriut që të bëhet anëtare e NATO-s, tani fuqimisht punon që t’i bashkojë të gjitha partitë politike, të cilat dëshirojnë ta shohin Maqedoninë në BE”, tha mes tjerash, Osmani.

Sipas Osmanit, Ahmeti edhe në Ohër ka qenë në komunikim të plotë me faktorin ndërkombëtar që të gjendet kompromis mes Kosovës dhe Serbisë, me qëllim që të kemi rajon stabil, e kjo është posaçërisht e rëndësishme tani kur jo larg prej këtu ka luftë.

Ministri i Punëve të Jashtme tha se të shtunën, në Ohër ka marrë SMS porosi nga një përfaqësues i lartë diplomatik, i cili i ka thënë se është krenar në përpjekjet e Ali Ahmetit që të ndihmojë rreth negociatave mes Beogradit dhe Prishtinës, si dhe se Ahmeti është politikan me ndikim në rajon.

“Siç thotë një analist nga Kosova, Ali Ahmeti është arkitekt i Maqedonisë së Veriut bashkëkohore. Vizioni i tij për shtet është shtet evropian, të gjithë së bashku ecim drejt BE-së – maqedonas, shqiptarë dhe të gjithë së bashku”, deklaroi Osmani.

Advertisement

Në intervistë ai po ashtu foli edhe për Kosovën dhe Serbinë.

“Unë jam ministër i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut. Deklaratat e mia publike janë qëndrime shtetërore, nuk janë personale. Ne kemi marrëdhënie të shkëlqyeshme edhe me Kosovën edhe me Serbinë dhe dëshirojmë që këto dy shtete të gjejnë kompromis”, theksoi Osmani.

Ai thotë se prej se është ministër i Jashtëm, u modifikua qëndrimi i MPJ-së ndaj çështjes mes Kosovës dhe Serbisë.

“Qëndrimi i ynë thotë: Ne përkrahim zbatimin e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, e cila çon drejt njohjes së ndërsjellë të dy shteteve”, tha Osmani.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Anesa Havziju nga Tetova nxënëse e shkëlqyeshme në shkollën Naim Frashëri këtë vit pjesmarëse në garat e matematikës në Olimpiaden ndërkombëtare “Fest Matematika 7, Durrës 2024”

Published

on

Anesa Havziju nga Tetova nxënëse e shkëlqyeshme në shkollën fillore Naim Frashëri këtë vit është pjesmarëse në garat nga lënda e matematikës në Olimpiaden ndërkombëtare “Fest Matematika 7, Durrës 2024” Anesa edhe vitet e kaluara ka qenë fituese e shum garave ne Matematik. Urime Anesa dhe të urojm shum suksese të reja!TV KOHA

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Më të lexuarat