Connect with us

Lajme nga vendi

Mariçiq: Do të formohet grupi i ekspertëve për ndryshimet kushtetuese, ta shfrytëzojmë momentin politik për eurointegrimet

Published

on

 Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq në brifingun me gazetarët në Bruksel porositi se shteti nuk duhet ta lëshojë momentin politik që e ka këtë vit në procesin inkuadrues, duke paralajmëruar në të njëjtën kohë se do të formohet grup ekspertësh i cili do të formojë amendamentet  për ndryshimet kushtetuese.

Siç lajmëroi raportuesja e MIA-s nga Brukseli, Mariçiq paralajmëroi se do të ftojnë disa ekspertë të shquar  me të drejtë kushtetuese, por, siç tha, dera do të mbetet e hapur edhe për të gjitha partitë politike të cilat do të ftohen të nominojnë përfaqësues të tyre me qëllim që të formulohen  amendamentet kushtetuese.

Më pas ai pret një debat më të gjerë shoqëror para se të hyjnë në Kuvend amendamentet kushtetuese, në të cilin do të diskutohen vetë amendamentet, por siç tha ai do të ndihet edhe impulsi i qytetarëve.

Mariçiq përkujtoi se prej kur është pranuar propozimi francez, qëndrimi ishte se ai obligim nuk del  jashtë konceptit të Kushtetutës sonë, as siç tha, shkel ndonjë nga parimet bazë në aktin më të lartë juridik me futjen e disa bashkësive ndër të cilat edhe bullgarët, nuk e ndryshon karakterin e shtetit tonë, as ajo që është konfirmuar  me amendamentet kushtetuese nga viti 2021.

Advertisement

Ai është i vendosur që ne nuk kemi mundësi të rinegociojmë kushtet me të cilat do të anëtarësohemi në BE. Aty thuhet se Korniza Negociative është miratuar dhe nuk do të jetë më objekt diskutimi. Ai vlerëson se aktorë të caktuar politikë po japin shpresa të rreme, veçanërisht, siç tha ai, nga partia më e madhe opozitare, se është e mundur të rinegociohet propozimi francez dhe të arrihen kushte më të mira në të cilat ata do të anëtarësohen në BE.

Ai thotë se është e pamundur edhe madje të niset nga ajo rrugë dhe siç thotë ai, mund të nënkuptojë edhe një cikël prej dhjetë, pesëmbëdhjetë vite.

Në këtë mendim zëvendëskryeministri theksoi se edhe pse  nuk është ideale kjo është kompromis që na  mundëson  nga njëra anë të hyjmë në shtigjet së bashku me Shqipërinë dhe të kapim trenin  e Serbisë dhe Malit të Zi, ndërsa në të njëjtën kohë të mos heqim dorë nga pozitat dhe pikat tona të identitetit.

Për të është shumë e rëndësishme që në këtë fazë të kemi mbështetjen e 26 vendeve të tjera anëtare. Ai tha se ka pasur një betejë serioze për konkluzionet e Procesit për Stabilizim  dhe Asocim, i cili do të mbahet për herë të parë të premten në Shkup, në të cilin  26-të anëtarët e BE-së qëndruan në anën e vendit, duke vlerësuar se është e rëndësishme për të ruajtur atë mbështetje të 26 vendeve anëtare, përmes, siç tha, procesit të reformës dhe përmbushjes së detyrimeve të Kornizës Negociatore lidhur me propozimin francez.

Prandaj, sipas tij nuk duhet të lëshohet momenti politik që  e kemi këtë vit, sepse vitin e ardhshëm ka zgjedhje për Parlamentin Evropian, prandaj do të fillojë një proces i gjatë midis majit dhe nëntorit  për rikompozimin e institucioneve – do të ketë KE të re, me njerëz të rinj në të.

Theksoi se është e rëndësishme ta mbajmë dinamikën e skriningut dhe është e rëndësishme t’i marrim raportet e skriningut sa më shpejtë, sepse, tha, do të na ndihmojnë në formësimin e detyrave për anëtarësim.

Advertisement

Advertisement

Lajme nga vendi

Ambasadori gjerman për REL: Nëse bisedimet në Ohër finalizohen, atëherë shtetet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës…

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për REL tha se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, që mbahen sot në Ohër, prodhojnë rezultat ideal, atëherë ai pret që pesë shtetet mosnjohëse të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Në intervistë, Rohde ka folur edhe për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe ka thënë se njohja reciproke është kyçe në rrugën e këtyre vendeve drejt BE-së.

Kosova dhe Serbia janë të angazhuara në dialog për normalizimin e marrëdhënieve qysh nga viti 2011. Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë zbatuar në terren.

Së voni, dy shtetet janë pajtuar në parim për një propozim të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

Advertisement

Për zbatimin e këtij propozimi, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë po bisedojnë sot në Ohër.

Një nga nenet e tij kërkon nga të dyja vendet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në 12 vjetët e fundit./REL/

Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut vendi më i palumtur në Ballkan

Published

on

Maqedonia e Veriut është vendi më i palumtur në Ballkan, sipas raportit të ri të lumturisë të Institutit Gallup. Në vendin e 87-të nga 137 vende, pranë Maqedonisë së Veriut për nga lumturia janë Venezuela, Kongo dhe Ukraina në vendin e 92-të.

Nga vendet fqinje në Ballkan, Shqipëria është më afër RMV-së në vendin e 83-të, Bullgaria në vendin e 77-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 71-të, Greqia në vendin e 58-të, Serbia në vendin e 45-të, ndërsa Kosova është në vendin e 34-të, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti është bërë në bazë të sondazheve të ndryshme të kryera në shtetet përkatëse. Janë marrë parasysh gjashtë faktorë, duke përfshirë “Lirinë për të bërë zgjedhje të jetës”, “Perspektivat për një jetë të shëndetshme”, “Bujarinë e njerëzve”, “Perceptimin e njerëzve për korrupsionin”, “Mbështetjen sociale të ofruar nga shteti”, “Prodhimin e Brendshëm Bruto” dhe një faktor të quajtur “Distopia dhe qëndrueshmëria”.

Vendet më të lumtura në botë mbeten Finlanda dhe Danimarka dhe shtetet e tjera baltike apo shtetet në Evropën veriore. /Telegrafi/

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare, por relativisht i ngrohtë. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi jugor.

Temperatura minimalë do të jetë në interval prej -3 deri në 4, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 17 deri në 21 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti d të jetë i ngjashëm, me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 1, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 19 gradë Celsiusë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat