Connect with us

Lajme nga vendi

U mbajt takimi i parë i drejtorëve politikë të ShBA-Karta e Adriatikut nën kryesimin e Maqedonisë së Veriut

Published

on

Drejtoresha e Turizmit në Bashkinë Tiranë, Ketrina Jarazi ka treguar më shumë detaje rreth aktiviteteve që do të zhvillohen ditën e sotme në Tiranë në kuadër të festimeve për Ditën e Verës.

Në një intervistë për Klan News, Jarazi është shprehur se një ndër risitë që do të sjellë kjo ditë në Tiranë është spektakli i 500 dronëve rreth orës 19:00 tek diga e liqenit në Tiranë.

Ketrina Jarazi: Do të jetë në orën 19:00 tek diga e liqenit. Vjen për herë të parë në Shqipëri. Është një nga showt më të mëdhenj në Ballkan, ku do të ketë rreth 500 dronë dhe do të performojnë për rreth 15 minuta.

Drejtoresha e Turizmit në Bashkinë Tiranë, Jarazi ka treguar në mënyrë të përmbledhur disa nga aktivitetet që do të zhvillohen sot.

Advertisement

Ketrina Jarazi: Muzika fillon që nga ora 10:30 për të vazhduar deri në orët e vona të mbrëmjes. Fillon me Ansamblin Tirana, Ansamblin Kombëtar, do të kemi Irma Libohovën, do të kemi Enisën që është risi sivjet për kryeqytetin tonë dhe për të vazhduar më tej me DJ Aldon.

Mes të tjerash, Jerazi ka thënë se në cilat zona të Tiranës do të jetë të përqëndruara eventet që priten të zhvillohen.

Ketrina Jarazi: Pikat ku do të jenë të përqëndruara këto aktivitete fillon me sheshin Skëndërbej, vazhdon me Parkun Rinia, përgjatë Bulevardit Dëshmorët e Kombit do të ketë disa aktivitete dhe evente, për të vazhduar më tej përballë Piramidës, përballë Kryeministrisë, sheshit Nënë Tereza, zona e Bllokut në rrugën Ibrahim Rugova dhe në 3 vendodhje të ndryshme të Parkut të Madh të Liqenit./tvklan.al

Drejtoresha e Turizmit në Bashkinë Tiranë, Ketrina Jarazi ka treguar më shumë detaje rreth aktiviteteve që do të zhvillohen ditën e sotme në Tiranë në kuadër të festimeve për Ditën e Verës.

Në një intervistë për Klan News, Jarazi është shprehur se një ndër risitë që do të sjellë kjo ditë në Tiranë është spektakli i 500 dronëve rreth orës 19:00 tek diga e liqenit në Tiranë.

Advertisement

Ketrina Jarazi: Do të jetë në orën 19:00 tek diga e liqenit. Vjen për herë të parë në Shqipëri. Është një nga showt më të mëdhenj në Ballkan, ku do të ketë rreth 500 dronë dhe do të performojnë për rreth 15 minuta.

Drejtoresha e Turizmit në Bashkinë Tiranë, Jarazi ka treguar në mënyrë të përmbledhur disa nga aktivitetet që do të zhvillohen sot.

Ketrina Jarazi: Muzika fillon që nga ora 10:30 për të vazhduar deri në orët e vona të mbrëmjes. Fillon me Ansamblin Tirana, Ansamblin Kombëtar, do të kemi Irma Libohovën, do të kemi Enisën që është risi sivjet për kryeqytetin tonë dhe për të vazhduar më tej me DJ Aldon.

Mes të tjerash, Jerazi ka thënë se në cilat zona të Tiranës do të jetë të përqëndruara eventet që priten të zhvillohen.

Ketrina Jarazi: Pikat ku do të jenë të përqëndruara këto aktivitete fillon me sheshin Skëndërbej, vazhdon me Parkun Rinia, përgjatë Bulevardit Dëshmorët e Kombit do të ketë disa aktivitete dhe evente, për të vazhduar më tej përballë Piramidës, përballë Kryeministrisë, sheshit Nënë Tereza, zona e Bllokut në rrugën Ibrahim Rugova dhe në 3 vendodhje të ndryshme të Parkut të Madh të Liqenit./tvklan.al

Advertisement

Në kuadër të kryesimit të Maqedonisë së Veriut me ShBA–Karta e Adriatikut (A5), në Shkup, u zhvillua takimi i parë i përbashkët i drejtorëve politikë dhe të mbrojtjes nga ministritë e punëve të jashtme dhe ministritë e mbrojtjes të vendeve anëtare dhe vëzhguesve të Kartës, informojnë nga MPJ.

“Kryesimi ynë përkon me 20-vjetorin e themelimit të kësaj iniciative, ku në takim u përshëndetën arritjet e deritanishme të A5 të reflektuara në anëtarësimin përkatës të katër vendeve të Kartës në Aleancën e NATO-s. Prandaj, në fokus të bisedimeve në takim ishin mënyrat e rivitalizimit dhe përshtatjes së iniciativës me realitetin e ri të sigurisë dhe dinamikën aktuale rajonale. Qëllimi është të forcohet roli politik i Kartës dhe të krijohen mekanizma të rinj për adresimin përkatës të sfidave aktuale të sigurisë në rajon”, kumtojnë nga MPJ.

Në të njëjtën kohë, në takim u diskutua edhe për pasojat e agresionit ushtarak rus në Ukrainë ndaj rajonit, me theks të veçantë në kërcënimet kibernetike dhe hibride, cenueshmërinë e infrastrukturës kritike dhe ballafaqimin me dezinformatat. U shqyrtuan mënyrat për të forcuar rezistencën përmes veprimit dhe bashkëpunimit të përbashkët.

Gjithashtu, është miratuar edhe Plani i Veprimit i Kryesimit të Maqedonisë së Veriut, ShBA-Karta e Adriatikut në vitin aktual.

“A5 është një forum unik bashkëpunimi, i cili përveç vendeve të rajonit, në radhët e tij ka edhe ShBA-në si partner strategjik. Më konkretisht, Shqipëria, Kroacia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Bosnja e Hercegovina janë anëtarë të Kartës, ndërsa Serbia, Sllovenia dhe Kosova kanë statusin e vendeve vëzhguese. E themeluar në vitin 2003, kjo organizatë ka gjeneruar siguri dhe stabilitet në këtë pjesë të Evropës për dy dekada”, theksojnë nga MPJ.

Advertisement

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat