Connect with us

Lajme nga vendi

Funksionarët e lartë të BDI-së takuan banorët e lagjes Cetinska në Tetovë

Published

on

Funksionarët e lartë të BDI-së të përbërë nga Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Musa Xhaferi, Visar Ganiu dhe Nevzat Bejta takuan mbrëmë banorët e lagjes Cetinska në Tetovë ku bashkëbiseduan me banorët e kësaj lagjeje rreth gjëndjes së mjerë të krijuar në BDI, nga pasiviteti absolut të ekzekutivit të udhëhequr nga zv/kryeministri i dështuar Artan Grubi.

Siç theksohet në kumtesë, sekretari organizativ Blerim Bexheti tha se këtu kanë ardhur sepse janë të shqetësuar për politikat që i udhëheq ky ekzekutiv, ne jemi këtu se ia duam të mirën BDI-së.

“Investime nuk ka, aktivistët nuk përfillen, ka një arrogancë nga Artan Grubi, ka pakënaqësi nga Struga deri në Likovë. Sot jemi në Tetovë, të marrim edhe nga ju sygjerime se si ta rregullojmë këtë katrahurë të krijuar. Organet e partisë nuk funksionojnë dhe partia është shndërruar në parti funksionarësh. Unë dhe gjithë këtu nuk jemi për funksione, por dëshirojmë të parandalojmë shuarjen e BDI-së siç ndodhi me PPD-në e shumë partitë tjera. Pas Sellcës, sot ne Cetinska jemi për të shprehur pakënaqësinë për humbjen e Tetovës ne zgjedhjet lokale, sepse dikush duhet të jep përgjegjësinë”, tha Bexheti.

Kryetari i Këshillit mbikëqyrës Musa Xhaferi tha se lidhur me shqetësimet e thëna nga banorët e Ceninskës, se ministrat nuk pranojnë ti takojnë ata, tha se ‘vërehet se Tetova ska ministra, të paktën të tillë për të zgjidhur probleme të qytetarëve. As pasi morën ortak Aleancën për Shqiptarët, Tetova ska ministra. Pse BDI sot ska ministra për ti takuar qytetarët, për ti shqyrtuar hallet e qytetarëve dhe për tu ndihmuar që ti zgjedhin. BDI është krijuar për të bashkuar popullin, jo për të ikur nga populli. Do ti dalim zot ne Tetovës dhe BDI-së, se nuk do ti lëmë ta shkatrojnë’, tha Xhaferi. Do tu themi stop, se kjo nuk na çon në rrugë të mirë, tha Xhaferi.

Nënkryetari i BDI-së Izet Mexhiti tha se vendosëm të takohemi në këtë mënyrë që të dëgjojmë zërin e qytetarit.

Advertisement

“Ne shofim se qytetari në çdo lagje, çdo fshat, çdo qytet ka ngritur zërin, shfaq shqetësime. Dhe ne jemi këtu të gjejmë zgjidhje, të tregojmë se nuk jemi dy-tre vetë të pakënaqur siç e gënjen Artan Grubi kryetarin Ali Ahmeti. Shofim se gjithandej qytetarët janë të pakënaqur, ndërsa ne kemi gjetur dijagnozën, se ky ekzekutiv është i dështuar, ka aq shumë pozita politike, ndërsa nuk arrin të bën asgjë, as punësime, as investime, as zbatim të gjuhës shqipe dhe në çdo segment kemi dështim total. 50 përqind ministra, nga 400 milion euro investime kapitale, asnjë euro në vendbanimet shqiptare. Ne nuk jemi këtu për funksione, por ministrat e dështuar ti zëvendësojmë Artanin dhe Artanat, me ministra që do të punojnë për shqiptarët, që nga 400 milion, 100 milion të paktën të shkojnë te vendbanimet shqiptare”, tha Mexhiti.

Funksionarët e lartë të BDI-së thanë para tetovarëve se ideja nuk është që të ndahet BDI e të përfundon si PPD-ja e si PDSH-ja, por përkundrazi ajo të fuqizohet dhe të kthehet te qytetari, pa ministrat oportunistë të kryesuar nga Artan Grubi, theksohet në kumtesë.zhurnal.mk

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat