Connect with us

Lajme nga vendi

Seanca e parë plenare për promovimin e barazisë gjinore

Published

on

Kuvendi sot do të mbajë seancën e 107-të, seancën e parë plenare ekskluzivisht kushtuar promovimit të barazisë gjinore. Në të njëjtën kohë shënohet edhe 20 vjetori i themelimit të Klubit të Deputeteve.

Në rendin e ditës të kësaj seance është edhe Informacioni për progresin në çështjet gjinore në dy dekadat e fundit në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Informacionin do ta prezantojë ministrja e Punës edhe Politikës Sociale, Jovana Trençevska, ndërsa do të flasin edhe deputetët aktualë.

Siç informojnë nga shërbimi për shtyp i qeverisë, në fund të seancës plenare është planifikuar të arrihen konluzione. Seanca do të mbahet në sallën “Maqedonia”, ndërsa për shkak të pranisë të më shumë të ftuarve e njëjta do të përcillet edhe nga salla “Kupola e Madhe”.

Nga Kuvendi paralajmërojnë se si mysafirë do të marrin pjesë ministret në Qeverinë e Repulbikës së Maqedonisë së Veriut, zëvendësministret, përfaqësues të trupit diplomatik dhe të organizatave joqeveritare vendore dhe ndërkombëtare, me theks në NDI, OSBE dhe UN Women, të cilët në vazhdimësi bashkëpunojnë me Klubin e deputeteve në Kuvend, që nga themelimi në vitin 2003 deri më sot.

Advertisement

Theksojnë se ftesa për pjesëmarrje u janë dërguar edhe ish-ministreve në Qeveri, si dhe ish-deputeteve në periudhën nga viti 2003, përkatësisht duke filluar nga përbërja e katërt e Kuvendit (2002-2006), duke përfunduar me përbërjen e mëparshme (2016-2020).

Për nder të përvjetorit të Klubit të deputeteve, pas përfundimit të seancës plenare në Sallën e kristalit është planifikuar edhe një ceremoni e përshtatshme, në të cilën do të ndahen mirënjohje për ish kryetaret e Klubit të Deputeteve, për organizatat që kanë nisur iniciativa dhe kanë marrë pjesë në themelimin e Klubit dhe për disa organizata ndërkombëtare.

Në pjesën ceremoniale, siç theksojnë nga shërbimi për shtyp i qeverisë, përveç kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, do të drejtohet edhe ish deputetja Eleonora Petrova – Mitevska, kryetarja e parë e Klubit të deputeteve, ndërsa në emër të të gjithë marrësve të mirënjohjeve do të drejtohet Cvetanka Ivanova, ish kryetarja e Klubit të deputeteve dhe sekretarja aktuale e përgjithshme e Kuvendit. Mirënjohjet do t’i ndajë kryetarja aktuale e Klubit të Deputeteve, Lolita Ristova.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat