Connect with us

Lajme nga vendi

Në Kumanovë shkollat e mesme dallojnë për nga etnia e nxënësve që mësojnë!

Published

on

Vitin që lamë pas përderisa shkolla e mesme “Goce Dellçev” rinovohej duke marrë pamje të një shkolle evropiane, shqiptarët i gëzoheshin vendimit që shkolla e mesme “Sami Frashëri” do të bëhet me objekt të ri, pa çka se objekti i ri do t’i largojë nxënësit shqiptarë nga qendra e qytetit në drejtim të periferisë. Shkolla e rinovuar plotësisht me kushte dhe standarde moderne është Gjimanzi “Goce Dellçev”, në të cilin mësojnë nxënësit maqedonas. Ndërkaq, objekti që me gjithçka tjetër mund të ngjajë vetëm me shkollë jo, është Gjimnazi “Sami Frashëri”, ku mësojnë nxënësit shqiptarë. Pra, po flasim për dallime esenciale të dy shkollave të mesme në të njëjtin qytet por brenda të cilave vijojnë mësimin nxënës të përkatësive të ndryshme etnike. Derisa nxënësit shqiptarë po presin shkollën e re, nxënësit maqedonas po pajisen me banka e karrige moderne që nxënësit shqiptarë mund t’i shohin vetëm në ëndërr. Si dhe në kohën e njëjtë kur për shkollat shqiptare është arritje dhe sukses ndërrimi i çative të kalbura, në shkollat maqedonase vendosen termocentrale fotovoltaike mbi çati, shkruan Zhurnal.

Në Kumanovë ka dallim esencial të jesh nxënës shqiptarë dhe të jesh nxënës maqedonas

Nxënësit shqiptarë dallohen nga bashkëmoshatarët e tyre maqedonas për nga kushtet me të cilat disponojnë, kur flasim posaçërisht për nxënësit e dyja gjimnazeve që janë në këtë qytet, atë të maqedonasve “Goce Dellçev”, dhe atë të shqiptarëve “Sami Frashëri”. Kjo për shumë arsye, mes tjerash dhe kryesoret infrastruktura dhe kushtet që posedojnë këto shkolla.

Në objektin e shkollës dhe sallës sportive në gjimnazin “Goce Dellçev” në Kumanovë është vendosur fasadë e re vitin që lamë pas, me çka kjo shkollë mori pamje krejtësisht tjetër duke plotësuar standardet evropiane, si për nga pamje jashtme ngjashëm edhe nga brendësia.

Advertisement

“Kemi ndërruar të gjitha dritaret e vjetra me dritare të reja PVC efiçente. Kulmi i vjetër i objektit të shkollës dhe sallës sportive tërësisht është zëvendësuar me një çati të re. Rinovuam ambientet e brendshme të sallës sportive të shkollës, vendosëm një sistem të ri ngrohjeje dhe një tapet të ri sportiv. Ndërtuam një fushë të re sportive me dysheme speciale në oborrin e shkollës. Janë ndërruar dyert e ambienteve të zyrës dhe klasave, janë ndrruar sipërfaqet e dyshemesë në klasa si dhe ambientet sanitare në shkollë”, ka njoftuar Komuna e Kumanovës (gusht, 2022).

Nuk është kjo e tëra sepse shkolla e mesme “Goce Dellçev” ku mësojnë vetëm nxënësit maqedonas së fundmi si fazë përfundimtare të rikonstruimit është pajisur edhe banka dhe karrige me standarde të larta për të gjithë nxënësit, ngjashëm edhe zyrat e mësimdhënësve.

“Pas përfundimit me dyshemenë e re blemë dy makineri të reja për mirëmbajtjen e dyshemesë, tavolina dhe karrige për të gjithë nxënësit si dhe pajisje të reja të destinuara për zyrat e punonjësve të kësaj shkolle. Janë vendosur edhe tetë kondicionerë inverter. Ka përfunduar montimi dhe instalimi i një termocentrali fotovoltaik në çatinë e shkollës, tani jemi në pritje të lejes dhe aktivizimit nga EVN në rrjetin e shpërndarjes elektrike që do të na mundësojë të fillojmë përdorimin e pajisjeve dhe të kursejmë energjinë elektrike“, ka thënë drejtoresha, Marija Todorovska për Kumanonews. https://kumanovonews.mk/vesti/nova-oprema-klupi-i-stolcinja-za-ucenicite-vo-gimnazijata-goce-delcev-kumanovo

“Gjimanzi “Goce Dellçev” mbi çati termocentrale fotovoltaike, gjimanzi “Sami Frashëri” ka ngelë pa çati”

Përderisa gjimnazi ku mësojnë maqedonasit ka vendosur edhe termocentrale fotovaltike mbi çati, gjimnazi ku mësojnë nxënësit shqiptarë ka mbetur ende pa adresë të saktë, nxënësit po vijojnë mësimin në objektin që vetëm shkollë nuk mund të quhet.

Advertisement

Vitin që lamë pas derisa shkolla e mesme “Goce Dellçev” rinovohej duke marrë pamje të një shkolle evropiane, shqiptarët i gëzoheshin vendimit që shkolla e mesme “Sami Frashëri” do të bëhet me objekt të ri, pa çka se objekti i ri do t’i largojë nxënësit shqiptarë nga qendra e qytetit në drejtim të periferisë.

Ky objekt i kësaj shkolle ku mësojnë nxënësit shqiptarë është prapavija më e njohur gjatë fushatave parazgjedhore kur ka zgjedhje lokale, pra janë bërë më shumë se 17 vite që kur është premtuar gjetja e një zgjidhjeje të përshtatshme për gjimnazin “Sami Frashëri”, e tani vitin e kaluar u mor ai vendim që nuk konsiderohet të jetë aspak i përshtatshëm dhe i duhur. Kjo shkollë nuk ka as sallë sportive nxënësit aktivitetet sportive i realizojnë në bodrumin e kësaj shkolle që sipas tyre kundërmon erë e rëndë, dhe ka hapësira që janë të mykura.

Kujtojmë që, para rinovimit të gjimnazit “Goce Dellçev” Komuna e Kumanovës ishte kujdesur edhe për shkollat tjera, duke rinovuar shkollën fillore ne “Ljubodrag”, shkollën fillore “Brakja Milladinovci”, shkolle fillore në “Umin Doll’, shkollën e mesme “Pero Nakov” në të gjitha këto shkolla mësojnë vetëm nxënësit maqedonas.

Ndërkaq, shkollat fillore në të cilat mësojnë shqiptarët janë të rinovuar pjesërisht, në përjashtim të shkollës së mesme ekonomike “Pero Nakov” paralelja në gjuhën shqipe që është me objekt në periferi të qytetit që është e rinovuar më shumë se të tjerat, por asesi në formën e njëjtë sikurse shkolla e mesme “Goce Dellçev”. Siduket, kjo është strategji e instaluar që kushte më të mira në shkollat ku mësojnë shqiptarët, por me kusht që ato shkolla të jenë sa më larg qendrës së qytetit. /Zhurnal.mk

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Ambasadori gjerman për REL: Nëse bisedimet në Ohër finalizohen, atëherë shtetet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës…

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për REL tha se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, që mbahen sot në Ohër, prodhojnë rezultat ideal, atëherë ai pret që pesë shtetet mosnjohëse të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Në intervistë, Rohde ka folur edhe për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe ka thënë se njohja reciproke është kyçe në rrugën e këtyre vendeve drejt BE-së.

Kosova dhe Serbia janë të angazhuara në dialog për normalizimin e marrëdhënieve qysh nga viti 2011. Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë zbatuar në terren.

Së voni, dy shtetet janë pajtuar në parim për një propozim të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

Advertisement

Për zbatimin e këtij propozimi, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë po bisedojnë sot në Ohër.

Një nga nenet e tij kërkon nga të dyja vendet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në 12 vjetët e fundit./REL/

Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut vendi më i palumtur në Ballkan

Published

on

Maqedonia e Veriut është vendi më i palumtur në Ballkan, sipas raportit të ri të lumturisë të Institutit Gallup. Në vendin e 87-të nga 137 vende, pranë Maqedonisë së Veriut për nga lumturia janë Venezuela, Kongo dhe Ukraina në vendin e 92-të.

Nga vendet fqinje në Ballkan, Shqipëria është më afër RMV-së në vendin e 83-të, Bullgaria në vendin e 77-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 71-të, Greqia në vendin e 58-të, Serbia në vendin e 45-të, ndërsa Kosova është në vendin e 34-të, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti është bërë në bazë të sondazheve të ndryshme të kryera në shtetet përkatëse. Janë marrë parasysh gjashtë faktorë, duke përfshirë “Lirinë për të bërë zgjedhje të jetës”, “Perspektivat për një jetë të shëndetshme”, “Bujarinë e njerëzve”, “Perceptimin e njerëzve për korrupsionin”, “Mbështetjen sociale të ofruar nga shteti”, “Prodhimin e Brendshëm Bruto” dhe një faktor të quajtur “Distopia dhe qëndrueshmëria”.

Vendet më të lumtura në botë mbeten Finlanda dhe Danimarka dhe shtetet e tjera baltike apo shtetet në Evropën veriore. /Telegrafi/

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare, por relativisht i ngrohtë. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi jugor.

Temperatura minimalë do të jetë në interval prej -3 deri në 4, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 17 deri në 21 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti d të jetë i ngjashëm, me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 1, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 19 gradë Celsiusë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat