Connect with us

Lajme nga vendi

MASH: Aplikacioni tims funksionon, çdo nxënës mund të hyjë në mësim onlajn me emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e tij

Published

on

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka marrë njoftime për probleme në funksionimin e aplikacionit Tims (Teams) nga disa shkolla, por pas një kohe të shkurtër dje nxënësit i janë bashkangjitur llogarive të tyre përdoruese, thonë nga MASH-i për MIA-n.

“Përdoret aplikacioni tims, i cili funksionon dhe çdo nxënës me emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e tij mund të hyjë dhe ta përdorë profilin për pjesëmarrje në msëimin onlajn. Kmi marrë njoftime nga disa shkolla se kishte ndërprerje në funksionim, gjegjësisht shfrytëzimin e tims, por pas një kohe të shkurtër nxënësit janë bashkuar me llogaritë e tyre të përdoruesve, u përgjigj MASH-i në lidhje me ankesat e nxënësve se kanë probleme me përdorimin e këtij aplikacioni.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës drejtorëve të shkollave javën e kaluar u ka dërguar shkresë për masa urgjente që duhet t’i marrin për mbarëvajtjen e procesit arsimor në një mjedis pune të sigurt dhe stimulues.

Shkollave fillore dhe të mesme të komunave, MASH-i u dha udhëzime dhe mënyra për përdorimin e adresave elektronike, i udhëzoi që ta përforcojnë kontrollin për hyrje/dalje në shkolla dhe në ditët kur ka njoftim kërcënues, shkolla të organizojë mësimin në distancë (mësim onlajn) në vend të ndërprerjes së plotë të mësimit (lëshim nga shkolla).

Javën e kaluar dhe këtë javë, nxënësve të turnit të parë nga shkollat ​​që morën mesazhe kërcënuese kishun obligim për një orë të kyçen nga shtëpia onlajn përmes aplikacionit Tims, i cili është përdorë edhe për mësim edhe gjatë pandemisë së kovid.

Advertisement

Alarme për bomba të vendosura kanë mbërritur edhe sot në mëngjes në adresat elektronike të 18 shkollave në Shkup, ku anë duke u bërë kontrolle antiterror, njoftoi MPB-ja.

“Sot (02.03.2023) deri në orën 08:20 në MPB është denoncuar se në adresat elektronike të 18 shkollave në Shkup është dërguar kërcënim për mjet shpërthyes të vendosur. Menjëherë pas marrjes së denoncimeve, nga nëpunësit e policisë janë ndëmarrë masa për evakuimin e sigurt të objekteve dhe po vijojnë kontrollet antiterror dhe po ndërmerren masa për zbardhjen e rasteve”, theksojnë nga MPB-ja.

Dje kanë mbërritur kallëzime për gjoja mjet shpërthyes të vendosur në 120 shkolla në Shkup, ndërsa pas kontrolleve të bëra nga MPB-ja u konstatua se bëhet fjalë për alarme të rreme.

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat