Connect with us

Lajme nga vendi

Pendarovski kërkon që Angel Xhambaskit t’i ndalohet hyrja në Maqedoni

Published

on

Presidenti Stevo Pendarovski në seancën e Këshillit të Sigurimit u propozoi institucioneve, gjegjësisht Qeverisë dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme, që deputetin bullgar Angel Xhambaski ta shpallin persona non-grata, që do të nënkuptonte ndalimin e hyrjes. Maqedonia. Përveç tij, kreu i shtetit propozon ndalim edhe për qytetarët e tjerë bullgarë, për shkak të poshtërimit dhe mohimit të popullit maqedonas.

“Ne mund t’i përgjigjemi fushatave të tilla antishtetërore të bëra nga parti politike dhe individë në dy mënyra. E para është me retorikë diplomatike kulturore si më parë dhe ai cikël provokimesh që shkakton dhunë sigurisht që nuk do të përfundojë. Së dyti, me masat që merr çdo shtet serioz dhe i organizuar në raste të tilla. Propozimi im për Qeverinë është në përputhje me dispozitat e Ligjit për të Huajt për ndalimin e hyrjes në vend për të ndaluar hyrjen e një deputeti nga Bullgaria në Parlamentin Evropian dhe disa personave të tjerë që janë shtetas të Bullgarisë për shkak të veprimeve të tyre. kanë marrë më parë dhe vazhdojnë të marrin kundër vendit tonë. Kushtet ligjore për një masë të tillë kanë ekzistuar më parë dhe ekzistojnë akoma, përkatësisht kërcënim për sigurinë kombëtare, kërcënim për rendin publik dhe kërcënim për marrëdhëniet ndërkombëtare të RSM-së. Kjo do të thotë se nëse personat janë nga jashtë shtetit nuk do të lejohen të hyjnë dhe do të shpallen persona non grata”, tha Pendarovski.

Disa nga personat për të cilët Pendarovski kërkoi ndalimin e hyrjes në Maqedoni tashmë kishin marrë masa dhe ishin dëbuar.

Advertisement

“Arsyeja e mbledhjes së Këshillit të Sigurimit nuk ishte vetëm ngjarja fatkeqe në Ohër, sepse është vetëm një pjesë e vogël në mozaik. Sipas analizave dhe njohurive që disponojmë, bëhet fjalë për aktivitete të organizuara nga strukturat në Bullgari, të cilat janë aktivizuar pas miratimit të kornizës së negociatave në korrik të vitit të kaluar. Këto struktura janë mobilizuar, logjistikisht dhe financiarisht, për të mbështetur ardhjen e organizuar të më shumë njerëzve më 4 shkurt, kur festojmë ditëlindjen e Goce Dellçevit. Sipas të gjitha vlerësimeve, do të jetë një ngjarje me rrezik të lartë të sigurisë dhe organet kompetente nuk duhet të jenë vëzhgues të heshtur të asaj që po ndodh”, shtoi Pendarovski.

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat