Connect with us

Lajme nga vendi

Këndi Amerikan në Tetovë shënon 15 vjetorin

Published

on

Këndi Amerikan në Tetovë me një ceremoni solemne, ka shënuar 15 vjetorin e themelimit të tij.Për të shënuar këtë përvjetor, në Këndin Amerikan mysafirë ishin shumë përfaqësues të instituicioneve lokale me të cilët këndi amerikan tashmë ka një bashkëpunim ndërinstuticional.Ndërkaq, të pranishmit i përshëndeti Eric Meyer  zëvendësambasador i SHBA-ve në Shkup.Me këtë rast, ai tha se Këndi Amerikan është  bërë shtyllë e komunitetit duke i shërbyer jo vetëm Tetovës por edhe komuniteteve përreth.Gjatë fjalimit të tij, zëvendësambasadori Meyer, tha se këndi amerikan është gjithashtu dhe një qendër e testimit të TOEFL dhe pasi të përfundojmë këtu do hapim një tjetër qendër të testimit TOEFL në universitetin e Tetoves duke vazhduar të sigurojmë mundësi për njerëzit që duan të studiojnë anglishten dhe të testohen për anglishten gjithashtu”, tha zëvendësambasadori i SHBA-ve, raporton Tv Koha-Tetovë.

“Ne vërtet e shohim këtë kënd  si degë  të zgjatur  të ambasadës prandaj puna që bëhet këtu është shume e ëendesishme. Shumë gjera kanë ndryshuar në 15 vite. 15 vite me parë SHBA dhe Republika e Maqedonisë ishin ishin partnere tani SHBA dhe Maqedonia e veriut janë aleate, jemi aleatë në Nato.Ne punojmë ngushtë me njëri-tjetrin për disa çështje. Une e di se në kendin amerikan ka disa klube, klubi EU, klubi Nato, që do të thotë se ju të gjithë jeni duke diskutuar për çështje që janë shumë të rëndësishme për Shba por edhe për vendin tuaj. Ne vërtet e vlerësojme punën që ju bëni dhe shpresojmë edhe për shumë vite të tjera punë së bashku. E di se tani numri i anëtarve është pesë fishuar dhe sot numëroni mijëra anëtar  ne alumnin e këndit amerikan këtu në Tetovë. Disa prej tyre jane bërë politikan, sipërmarrës, biznesmen dhe është me të vërtete inspiruese”, tha Eric Meyer  zëvendësambasador i SHBA-ve në Shkup.

Ndërkaq, tashmë këndi amerikan do të ketë zyrë edhe në Universitetin e Tetovës.Rektori i Universitetit të Tetovës Kushtrim Ahmeti, tha se është nënshkruar marrëveshje që brenda këtij universiteti të ketë hapësirë amerikane, ku do të mbahet edhe testimi TOEFL.

Gjatë shënimit të përvjetorit të 15 të këndit amerikan, nga ana e zëvendësambasadorit Eric Meyer, janë ndarë mirënjohje për disa anëtarë, instuticione dhe media, në mesin e tyre edhe për Televizionin Koha. (Urim HASIPI/Tv Koha).

Advertisement

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat