Connect with us

Lajme nga rajoni

Gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së pritet të fillojë në mars

Published

on

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka thënë se është e gatshme që gjykimi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi të fillojë më 1 mars të këtij viti, transmeton REL.

Gjatë konferencës së fundit përgatitore, Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) tha është gati të fillojë gjykimin, pavarësisht volumit të punës, procedurave dhe dokumenteve që duhet të shqyrtohen.

Gatishmërinë për fillim të gjykimit në muajin mars kanë shprehur edhe avokatët mbrojtës të ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ish-kryetarit të Kuvendit Jakup Krasniqi dhe ish-deputetit të Kuvendit të Kosovës Rexhep Selimi.

Avokati mbrojtës i Kadri Veselit, Ben Emerson tha se ekipi i tij është i gatshëm për fillim të gjykimit në muajin mars, megjithatë ai tha se “kanë para vetes një periudhë jashtëzakonisht intensive pune” deri në fillimin e gjykimit.

Avokatët mbrojtës dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar u pajtuan që të mos lexohet aktakuza në fjalën hyrëse në fillim të gjykimit. Mirëpo, ZPS-ja tha se do të mbajë një deklaratë hyrëse.

Advertisement

Edhe avokatët mbrojtës thanë se do të bëjnë një deklaratë hyrëse, pas deklaratës së ZPS-së në fillim të gjykimit.

Kryetari i trupit gjykues Charles Smith, shprehi qëndrimet e tij me volumin e punës në këtë rast duke thënë se “pret që ky gjykim të jetë më i gjatë se sa mendohet”.

Smith tha se gjykimi mund të tejkalojë periudhën prej pesë vitesh sa është paraparë të zgjasë procesi gjyqësor në këtë rast.

Megjithatë, ai tha se gjykata rezervon të drejtën që t’i kërkojë prokurorisë që të zvogëlojë numrin e dëshmitarëve apo të shmangë përsëritjen e tyre në proces.

Duke iu përgjigjur shqetësimit të trupit gjykues, ZPS-ja konfirmoi se janë mbi 300 dëshmitarë, por se jo të gjithë parashihet që të shkojnë në sallën e gjyqit për të dëshmuar.

Advertisement

ZPS-ja tha se në disa raste, do të mbështetet në dëshmitë e tyre.

Për çfarë akuzohen Thaçi, Veseli, Krasniqi e Selimi?

Ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ish-anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi dhe ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqit rëndojnë akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë seancës dëgjimore para Dhomës së Specializuar të Kosovës, në Hagë, më 18 janar 2023.

Ish-eprorët e UÇK-së u nëntorin arrestuan e vitit 2020. Që nga ajo kohë ata gjenden në paraburgim në Hagë dhe janë deklaruar të pafajshëm për akuzat që rëndojnë mbi ta.

Advertisement

Ata dyshohen për veprat penale që kanë të bëjnë me krime lufte: ndalim të paligjshëm ose arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme dhe krime kundër njerëzimit: burgosje, akte të tjera çnjerëzore, zhdukje me forcë të personave dhe përndjekje, të cilat, sipas Dhomave të Specializuara, janë kryer midis marsit të vitit 1998 dhe shtatorit 1999.

Krimet pretendohet se janë kryer në disa lokacione të Kosovës dhe në veri të Shqipërisë, përkatësisht në Kukës dhe Cahan.

Në muajin nëntor të vitit të kaluar dha dorëheqje kryeprokurori i Zyrës së Prokurorit të Specializuar, Jack Smith. Smith, i cili i ishte bashkuar Zyrës së Prokurorit të Specializuar në vitin 2018 ishte i ngarkuar me hetimin e krimeve të luftës në Kosovë.

Prokurori Smith dha dorëheqje pasi u në SHBA u emërua si prokuror i posaçëm për hetimet penale për mbajtjen e dokumenteve të klasifikuara nga ana e ish-presidentit Donald Trump dhe mbi rolin e tij në trazirat e 6 janarit 2021, në Kongresin Amerikan.

Smith u zëvendësua nga Alex Whiting që do të ushtrojë funksionet e Ushtruesit të Detyrës të Prokurorit të Specializuar deri në emërimin e një Prokurori të Specializuar të ri.

Advertisement

Që nga funksionalizimi i Gjykatës Speciale, ky institucion ka shpallur vetëm një aktgjykim për krime lufte.

Më 16 dhjetor 2022, Gjykata Speciale, dënoi me 26 vjet burgim për vrasje të paligjshme, ndalim arbitrar dhe torturë ish-eprorin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa.

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa, është dënuar nga Gjykata Speciale, me seli në Hagë, me 26 vjet burgim për vrasje të paligjshme, ndalim arbitrar dhe torturë.

Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar – që ndryshe njihen edhe si Gjykata Speciale – hetojnë krimet e pretenduara të pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë që nga janari i vitit 1998 deri në dhjetor të vitit 2000.

Këto pretendime janë përmendur për herë të parë në një raport të Këshillit të Evropës, të hartuar nga senatori i atëhershëm zviceran, Dick Marty.

Advertisement

Ky raport i ka hapur rrugë themelimit të Gjykatës Speciale përmes një vendimi të Kuvendit të Kosovës, në vitin 2015.

Advertisement

Lajme nga rajoni

Vrasja në Klinë/ Media zvicerane zbulon detaje për viktimën që u qëllua dje me 7 plumba

Published

on

Një plagosje ka ndodhur të hënën në Klinë, në ora 16:40, ku më pas nuk arriti t’i përballonte plagët e marra.

Vrasja u bë në një lokal të Klinës, ku viktima u qëllua me 7 plumba.

Nga raportimet e fundit tregohet që viktima dhe autori njiheshin mes vete.

Për këtë ka shkruar media Blick.ch, duke jepur kështu detaje për viktimën.

Shkrimi i plotë

Advertisement

Pronari i garazhit të Lucernit është qëlluar në Kosovë

Një pronar garazhi nga kantoni i Lucernit është vrarë me armë zjarri gjakftohtë në një lokal në Kosovë.

Autori mësohet se po ashtu jeton në Zvicër dhe vjen nga ambienti familjar.

Në orën 16:40 të së hënës, Goran F.* (48) hyn në Coyote Lounge Bar në Klinë, një qytet i vogël në veri-perëndim të Kosovës. Burri është i armatosur me pistoletë dhe ka vetëm një qëllim: 47-vjeçarin Agron P.*, pronar garazhi nga kantoni i Lucernit. Ai ishte në pushime në Kosovë këto ditë.

Goran F. ka qëlluar shtatë herë në drejtim të viktimës së tij, i cila është plagosur aq rëndë saqë vdes në vendin e krimit. Videot e vëzhgimit tregojnë mysafirët e tmerruar duke u hedhur dhe duke ikur. Edhe autori del nga lokali me armën në dorë.

Advertisement

Viktima dhe autori njiheshin me njëri-tjetrin

Jashtë, ndal një makinë, kërcënon shoferin dhe largohet. Policia po e kërkon vrasësin me një kontigjent të madh – më vonë gjen makinën, por asnjë gjurmë të Goran F. Publikojnë një gjueti. Sipas mediave të Kosovës thuhet se edhe ai jeton në Zvicër.

Mediat lokale raportojnë se viktimat dhe autorët vijnë nga e njëjta prejardhje familjare. Dy burrat thuhet se janë përplasur, raportojnë mediat.

Miqtë vajtojnë biznesmenin në rrjetet sociale: “Pusho në paqe! Do të jetoni përgjithmonë në zemrat tona”, shkruan njëri. Një tjetër i njohur shkruan: “Ti na la shumë shpejt”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

(Video) Një stuhi katastrofike ka goditur edhe Austrinë

Published

on

Një stuhi katastrofike ka goditur mbrëmë disa pjesë të Austrisë, ku janë regjistruar reshje të dendura shiu, erëra të stuhishme dhe përmbytje të rrëmbyeshme që rrënuan gjithçka që kishin përballë. Në disa vende po përgatitet evakuimi i popullatës, ndërsa të tjerat janë ndërprerë për shkak të përmbytjeve të mëdha.

Për shkak të stuhive dhe përmbytjeve katastrofike, alarmet e mbrojtjes civile janë aktivizuar në shumë zona në Styria dhe Carinthia. Qyteti Eisenkapel në Carinthia u shkëput nga bota e jashtme për shkak të përmbytjeve që goditën qytetin dhe qytetet në zonat Wolfsberg dhe Volkermarkt ishin në prag të evakuimit. Ndërmarrja publike Eis në Ruden tha se uji i pijshëm i rubinetit duhej të zihej për shkak të kontaminimit.

Ushtria është në gatishmëri me njëqind zjarrfikës për shkak të rrëshqitjeve të dheut, bllokimit të rrugëve, përmbytjeve dhe shkatërrimeve.

– Pas reshjeve të dendura në Carinthia jugore, ushtrisë iu kërkua të hiqte të gjitha bllokadat e mundshme. Ushtarët mbushin thasë me rërë. Sipas komandës së brigadës së zjarrfikësve të rrethit Felkermarkt, popullatës i kërkohet të “qëndrojë në shtëpi” dhe “të mos hyjë në dhomat e bodrumit” – tha zëdhënësi i ushtrisë, Michael Bauer.

Kushdo që del në rrugë pavarësisht paralajmërimit duhet të presë lidhje të shumta të bllokuara të trafikut. Dhe situata sa vjen e përkeqësohet, sepse fundjava sjell edhe më shumë stuhi, ndërsa për ditët në vijim parashikimi është i vranët me reshje shiu.

Advertisement

Një stuhi e fortë ka goditur sot Slloveninë, e cila kërcënon edhe Kroacinë.

 

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Përplaset Ferrari ‘luksoz’ në Durrës

Published

on

Aksident në Durrës.

Në aksident është përfshirë një automjet luksoz, tip Ferrari.

Aksidenti ka shkaktuar trafik të rënduar në pikun e orarit të plazhit.

Nuk dihen rrethanat se si u përplas ‘Ferrari’.

Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të situatës.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat