Connect with us

Lajme nga vendi

Bytyqi: Sivjet duhet të hapim thelbësisht çështjen e fuqisë punëtore në vendin tonë

Published

on

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, përgjegjës për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet, Fatmir Bytyqi sot mbajti fjalim në konferencën vjetore me temë: “Sfidat ekonomike në vitin 2023: si ta ruajmë rritjen ekonomike dhe transformojmë ekonominë”, organizuar nga Këshilli për avancimin e arsimit të lartë dhe kërkimit strategjik në kuadër të Odës Ekonomike të Maqedonisë së Veriut.

Zëvendëskryeministri Bitiqi u adresua në panel diskutimin me temën “Si të arrihet ulja e inflacionit dhe rritja ekonomike në të njëjtën kohë”. Në pyetjen e moderatorit të panelit, profesor Bishev, se cilat janë prioritetet për ekonominë tonë, zëvendëskryeministri Bytyqi iu referua 3 viteve të kaluara, sfidave dhe mësimeve që kemi kaluar dhe çfarë kemi nxjerrë prej tyre, duke iu referuar prioritetit kryesor të ekonomisë sonë, e që është pyetja – A kemi arritur në 30 vjet të krijojmë një ekonomi mjaft konkurruese dhe mjaft elastike për t’u përballur me kriza dhe situata të paparashikueshme. Përgjigjja është edhe po edhe jo, theksoi Bytyqi.

“Po, ne kemi një ekonomi të tillë, sepse vitet e fundit na kanë konfirmuar se është e qëndrueshme, rezistente dhe mund t’i mbijetojë krizave të mëdha dhe të paparashikueshme sikurse Covid-i dhe kjo krizë energjetike, por nga ana tjetër nuk mjafton, sepse jemi ende të varur nga importi dhe po përballemi me mungesë burimesh.” – tha zëvendëskryeministri Bytyqi.

Duke iu referuar disa synimeve afatshkurtra dhe afatgjata, në të cilat duhet të fokusohemi nëse duam një ekonomi konkurruese dhe elastike që do të çojë në zhvillim.

“Ne kemi disa prioritete afatshkurtra për të cilat kemi punuar që dje, sot, nesër.

Advertisement

E para është ulja dhe ruajtja e normës së inflacionit, pa kaluar ekonomia në recesion.

Prioriteti i dytë është stabiliteti dhe diversifikimi i energjisë, duke mos harruar as aspektin social apo tranzicionin e drejtë, në mënyrë që askush të mos mbetet i ekspozuar ndaj goditjes së çmimeve dhe i pambrojtur. Me përkushtim po punojmë për këtë dhe rezultatet tashmë janë të dukshme, për të mos përsëritur, i përmendi edhe kryeministri në fjalimin e tij.

Besoj se mbështetja financiare për ruajtjen e likuiditetit të kompanive duhet të vazhdojë edhe vitin e ardhshëm. Vitin e kaluar Qeveria ndihmoi fuqishëm ekonominë, e cila kontribuoi duke ruajtur gjendjen ekonomike dhe duke mbajtur vendet e punës, krahas investimeve për rritjen e konkurrueshmërisë së tyre duke hapur linja të reja prodhimi, duke avancuar teknologjinë dhe duke investuar në hulumtim e zhvillim. Ballafaqimi me mungesën e fuqisë punëtore është një çështje që do të duhet ta hapim vitin e ardhshëm, prandaj e vendosa në prioritetet afatshkurtra, por do të kalojë në të menduarit afatgjatë dhe zhvillimin e ekonomisë.”- tha Bytyqi.

Zëvendëskryeministri Bytyqi vazhdoi diskutimin drejt synimeve afatgjata për zhvillimin e ekonomisë sonë dhe të vendit në përgjithësi.

“Këto prioritete afatgjata duhet të çojnë në krijimin e parashikueshmërisë dhe ndryshimin e strukturës së ekonomisë sonë.”- theksoi Bytyqi, i cili përmendi në fjalimin e tij se një hap jashtëzakonisht i rëndësishëm është fillimi i krijimit të Strategjisë Kombëtare të Zhvillimit, e cila nuk do të jetë vetëm një dokument ekonomik, por një strategji që do të hartojë një rrugë për zhvillimin e përgjithshëm të vendit tonë për 20 vitet e ardhshme.

Advertisement

“Një synim afatshkurtër që duhet ta shikojmë dhe që do të ketë efekte afatgjata është rritja e produktivitetit dhe raporti me pagat, por përfundimisht duhet të flasim për hapjen e tregut tonë të punës.”- tha Bytyqi, i cili duke iu drejtuar të pranishmëve në sallë, theksoi se nuk ka njeri në sallë, pra nuk ka asnjë kompani që nuk ka probleme me mungesën e fuqisë punëtore. “Angazhimi im është që në pranverë të këtij viti të hapim diskutim të plotë si dhe Plani operacional të punësimit për kuotën e të huajve në vendin tonë. Mendoj se është koha për të hapur tregun tonë të punës, me synimin për të rritur konkurrueshmërinë kurse ne e dimë se faktori njerëzor është çelësi për rritjen e konkurrueshmërisë”- përfundoi Bytyqi.

Advertisement

Lajme nga vendi

QMK: Një fëmijë i sëmurë është transportuar me helikopter nga Ohri në Stamboll

Published

on

Qendra për Menaxhim me Krizat (QMK) njoftoi se mëngjesin e sotëm një fëmijë tetë vjeçar është transportuar me helikopter në spitalin “Parku Mjekësor” në Stamboll të Turqisë, për një operacion në shtyllën kurrizore.

Transporti është realizuar me një helikopter të MPB-së i cili ka pajisje transportuese mjekësore, ndërsa fëmija tashmë është vendosur në Qendrën Mjekësore në Stamboll dhe për një kohë të shkurtër helikopteri do të kthehet në bazën në Shkup.

“Më datë 13 maj 2024, përmes numrit të vetëm të urgjencës 112 në QMK, ndërsa më pas me email në Qendrën e Menaxhimit të Krizave, është dërguar kërkesë nga prindi i fëmijës për transport nga Ohri deri në spitalin në Stamboll. Fëmija që u transportua me helikopter kishte probleme motorike, nuk mund të ecë në mënyrë të pavarur, nuk flet dhe ka një lakim të lartë të shtyllës kurrizore, mbi 80 për qind. Për shkak të problemeve të përmendura shëndetësore, transporti afatgjatë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijës. Nëse merret parasysh se ky operacion në shtyllën kurrizore ishte një nga operacionet e vështira dhe të rrezikshme, dhe shërimi pas operacionit është afatgjatë dhe shumë i vështirë, veçanërisht në një gjendje të tillë, është vërtetuar se një lloj tjetër transporti me një kohëzgjatje të tillë është shumë i rrezikshëm për jetën e vajzës”, citon QMK.

Pas dërgimit të kërkesës në QMK, në koordinim ndërmjet Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Ministrisë së Shëndetësisë, kërkesa ka marrë përgjigje pozitive.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

Published

on

Nesër deputetët e posazgjedhur edhe zyrtarisht do të ulen në kolltukët e deputetëve pasi që para 20 ditëve morën mandat nga qytetarët. Seanca e cila është caktuar për në ora 11, ka katër pika. Së pari zgjidhet komisioni për verifikim, i cili ka për obligim që të verifikojë mandatet e deputetëve, e më pas do të vijojë edhe zgjedhja e Komisionit për zgjedhje dhe emërime. Sipas Rregullores së re, seanca konstitutive mund të zgjasë më së shumti 3 ditë, ndërsa përfundon pas zgjedhjes së kryetarit të shtëpisë ligjvënëse, i cili me shumë gjasa do të jetë kryetari i Alternativës, Afrim Gashi.Pasi që paraprakisht kryetari i Kuvendit, Jovan Mitrevski, e caktoi, nesër seancën do ta udhëheq deputeti më i vjetër, përkatësisht Merita Koxhaxhiku, nga Lidhja Demokratike e Izet Mexhitit. Me konstituimin e përmbajtjes së re parlamentare do të hartohet edhe shumica e re, e cila, siç është e ditur do ta ketë koalicioni i VMRO-DPMNE-së që pas negociatave që u mbajtën këto ditë duhet t’i bashkohet edhe VLEN dhe deputetët e ZNAM. Me këtë shumica e ardhshme paralmentare po i afrohet numrit të dy tw tretave. Mandat për deputet për herë të parë mori kryetari i VMRO-DPMNE-së, HristijanMickoskii cili do të jetë mandatari i ardhshëm për formimin e qeverisë së re. Disa nga deputetët e shumicës së re parlamentare në ulëset e deputetëve do të jenë vetëm një kohë të shkurtër sepse një pjesë e madhe prej tyre do të shkojnë në kabinetin e ri qeveritar. Situata është e ngjashme edhe me deputetët e koalicionit VLEN, liderët e të cilit u zgjodhën për deputetët, por pritet që disa prej tyre do të shkojnë në ekzekutiv, ose të vazhdojnë punën si kryetar komune. Nga ana tjetër, përfaqësuesit e deritanishëmtë qeverisë do të jenë në karriget e parlamentit të destinuara për opozitën. Ish-kryeministri dhe kryetari i LSDM-së në largim DimitarKovaçevski, ish-zëvendëskryeministri për ekonomi Fatmir Bytyqi, ish-ministri i punëve të brendshme OliverSpasovski, ai i bujqësisë LupçoNikollovski, ministrja e mbrojtjes SllavjankaPetrovska, e kulturës BiseraKostadinovskaStojçevska, për punë dhe politikë sociale,JovanaTrençevska, për transport dhe lidhjeBllagojBoçvarski, si dhe ish-drejtoresha e Drejtorisw sw tw ardhurave publike SanjaLlukarevska. Nga radhët e BDI-së, sërish deputet do të jetë kryetari i kësaj partie, AliAhmeti, e bashkë me të edhe ish-kryetari i Kuvendit, TalatXhaferi. Ish-ministrat e kësaj partie nuk janë në përbërjen e re parlamentare.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Haxhi 2024, nga Tetova udhëtojnë 452 persona

Published

on

Këtë vit organizimi për në Haxh ka filluar më herët se viteve të kaluara. Organizimi filloi që para fillimit të muajit të Ramazanit, me kërkesë të Ministrisë së Haxhit të Arabisë Saudite. Nga Muftinia e Tetovës thonë se fillimi më herët i organizimit ka qenë një lehtësim më i madh rreth përga&tjeve dhe organizimin e haxhit 2024. Të shtunën pritet të mbahet edhe një seminar sqarues me të gjithë ata që udhëtojnë për në haxh. Nga Tetova këtë vit për në Haxh sikurse edhe viteve të kaluara interesimi është i madh për të udhëtuar në vendet e shenjta dhe nuk janë përfshirë të gjithë të interesuarit, shkaku i numrit të kufizuar që lëshon Ministria e Haxhit. Udhëtimi për në haxh nga Tetova do të jetë më 6, 7 dhe 8 qershor.Udhëtimet e para nga Maqedonia e Veriut. për në vendet e shenjta, Mekë dhe Medina fillojnë më 4 qershor.

Nga Maqedonia e Veriut, këtë vit udhëtojnë 2020 persona për në haxh bashkë me udhëheqësit dhe ekipin mjekësor. Nga Tetova kemi 452 që do të shkojnë në haxh, duke përfshirë ekipin mjekësor dhe udhëheqësit profesional.

Mënyra e pagesës ka shkuar përmes sistemit bankar, pra qytetarët kanë paguar direkt në xhiro-llogarinë e Bashkësisë Fetare islame dhe kjo tashmë është e relizuar. Çmimi nuk ka ndryshuar nga viti I kaluar, pra kanë paguar nga 6550 euro. Në këtë çmim janë përfshirë të gjitha nevojat që kanë haxhilerët, pra, përpos banimit, qëndrimit në hotel, vaksninimit, prerja e kurbanit, veshja e posaçme, pra të githa nevojat janë në këtë çmim”, deklaroi muftiu Xhemaili. Udhëtimi nga Tetova më 6, 7 dhe 8 qershor do të bëhet me autobus deri në aeroport, ndërsa më pas me aeroplan. Udhëheqësit e grupeve, do të informojnë personat që udhëtojnë për datën dhe orën e nisjes. Haxhi është një nga pesë shtyllat e fesë islame dhe është një detyrim fetare që duhet të kryhet të paktën një herë në jetën e të gjithë myslimanëve të rritur të cilët janë fizikisht dhe financiarisht të aftë për të ndërmarrë udhëtimin, dhe që mund të mbështesin familjet e tyre gjatë mungesës së tyre.

Continue Reading

Më të lexuarat