Connect with us

Lajme nga rajoni

Mbi 14 mijë të prekur në një javë, gripi më agresiv se COVID-19 në Shqipëri

Published

on

Mbi 14 mijë persona janë prekur nga gripi dhe infeksionet e tjera respiratore vetëm javën e fundit në Shqipëri. Instituti i Shëndetit Publik raporton për një rritje të sëmundshmërisë në popullatë nga bashkëqarkullimi i virozave, gripit dhe nënvarianteve të COVID-19 njëkohësisht.

Drejtoresha e këtij institucioni Eugena Tomini thotë se piku i infektimeve nga gripi dhe nëntipet e tij ende nuk është arritur.

“Gripi është me disa nënvrianteve, “AH1”, i ashtuquajturi pandemik, “AH3” dhe nëntipi B”, thotë Tomini për A2 CNN. “Kjo e rëndon situatën e infeksioneve respiratore. Por nuk mund të bëhet dallimi nga vetë pacientët nëse janë me grip apo me Covid”.

Ashtu si në Evropë edhe në Shqipëri, gripi po dominon këtë periudhë edhe ndaj nënvarianteve të coronavirusit. 5% e mostrave të kryera rezultojnë pozitiv me coronavirus, ndërsa mbi 40% janë me grip. Epidemiologia Tomimi thotë këtë periudhë gripi ka prekur të gjitha moshat dhe qarkullon në të gjithë vendin.

Sipas ekspertëve, edhe gripi, ashtu si COVID-19, mund të shkaktojë forma të rënda dhe humbje jete, ndaj bëjnë thirrje për kujdes.

Advertisement

“Ndërgjegjësimi është për të mos neglizhuar asnjë shenjë klinike”, thotë Tomini.

Ende nuk ka sinjale për praninë e nënvariantit “Kraken” të “Omicron” apo mutacioneve të tjera që kanë rënduar situatën në Kinë. Megjithatë, mjekë shqiptarë që punojnë në Europë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës flasin për nevojën e aplikimit të masave shtesë ndaj qytetarëve që vijnë nga Kina, si dhe për vaksinën e adaptuar anti-Covid.

“Duhen testuar udhëtarët që vijnë nga Kina, për të ditur situatën reale”, thotë Kita Sallabanda, mjek neurokirurg shqiptar në Spanjë. “Siç e bëri Italia, që testoi një avion që erdhi nga Kina dhe dolën 50% me Covid”.

“Vaksinat bivalente janë të predispozuara të mbrojnë edhe ndaj “B2”-shit, që është në fakt edhe prindi i “Kraken”-it. Pra, nëse e marrin këtë vaksinë mund të mbrohen”, thotë Rubina Muzina, mjeke në Shtetet e Bashkuara.

Ndryshe, nga shumë vende në Evropë që kanë kthyer testimet për COVID-19 ndaj udhëtarëve që vijnë nga Kina, komiteti i Ekspertëve në Shqipëri nuk ka vendosur kufizime. Ndërkohë që lëvizjet me Kinën pritet të rriten për shkak të Vitit të ri kinez, në fillim të shkurtit.

Advertisement

Advertisement

Lajme nga rajoni

Kosovari ndërron jetë në Qabe duke kryer Haxhin, ja detajet!

Published

on

Qytetari nga Podujeva, Muharrem Gashi ka ndërruar jetë në Qabe, derisa kishte shkuar për ta kryer obligimin fetar.

Kështu kanë njoftuar familjarët e tij:

“Te dashur miq shok familjar ju njoftojm se ka ndrruar jet babà jon Muharrem H Gashi vdekja ka ndodhur ne qabe atje ku shkoj ta kryej obligimin feter ”

Continue Reading

Lajme nga rajoni

25 vjet nga dorëzimi i ushtris sërme në Kosovë

Published

on

Sot mbushen 25 vjet nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e pushtimit serb.

Ushtria serbe u dorëzua nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare në tokë dhe bombardimeve të NATO-së që e detyruan të nënshkruajë marrëveshjen e kapitullimit më 9 qershor 1999 në Kumanovë.

Marrëveshja u nënshkrua nga Michael Jackson, komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, dhe ish-shefi i Shtabit të Armatës së Serbisë, gjenerali Nebojsha Pavkoviq, i akuzuari i Hagës për krime lufte dhe gjenocid në Kosovë.

Ndër të tjera në marrëveshje parashihej:

c) që nga Kosova të largohen të gjithë personat dhe organizatat me aftësi militare duke përfshirë armatën e rregullt dhe forcat e marinës, civilë të armatosur, paramilitarë, forcat ajrore, garda kombëtare, policia kufitare, rezervistët, policia ushtarake, shërbimet informative, MUP-it, policia lokale, speciale, antirebeliste, antiterroriste dhe çdo grup i përcaktuar kështu nga KFOR-i.

Advertisement

d) u caktua një zonë sigurie ajrore 25 kilometra përtej kufirit të Kosovës, e ndërsa në pikën

e) u caktua një zonë 5 kilometrash përtej kufirit me RFJ-në që nuk guxonte të vendosen armatimet e rënda dhe ushtria, përveç ushtarët kufitarë.

Sulmet, që vazhduan për 78 ditë, u anuluan më 10 qershor, pasi Komandanti Suprem i NATO-së, gjenerali Wesley Clark i raportoi Këshillit të Atlantikut Verior se sulmet ajrore kishin detyruar pushtuesin serb të fillonte tërheqjen e plotë të forcave nga Kosova.

Me hyrjen e NATO-s, në Kosovë nisi edhe vendosja e misionit të përkohshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara-UNMIK, i cili do të administronte vendin deri në shpalljen e Pavarësisë, më 17 shkurt 2008. /KosovaPress/

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Tmerr në Zagreb: Një burrë e lau veten me benzinë ​​dhe i vuri flakën vetes përpara ndërtesës së qeverisë kroate

Published

on

Rreth orës 09:40 para gardhit në anën jugore të sheshit të Shën Markut në Zagreb, para ndërtesës së Qeverisë Kroate, një person i panjohur është larë me benzinë ​​dhe i ka vënë flakën vetes, konfirmon Indeksi nga policia e Zagrebit. i shpallur.

Jozyrtarisht mësohet se një burrë i ka vënë flakën vetes, gjatë së cilës ka pësuar djegie të rënda. Ai ishte ende gjallë kur mbërritën shërbimet e urgjencës.

Dëshmitari: Ai ishte i hutuar

Një dëshmitar i ngjarjes ka thënë për “Jutarnji list” se ka parë një burrë duke u lyer me lëng në afërsi të ndërtesës së Qeverisë dhe është dukshëm i mërzitur.

Sigurimi u njoftua shumë shpejt për këtë lëvizje. Përpara se të niseshin drejt tij, burri tashmë ishte përfshirë nga flakët.

Continue Reading

Më të lexuarat