Connect with us

Lajme nga vendi

Deri më 20 janar afati për parashtrimin e kërkesës për vend parkimi në Tetovë

Published

on

 • Deri më 20 janar është afati kur banorët e Tetovës do të mund të parashtrojnë kërkesat e
  tyre për të siguruar një vend parkimi për tërë vitin.Edhe pse afati ka qenë deri më 30
  janar, megjithatë I njejti është shtyer për më 20 janar për shkak të festave dhe kthimit të
  mërgimtarëve në vendlindje. Të gjithë ata që nuk kanë paraqitur kërkesa të reja do të
  përballen me bllokim të automjeteve.
  “Ju e dini se tashmë ndërmarrja Parkingu i Qytetit, ka krijuar vende të reja për
  parkim edhe nëpër disa blloqe banimi, prandaj edhe rritet numri i qytetarëve që
  parashtrojnë kërkesa për parkim vjetor. Prandaj, duke patur parasysh faktin se ka
  patur festa, disa qytetarë kanë qenë në pushime dhe për të mos krijuar kaos, e kemi
  vazhduar afatin për parashtrim të kërkesave.Pas 20 janarit do të vazhdohet të
  funksionohet në bazë të kërkesave të parashtruara”, tha Igor Dodevski, drejtor i
  Ndërmarrjes Publike Parkingu I Qytetit.
  Nga kjo ndërmarrje bëjnë të ditur se në rajonin e Tetovës dhe rrethinës ka rreth 55 mijë
  vetura të regjistruara, kurse me ardhjen e mërgimtarëve është rritur dukshëm frekuentimi
  në komunikacion që shkaktoi edhe kaos në aspektin e parkimit.Për të evituar këtë kaos,
  komuna lejoi për parkim oborret e katër shkollave në Tetovë.
  “Ju e dini në kohën kur vijnë mërgimtarët, ne nuk duhet që ti dënojmë ata por kemi
  obligim që t`I shërbejmë dhe në këtë formë ne bashkërisht me kryetarin e komunës
  së Tetovës arritëm që të lirojmë për parkim oborret e disa shkollave. Pra, ne nuk
  duhet që t`I dënojmë sepse fundja e fundit ata sjellin shumë të ardhura për qytetin
  tonë”, tha Dodevski.
  Por, ende nuk ka asgjë konkrete lidhur me ndërtimin e parkingjeve në kate në Tetovë.
  Komuna është duke bërë analiza dhe pritet që në të ardhmen pasi që të gjendet vendi
  poashtu të shihet në bazë të planeve urbanistike të fillojë ndërtimi i parkingut në
  kate.
  “Në plan janë edhe parkingjet në kate dhe e gjithë kjo do të varet nga sektori për
  veprimtari komunale, për të parë se si do të përballemi me këtë frekuentim të madh
  në qytet të automjeteve.Ashtu si do të vendos sektori për veprimtari komunale ashtu
  do të veprojmë”, theksoi drejtori Dodevski.
  Ndërkohë, sa i përket gjendjes financiare të ndërmarrjes drejtori Dodevski, thekson se
  deri në kuartalin e tretë kanë qenë në plus dhe punohet që në qytet të ketë më shumë
  vende për parkim, më shumë rend por njëkohësisht për ngritjen dhe avancimin e gjendjes
  së puntorëve, sidomos rritjen e pagave dhe rregullimin e statusit të tyre.TV KOHA

Advertisement

Lajme nga vendi

Saiti: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese doemos të respektohen

Published

on

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese duhet të respektohet. E lexova deklaratën e tyre dhe është e vërtetë, ato nuk përcaktojnë pagën, por kanë korrigjuar dispozita që sipas tyre konsiderojnë se mund të korrigjohen, deklaroi kryetari i Shoqatës së gjyqtarëve, Xhemali Saiti.

Në pyetjen e gazetarëve në kuadër të Konferencës së sotme të gjyqtarëve 2023, me rastin e 31 Marsit – Ditës së gjyqësorit, Saiti theksoi se çështja është nëse shteti për momentin ka kapacitete ekonomike për t’i përmbushur ato kërkesa.

“Kjo mënyrë e përllogaritjes së pagës e cila ekzistonte deri më tani është bllokuar me një dispozitë e cila duhej të ketë karakter të përkohshëm, por ajo dispozitë ka që zbatohet tashmë 15 vite. Çështje tjetër është se a ka për momentin shteti kapacitet ekonomik për t’i përmbushur këto kërkesa, atë çështje me siguri e dinë njerëz nga qeveria dhe mund të përgjigjen”, tha Saiti.

Ai shprehu edhe indinjatën e tyre për mospërmbushjen e obligimeve të Qeverisë ndaj gjyqtarëve lidhur me rritjen e pagave.

Advertisement

“Ju e dini se jemi në një proces të gjatë negociatash me Qeverinë, duke hequr dorë nga kërkesat tona legjitime që të miratohet Ligj për pagat e gjyqtarëve i cili një ditë para vendimit të Gjykatës Kushtetuese u dorëzua në Komisionin para Kuvendit dhe u bllokua përmes amendamenteve, pastaj pasoi vendimi i Gjykatës Kushtetuese”, sqaroi Saiti, duke shtuar se pushteti ekzekutiv dhe legjislativ duhet ta përmbushin obligimin e tyre.

Gjykata Kushtetuese me vendim për shfuqizimin e dy neneve të Ligjit për paga dhe kompensim të funksionarëve, mundësoi rritjen e pagave të funksionarëve shtetërorë për 78 për qind. Me vendimin, përveç kryeministrit, presidentit, kryetarit të Kuvendit dhe të gjithë kryerësve të funksioneve publike përfshihen edhe gjyqtarët kushtetues.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Zhduket një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi, prindërit e saj kërkojnë ndihmë

Published

on

Një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi është zhdukur që nga dje. Thirrje për ndihmë kanë publikuar edhe prindërit që kanë denoncuar rastin në polici mbrëmjen e djeshme në rrjetet sociale.

Familja e 12-vjeçares Anisa Ajro nga Shkupi që nga mëngjesi i sotëm është në kërkim të saj në rrjetet sociale dhe janë lënë numra telefoni që kushdo që e sheh të telefonojë të afërmit e saj. Të dhënat zyrtare thonë se vajza është larguar disa herë nga shtëpia dhe me ndihmën e policisë është kthyer pranë familjes.

“Më datë 30.03.2023 në Stacionin Policor Bit Pazar në ora 20:30, E.A.(38) ka raportuar se vajza e tij A.A.(12) ka ikur, ndërsa rreth orës 22:00 G.O.(39) ka lajmëruar se vajza e tij ka ikur vajzën MK (15). ). MK dhe më parë në disa raste ajo është larguar nga shtëpia dhe është kthyer mbrapsht. “Po merren masa për gjetjen e personave”, tha MPB për “A1on”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë gjendet një trup i pajetë

Published

on

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë, mbrëmë rreth orës 23:30 (30.03.2023) është denoncuar se tek qarkorja në Vizbeg është gjetur një trup i pa jetë, pa kokë. Në vend ngjarje ka dalë ekip i mjekësisë ligjore dhe prokuror publik.

Sipas informacioneve të para, me siguri bëhet fjalë për migrant ilegal i cili është rrëzuar nga kamioni në të cilin ka qenë duke udhëtuar, ndërsa më pas është shkelur nga një makinë e rëndë që nuk është ndaluar në vendin e ngjarjes. Më tepër informacione pritet gjatë ditës.

Continue Reading

Më të lexuarat