Connect with us

Lajme nga rajoni

Rama merr pjesë në prezantimin e librit të Abazoviqit: Dritani nuk është vetëm, na ka ne!

Published

on

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mori pjesë sot në prezantimin e librit të kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq “Kritika e etikës globale” në Tiranë.

Në fjalën e tij Rama tha se ai nuk promovon librin por mesazhin e dhënë prej Abazoviq, ku theksohet se në ditët e sotme forcat kundërvepruese ndaj urtësisë shtohen përditë, ndërkohë që urtësia sa vjen e zvogëlohet.
“Do ishte mungesë sinqeriteti tu thoja se kam lexuar librin, nuk e kam lexuar por ka qenë një surprizë shumë e bukur. Se dija se Dritani ishte kaq thellë në këtë fushë dhe kaq serioz në këtë reagim. Unë jam këtu për tu thënë dy fjalë të cilat nuk do të jenë domosdoshmëritë për librin por për autorin dhe shpresojmë se do t’ju ndihmojmë të jene më të nxitur që të merrni she ta lexoni librin”, tha Rama.

“Libri fillon me një copëz të shkëputur nga Fausti i Gëtes. Mishërimi i kësaj kredoje i kredos së veprimit. Më duhet ta them që unë jam shumë i privilegjuar dhe kështu do të ndihet çdo njëri. Është një privilegj të jesh mik me një person i cili është një fenomen në politikën ballkanike. Është një fenomen i veçantë dhe i pakrahasueshëm me askënd tjetër”, shtoi kryeministri.


LSA

“Falë veprimit ka arritur të guxojë në diçka që unë nuk di dikë tjetër të ketë guxuar në krijimin e një lëvizje politike e cila është përtej etike. Ka krijuar një hapësirë ku pavarësisht përkatësisë etnike njerëzit bashkohen si qytetarët të të njëjtit vend. Dritani përputh përmes veprimit sensin e tij etik ndaj problemeve të shoqërisë dhe të ardhmes duke u ngritur me shumë guxim përmbi dasitë dhe duke ndërtuar një urë”, tha Rama.


LSA

“Forcat kundërvepruese ndaj urtësisë shtohen përditë, është urtësia ajo që zvogëlohet mbase duke u transformuar në një kapacitet tjetër. Ashtu sikurse forcat e interesave që ndërthuren në arenën e luftës së përditshme politike janë shumë për të qenë lehtësisht të pakapërcyeshme në raport me parimet dhe idealet që njerëzit qëndrojnë në arenë”, tha më tej kryeministri.

Advertisement

“Në fund të librit ka një tjetër citim që është vazhdimi i asaj që unë thashë, i referohet Pierre Ados, duke thënë: Tani nuk më shkolla nuk ka as dogma, filozofi ka mbetur vetëm si do ta gjejë udhën e vetë? Dritani nuk është vetëm, na ka ne! Dritani ka shpresën të cilën ai e mishëron më së miri si një fenomen politik unikal në rajonin tonë, që ka zgjedhur rrugën më të vështirë, por për faktin që ka zgjedhur këtë rrugë ka ndjekës dhe mund të ketë edhe më shumë”, shtoi kryeministri.

Rama në përfundim të fjalës së tij e uroi Abazoviqin për rritjen e forcimin e partisë së tij, por dhe për mesazhet e bashkimit që përcjellë.

“Gjithmonë ka njerëz që presin zgjidhje të ndryshme nga ato që i janë ofruar. Dritan të uroj nga zemra që t’i të vazhdosh të mbetesh garant i “Urës” dhe “Ura” të bëhet gjithmonë e më e gjerë edhe të rrezatojë dhe jo vetëm elektoralisht, por të rrezatojë rajonalisht ku të tjerë ta gjejnë veten për të ndërtuar të tjera ura”, tha Rama. /Telegrafi/

Advertisement

Lajme nga rajoni

Vrasja në Klinë/ Media zvicerane zbulon detaje për viktimën që u qëllua dje me 7 plumba

Published

on

Një plagosje ka ndodhur të hënën në Klinë, në ora 16:40, ku më pas nuk arriti t’i përballonte plagët e marra.

Vrasja u bë në një lokal të Klinës, ku viktima u qëllua me 7 plumba.

Nga raportimet e fundit tregohet që viktima dhe autori njiheshin mes vete.

Për këtë ka shkruar media Blick.ch, duke jepur kështu detaje për viktimën.

Shkrimi i plotë

Advertisement

Pronari i garazhit të Lucernit është qëlluar në Kosovë

Një pronar garazhi nga kantoni i Lucernit është vrarë me armë zjarri gjakftohtë në një lokal në Kosovë.

Autori mësohet se po ashtu jeton në Zvicër dhe vjen nga ambienti familjar.

Në orën 16:40 të së hënës, Goran F.* (48) hyn në Coyote Lounge Bar në Klinë, një qytet i vogël në veri-perëndim të Kosovës. Burri është i armatosur me pistoletë dhe ka vetëm një qëllim: 47-vjeçarin Agron P.*, pronar garazhi nga kantoni i Lucernit. Ai ishte në pushime në Kosovë këto ditë.

Goran F. ka qëlluar shtatë herë në drejtim të viktimës së tij, i cila është plagosur aq rëndë saqë vdes në vendin e krimit. Videot e vëzhgimit tregojnë mysafirët e tmerruar duke u hedhur dhe duke ikur. Edhe autori del nga lokali me armën në dorë.

Advertisement

Viktima dhe autori njiheshin me njëri-tjetrin

Jashtë, ndal një makinë, kërcënon shoferin dhe largohet. Policia po e kërkon vrasësin me një kontigjent të madh – më vonë gjen makinën, por asnjë gjurmë të Goran F. Publikojnë një gjueti. Sipas mediave të Kosovës thuhet se edhe ai jeton në Zvicër.

Mediat lokale raportojnë se viktimat dhe autorët vijnë nga e njëjta prejardhje familjare. Dy burrat thuhet se janë përplasur, raportojnë mediat.

Miqtë vajtojnë biznesmenin në rrjetet sociale: “Pusho në paqe! Do të jetoni përgjithmonë në zemrat tona”, shkruan njëri. Një tjetër i njohur shkruan: “Ti na la shumë shpejt”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

(Video) Një stuhi katastrofike ka goditur edhe Austrinë

Published

on

Një stuhi katastrofike ka goditur mbrëmë disa pjesë të Austrisë, ku janë regjistruar reshje të dendura shiu, erëra të stuhishme dhe përmbytje të rrëmbyeshme që rrënuan gjithçka që kishin përballë. Në disa vende po përgatitet evakuimi i popullatës, ndërsa të tjerat janë ndërprerë për shkak të përmbytjeve të mëdha.

Për shkak të stuhive dhe përmbytjeve katastrofike, alarmet e mbrojtjes civile janë aktivizuar në shumë zona në Styria dhe Carinthia. Qyteti Eisenkapel në Carinthia u shkëput nga bota e jashtme për shkak të përmbytjeve që goditën qytetin dhe qytetet në zonat Wolfsberg dhe Volkermarkt ishin në prag të evakuimit. Ndërmarrja publike Eis në Ruden tha se uji i pijshëm i rubinetit duhej të zihej për shkak të kontaminimit.

Ushtria është në gatishmëri me njëqind zjarrfikës për shkak të rrëshqitjeve të dheut, bllokimit të rrugëve, përmbytjeve dhe shkatërrimeve.

– Pas reshjeve të dendura në Carinthia jugore, ushtrisë iu kërkua të hiqte të gjitha bllokadat e mundshme. Ushtarët mbushin thasë me rërë. Sipas komandës së brigadës së zjarrfikësve të rrethit Felkermarkt, popullatës i kërkohet të “qëndrojë në shtëpi” dhe “të mos hyjë në dhomat e bodrumit” – tha zëdhënësi i ushtrisë, Michael Bauer.

Kushdo që del në rrugë pavarësisht paralajmërimit duhet të presë lidhje të shumta të bllokuara të trafikut. Dhe situata sa vjen e përkeqësohet, sepse fundjava sjell edhe më shumë stuhi, ndërsa për ditët në vijim parashikimi është i vranët me reshje shiu.

Advertisement

Një stuhi e fortë ka goditur sot Slloveninë, e cila kërcënon edhe Kroacinë.

 

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Përplaset Ferrari ‘luksoz’ në Durrës

Published

on

Aksident në Durrës.

Në aksident është përfshirë një automjet luksoz, tip Ferrari.

Aksidenti ka shkaktuar trafik të rënduar në pikun e orarit të plazhit.

Nuk dihen rrethanat se si u përplas ‘Ferrari’.

Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të situatës.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat