Connect with us

Lajme nga bota

Zelensky premton fitoren në 2023

Published

on

Ukraina përballoi një raund tjetër sulmesh me raketa dhe dron herët në ditën e Vitit të Ri, ndërsa Presidenti Volodymyr Zelensky lavdëroi vendosmërinë e vendit për të kapërcyer agresionin rus, duke thënë se “kur të fitojmë, ne do të përqafohemi”.Rusia lëshoi 45 dronë të prodhuar nga Irani, kryesisht duke synuar kryeqytetin Kiev gjatë natës, të gjithë të cilët u rrëzuan nga mbrojtja ajrore e Ukrainës, pa viktima të raportuara.“Nuk funksionoi që festa tu prishet ukrainasve!”, thanë forcat ajrore të vendit.Sulmi i fundit erdhi disa orë pas breshërisë së raketave të së shtunës që Rusia lëshoi ndërsa Presidenti Vladimir Putin po jepte një mesazh militarist të fundvitit, gjatë të cilit ai u zotua t’i jepte fund “regjimit kriminal nazist në Kiev”.I rrethuar nga ushtarë me uniformë, fjalimi i Putinit ishte në kontrast të fortë me mesazhin më emocionues të Zelensky, në të cilin ai tha se dëshironte “një gjë – fitoren” dhe se viti 2023 do të ishte një vit kthimi për ukrainasit e zhvendosur nga pushtimi i plotë i Rusisë i nisur prej më shumë se 10 muajsh më parë.“Kthimi i njerëzve tanë: Ushtarët – në familjet e tyre. Të burgosurit – në shtëpitë e tyre. Emigrantët – në Ukrainën e tyre. . . Kthimi i trojeve tona. . . Kthehu në jetën normale”, tha Zelensky në fjalimin e tij gjatë natës së Vitit të Ri drejtuar kombit.Rusia ka rritur përdorimin e saj të sulmeve me raketa dhe dron ndërsa fushata e saj ushtarake në terren është bllokuar përballë kundërofensiveve ukrainase, me qëllim të shkatërrimit të infrastrukturës kritike dhe gërryerjes së moralit ukrainas.Sirenat e sulmit ajror të Kievit filluan të binin pak pas mesnatës dhe vazhduan deri në orën 5 të mëngjesit të ditës së Vitit të Ri.Zyrtarët perëndimorë dënuan raundin e fundit të sulmeve ruse dhe u zotuan të vazhdojnë të qëndrojnë me Ukrainën në vitin 2023.

Advertisement

Lajme nga bota

(VIDEO) Digjet në një anije mallrash me 3 mijë makina: Ka të vdekur, disa të plagosur

Published

on

Një person ka vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur në një zjarr që shpërtheu në një anije mallrash në veri të ishujve holandez të Frizianës Perëndimore, tha roja bregdetare holandeze.

Shpëtimi i 23 anëtarëve të ekuipazhit është në proces.

Disa prej tyre u hodhën në ujë, por u gjetën nga roja bregdetare.

Anija e mallrave po transportonte 3000 makina nga Gjermania në Egjipt.

Continue Reading

Lajme nga bota

Biden paralajmëron Xi Jinping: Kujdes, ekonomia juaj varet nga Perëndimi

Published

on

Pasi njoftoi planet e tij për të dërguar municione thërrmuese në Ukrainë, Joe Biden zhvilloi një takim me presidentin e Kinës. Gjatë bisedimeve, ai i tha Xi Jinping të tregonte kujdes sepse Pekini mbështetet në investimet perëndimore.

“Ky nuk është një kërcënim. Ky është një vëzhgim,” tha Biden.

“Që kur Rusia filloi pushtimin e Ukrainës, 600 korporata amerikane janë tërhequr nga Rusia. Dhe ju më keni thënë se ekonomia juaj varet nga investimet nga Europa dhe Shtetet e Bashkuara.

“Kini kujdes!

Putin dhe Xi zhvilluan dy ditë bisedime në mars me fjalë të ngrohta miqësie midis Kinës dhe Rusisë dhe kritika të përbashkëta ndaj Perëndimit, por pa asnjë shenjë të një përparimi diplomatik mbi Ukrainën.

Advertisement

Ka tensione dhe pesimizëm të rritur në marrëdhëniet SHBA-Kinë për çështjet e sigurisë kombëtare, duke përfshirë Tajvanin, luftën e Rusisë në Ukrainë dhe ndalimet në rritje të eksporteve të SHBA.

Continue Reading

Lajme nga bota

Kompania “OceanGate” ofron ende udhëtime me nëndetëse drejt Titanikut

Published

on

Përkundër faktit se nëndetësja e kompanisë OceanGate së fundmi shpërtheu dhe në këtë mënyrë shkaktoi vdekjen e pesë personave, duket se organizatorët e “udhëtimit” nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga këto ekspedita.

Gjegjësisht, në faqen zyrtare të OceanGate ende mund të shihni oferta për udhëtime në rrënojat e Titanikut, si dhe “ekspedita” të tjera.

“Çdo ekspeditë kushton 250,000 dollarë për person, ofron një zhytje nënujore, akomodim privat, trajnim të nevojshëm dhe pajisje ekspedite. Kapaciteti maksimal i nëndetëses është i kufizuar në gjashtë persona,” tha ai.

Gjithashtu, theksohet se pasagjerët në udhëtime të tilla marrin një përvojë emocionuese dhe unike.

“Nëndetësja jo vetëm që do t’ju ofrojë një përvojë udhëtimi emocionuese dhe unike, por gjithashtu do të ndihmojë komunitetin shkencor të mësojë më shumë rreth mbytjes dhe mjedisit të thellë të oqeanit. Çdo zhytje ka gjithashtu një qëllim shkencor dhe ju mund të mësoni më shumë rreth kërkimit tonë në faqe“, thuhet në faqen e internetit të kompanisë.

Advertisement

Kompania OceanGate organizoi një udhëtim për pesë persona dhe nëndetësja humbi komunikimin me anijen dhe sipërfaqen një ditë pas zhytjes. Pas disa ditësh kërkime, u konstatua se nëndetësja kishte shpërthyer, duke i lënë pasagjerëve as edhe një milimetër mundësi mbijetese./abcnews.al

Continue Reading

Më të lexuarat