Connect with us

Lajme nga vendi

Ripërsëritja e gabimeve në libra, Mustafa: Politika të mos përzihet në konkurse

Published

on

Është e palejueshme që nxënësit në shekullin e 21 të marrin njohuri nga libra që janë përplot me gabime përmbajtësore.

Gabimet logjike që po i hasim në tekstet shkollore janë marrëzi shkencore, vlersëson për TVM 2 eksperti, Avzi Mustafa.

Sipas tij, mungon koordinimi mes institucioneve si Këshilli Pedagogjik, Komisioni Nacional, Byroja për Zhvillimin e Arsimit .

Ai thotë se ligjet ekzistojnë por të njejtat nuk zbatohen. Problemi kryesor qëndron te fakti se kur përzihen më shumë institucione në vlerësimin e një teksti, asnjëra nuk e merr përgjegjësinë.

Advertisement

Problem shtesë paraqet edhe përzierja e politikës në zgjedhjen e recenzentëve dhe autorëve për një tekst të caktuar, praktikë kjo që sipas tij, duhet të ndërpritet urgjentisht.

“Recenzentët duhet të jenë njerëz që e njohin problematikën jo njerëz të caktuar nga politika , megjithëse shpallet një konkurs por asnjëherë nuk e zbatojnë atë, sepse recenzentët zgjidhen paraprakisht. Autorët duhet të jenë shtetas të RMV së dhe autori që merr përgjegjsësinë më të madhe nuk është e arsyeshme që të jetë autor pa pasur praktikën mësimore. Autor mund të jetë profesor që e njeh problemin por i mungon puna në shkollë fillore dhe nuk i din çka i duhet një nxënësi të kalsën 1,2, 7,8 etj” – u shpreh eksperti i Arsimit, Avzi Mustafa.

MASH nuk duhet të paraqitet si botues, zgjidhja, të licencohen disa shtëpi botuese

Zgjidhjen e kësaj problematike Mustafa e sheh përmes licencimit të disa shtëpive botuese konkurrente .

“Të licencojë dy tre shtëpi botuese dhe ata do të jenë përgjegjës. Ata do të zgjedhin lektorë, autor ata do të zgjedhin recenzentë dhe kështu do të ketë edhe konkurencë në mes të shtëpive botuese dhe përgjegjësia do të jetë mbi to” – deklaroi Mustafa.

Advertisement

Mustafa shton se analizë e teksteve shkollore duhet të bëhet çdo pesë vite kur eshtë edhe afati i ndërrimit të tyre. Të shihet a i plotëson kriteret një tekst i caktuar për ribotim apo nevoitet përpilimi i një teksti të ri shkollor.

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat