Connect with us

Lajme nga vendi

Qytetarët nuk duan ta kujtojnë vitin 2022

Published

on

Inflacioni, kriza e thellë ekonomike dhe rritja e çmimeve janë gjërat e para që u vijnë në mend qytetarëve kur përmendet viti 2022. Me një dozë të vogël optimizmi disa presin që viti i ardhshëm mund të sjell ndryshim për të mirë, por është i madh numri i atyre që mendojnë se kriza do të thellohet edhe më shumë.

“-Për asgjë nuk mund ta mbaj mend, katastrofë..Si të duket ty mirë a, se mua më duket katastrof.
-Çfarë prisni prej vitit të ardhshëm.
-Jo asgjë, çfarë ndryshimi ”, tha një qytetar

“Këtë vit ishte vërtetë një krizë dhe vet inflacioni që u ngrit, me siguri ndikoi në të gjithë Evropën, u rritën çmimet, kjo na goditi edhe neve, shpresoj se viti I ardhshëm do të jetë më I mirë dhe më I relaksuar”, u shpreh një tjetër qytetar.

“Prej vitit 2023 pres diçka, por siç e shoh situatën nuk mund të pres diçka. Për askund është, deri më tani situate është për askund, nuk ka paga, nuk ka standarde, tanët ikin jashtë vendit, autoriteteve tona nuk u intereson aspak për punësimet..”, tha një qytetare.

Disa nga qytetarët shpresojnë që në vitin 2023 të mos ketë më luftëra, si në Ukrainë.

Advertisement

“Shpresoj dhe besoj se do të jetë më mirë, por duke e ndjekur situatën mendoj se do të jetë sfidë, por besoj tek Zoti dhe nëse vërtetë duam të përmirësohet, se me ndihmën e Zotit do të përmirësohet”, deklaroi një qytetar.

“Nëse ka ndonjë ndryshim, të ndryshojnë prej këtyre që e kanë në dispozicion shtetin, sepse vetëm ata e kanë në dispozicion dhe e kanë dështuar, për ta është mirë, për fuqinjë punëtore dështim”, tha një qytetar.

“Të shpresojmë, të shpresojmë se do të bëhet më mirë, të punohet më shumë… A beson se do të bëhet më mirë? Ndoshta, sigurt jo, por ndoshta.. Do të rregullohet diçka do të rregullohet diçka, mund të rregullohet 20-25 përqind”, shtoi një tjetër qytetar.

Për shkak të konfliktit në Ukrainë Evropën e përfshiu një krizë e thellë ekonomike që ndikoi në rritjen e çmimeve të të gjitha produkteve dhe shërbimeve. Përveç faturave të larta për energji elektrike, qytetarët paguajnë shumëfish më shumë edhe për ushqim dhe derivate të naftës./Alsat.mk

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat