Connect with us

Lajme nga vendi

RMV, nuk ka shumicë për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Published

on

Për momentin nuk ka shumicë për votimin e ndryshimeve kushtetuese, tha kreu i Parlamentit Talat Xhaferri, i cili në nj takim me gazetarët, shtoi se ai si kryetar i Komisionit për kështje kushtetuese është i gatshëm sapo të marrë një propozimin për fillimin e kësaj procedure. Për zgjedhje të mundshme të parakohshme në pranverë në favor të ndryshimeve kushtetuese, Xhaferi konsideron se duhet parë interesi i procesit, transmeton Portalb.mk.

Sipas tij, nuk ka nevojë për një takim të drejtpërdrejtë mes kryetarit të Kuvendit dhe kryeministrit për të diskutuar një çështje për të cilën kryeministri dhe palët e tjera të interesit kanë komentuar publikisht. Për momentin nuk ka shumicë adekuate për ndryshimet kushtetuese dhe të gjithë po diskutohen, theksoi kryeparlamentari.

“Në momentin kur do të konsiderojnë se i kanë kushtet për të nisur një iniciativë, unë jam i gatshëm si kryetar i Komisionit dhe i Kuvendit të veproj sipas procedurës, pasi të merret iniciativa më tutje”, tha Xhaferi.

Ai tha se nuk mund të thotë se deri ku kanë shkuar negociatat me deputetët për këtë çështje pasi nuk i udhëheq të njëjtat.

“Nuk është përgjegjësia ime t’i bëj ato biseda me deputetët”, tha Xhaferi.

Advertisement

Lidhur me çështjen e zgjedhjeve të parakohshme për votat e ndryshimeve kushtetuese, kryetari i Kuvendit thekson se vlerësimi i parë i kësaj duhet bërë nga këndvështrimi se a është në favor të procesit të shtetit drejt BE-së dhe nëse është në favor të interesave të qytetarëve.

“Nga konteksti im, ajo që shtë në interes të procesit. Interesi i procesit është që ndryshimet të ndodhin, të hapet rruga dhe të punohet brenda një afati të caktuar kohor për të përmbushur sa më shpejt atë që duhet të përmbushim për t’u bërë anëtare e plotë e BE-së. Nuk na duhet shembull tjetër, mjafton shembulli ynë me anëtarësimin në NATO. Të gjithë i dimë perceptimet para dhe pas anëtarësimit në NATO në kontekstin e zhvillimeve gjeopolitike. Në atë kontekst duhet të kemi parasysh që ai proces të përfundojë sa më shpejt, e kam fjalën të gjithë neve dhe shtetit dhe qytetarëve”, thotë Xhaferi.

Nga VMRO-DPMNE theksuan dje se mbeten të qëndrimit se nuk i përkrahin ndryshimet kushtetuese. Ata në një konferencë për media theksuan se si parti mbështesin anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe se nëse do të ketë zgjedhje, në programin e tyre parazgjedhor do të deklarojnë në mënyrë të detajuar se si do të vazhdojë vendi në atë rrugë, i cili do t’i prezantohet në mënyrë transparente me votuesit të cilët nëse do të ketë zgjedhje do të vendosin nëse do ta mbështesin politikën e ofruar nga kjo parti.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski para pak kohësh deklaroi se për të është e qartë se vendimi i deputetëve në Kuvend për ndryshimet kushtetuese nuk do të jetë i lehtë, por nga ta pret që të tregojnë sjellje burrshtetasish. Ajo që është e qartë, theksoi kryeministri, është se deputetët kanë zgjedhjen ta lënë vendin në stagnim ose të marrin një vendim për një të ardhme më të mirë.

Kreu i Besës, Bilal Kasami, i ka dhënë ultimatum kryeministrit këtë javë, nëse dëshiron ndryshime kushtetuese, të shpallë zgjedhje të parakohshme parlamentare. Sipas tij, përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë është në korrelacion të drejtpërdrejtë me mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Advertisement

Kovaçevski e hodhi poshtë menjëherë një ultimatum të tillë, duke theksuar se ai nuk funksionon nën shantazh.

“Do ta përsëris edhe një herë se nuk funksionoj nën shantazh dhe presion. Zgjedhjet do të jenë në vitin 2024 dhe kjo tashmë është një përfundim i paramenduar. Çështja e ndryshimeve kushtetuese është serioze, është çështje shtetërore sepse nënkupton përfundimin e procesit për hapjen e klasterave në procesin e nisur të negociatave me BE-në. Kemi filluar negociatat me Bashkimin Evropian, procesi i skriningut është duke u zhvilluar dhe tani gjithçka varet nga ne. Prandaj, kjo çështje është parimore, nëse dikush e mbështet apo jo rrugën evropiane. Kushtet për një çështje ,,të tillë janë vërtet të papranueshme”, i është përgjigjur Kovaçevski Kasamit.

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat