Connect with us

Lajme nga vendi

U zgjodhën organet e reja të shoqatës së prokurorëve publikë

Published

on

Shoqata e prokurorëve publik dje mbajti Kuvendin zgjedhor në të cilin për anëtarë të Bordit Ekzekutiv të Shoqatës u zgjodhën Anita Topolova Isajlovska, Elvin Veli, Naum Panoski, Irina Trajkoska Strezoski, Stojanço Arnaudoski, Desa Paunovska, Bashkim Hiseni, Jelena Koleva Doagazanska, Violeta Milçovska, Katerina Kolareviq, Ana Gogovska Jakimovska, Spasenka Andonova dhe Katerina Paneva.

Siç informojnë sot nga Prokuroria Publike, nga anëtarët e Bordit Ekzekutiv, për kryetar të Shoqatës të prokurorëve publikë është zgjedhur Elvin Veli, prokuror publik në Prokurorinë e Lartë Publike Shkup. Nënkryetare u zgjodhën prokurorët publikë Spasenka Andonova dhe Irina Trajkoska Strezoski, ndërsa Ana Gogovska Jakimovska për sekretar të Shoqatës. Arkëtare u emërua Katerina Paneva.

“Në periudhën e ardhshme, autoritetet e reja të Shoqatës do të hartojnë një program vjetor në të cilin do të parashikohen më shumë aktivitete me qëllim të promovimit dhe forcimit të statusit të prokurorëve publikë dhe shërbimit profesional në prokurori, rritjes së bashkëpunimit me institucionet dhe Organizatat joqeveritare, si dhe pjesëmarrjen në projekte të ndërlidhura me rregulloret ligjore në sferën e gjyqësorit”, theksohet në kumtesën e Prokurorisë Publike.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Ambasadori gjerman për REL: Nëse bisedimet në Ohër finalizohen, atëherë shtetet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës…

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për REL tha se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, që mbahen sot në Ohër, prodhojnë rezultat ideal, atëherë ai pret që pesë shtetet mosnjohëse të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Në intervistë, Rohde ka folur edhe për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe ka thënë se njohja reciproke është kyçe në rrugën e këtyre vendeve drejt BE-së.

Kosova dhe Serbia janë të angazhuara në dialog për normalizimin e marrëdhënieve qysh nga viti 2011. Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë zbatuar në terren.

Së voni, dy shtetet janë pajtuar në parim për një propozim të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

Advertisement

Për zbatimin e këtij propozimi, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë po bisedojnë sot në Ohër.

Një nga nenet e tij kërkon nga të dyja vendet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në 12 vjetët e fundit./REL/

Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut vendi më i palumtur në Ballkan

Published

on

Maqedonia e Veriut është vendi më i palumtur në Ballkan, sipas raportit të ri të lumturisë të Institutit Gallup. Në vendin e 87-të nga 137 vende, pranë Maqedonisë së Veriut për nga lumturia janë Venezuela, Kongo dhe Ukraina në vendin e 92-të.

Nga vendet fqinje në Ballkan, Shqipëria është më afër RMV-së në vendin e 83-të, Bullgaria në vendin e 77-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 71-të, Greqia në vendin e 58-të, Serbia në vendin e 45-të, ndërsa Kosova është në vendin e 34-të, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti është bërë në bazë të sondazheve të ndryshme të kryera në shtetet përkatëse. Janë marrë parasysh gjashtë faktorë, duke përfshirë “Lirinë për të bërë zgjedhje të jetës”, “Perspektivat për një jetë të shëndetshme”, “Bujarinë e njerëzve”, “Perceptimin e njerëzve për korrupsionin”, “Mbështetjen sociale të ofruar nga shteti”, “Prodhimin e Brendshëm Bruto” dhe një faktor të quajtur “Distopia dhe qëndrueshmëria”.

Vendet më të lumtura në botë mbeten Finlanda dhe Danimarka dhe shtetet e tjera baltike apo shtetet në Evropën veriore. /Telegrafi/

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare, por relativisht i ngrohtë. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi jugor.

Temperatura minimalë do të jetë në interval prej -3 deri në 4, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 17 deri në 21 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti d të jetë i ngjashëm, me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 1, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 19 gradë Celsiusë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat