Connect with us

Lajme nga vendi

Ahmeti pret delegacionin nga Ukraina: Solidarizohemi me luftën e popullit ukrainas për liri

Published

on

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka pritur në selinë e Partisë, një delegacion funksionarësh e personalitetesh publike nga Ukraina me të cilët ka biseduar për pasojat e agresionit rus dhe mënyrën e vendosjes së paqes.

Mysafirët, Tetjana Shçerbak, zëvendës–guvernatore e rajonit të Kievit, Violetta Dvornikova nga Këshilli i qytetit të Irpinit dhe Trohim Ivanov, zëvendës–kryebashkiak i qytetit të Vishgorodit, e informuan z.Ahmeti për gjendjen reale në shtetin e tyre, i cili dita-ditës është duke zgjeruar zonat e çliruara. Ata thanë se qëllimi i udhëtimit të tyre në Ballkanin Perëndimor është rrëfimi i së vërtetës për Ukrainën, e cila shpeshherë është shtrembëruar si rezultat i veprimeve toksike të shërbimeve sekrete dhe propagandistike të Rusisë.

“Maqedonia e Veriut është një vend i vogël, por gjithmonë ka për të qenë në mbështetje të kauzës suaj të drejtë. Personalisht,përherë kam përkrahur dhe përkrahë popujt të cilët luftojnë për lirinë e tyre. Me Ukrainën, Rusia është perandori, ndërsa pa të është vetëm Rusi”, tha z.Ahmeti duke i njohur të pranishmit me përvojat pozitive të Maqedonisë së Veriut.

Z.Ahmeti i siguroi mysafirët se populli ukrainas në fund do ngadhnjejë, njëjtë sikurse shqiptarët që fituan lirinë e tyre.

Gjatë bashkëbisedimit u tha se “më nuk ka probleme të huaja dhe vende të largëta, për shkak se në Ukrainë po zhvillohet luftë mes vlerave evropiane dhe regjimit diktatorial nga Kremlini”.

Advertisement

Rrjedhimisht, delegacioni nga Ukraina ishte mysafir itribunës së hapur të Universitetit të Evropës Juglindore (UEJL), të titulluar “Rrëfime nga Ukraina”, ku sollën dëshmi për atë se çfarë po ndodhë aktualisht në atdheun e tyre, i cili nga ky fillim vit është në shënjestër të agresionit rus

Para qëndrimit në Tetovë, Karvani për të vërtetën eUkrainës ka qëndruar në Vojvodinë, Bosnjë e Hercegovinë si dhe në Mal të Zi. Nismëtar i kësaj ndërmarrjeje është politikani i njohur opozitar serb dhe veprimtar për të drejtat e njeriut, Nenad Çanak.

Advertisement

Lajme nga vendi

VIDEO: Shkendija i rikthehet luftës mposhti Sileksin me rezultat 6-1

Published

on

Në një nga edicionet më bindëse të kësaj pranvere, Shkendija mposhti Sileksin me rezultat 6-1 (1-1), në ndeshjen e xhiros së 27-të të LPFM, ku tre gola në shtëpi erdhën nga këndi.

Shkendia ishte bindëse, ajo arriti të “thyejë” Sileksi me 6:1, edhe pse në një moment rezultati nën Sharën ishte 1:1. Megjithatë, Tetovci tregoi të gjithë cilësinë e tij dhe arriti të fitojë tri pikë të mëdha në betejën për titull.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Gashi: Do ta tejkalojmë çdo pengesë për ta bërë ndryshimin e madh”

Published

on

E diela ka vazhduar të jetë me takime të ndryshme për kryetarin e Alternativës, Afrim Gashi.

Një pjesë të rëndësishme të kohës, Gashi ia ka kushtuar edhe personave me nevoja të vecanta në “SOS Vita”, ku edhe ka parë nga afër punën që është bërë aty për gjatë këtyre viteve.

“Gjatë punës suaj tashmë katër vjeçare keni arritur të bëni ndryshim të madh për të mirë dhe të inspironi shumë qytetarë se asnjë kufizim nuk mund ta ndalë vullnetin për të arritur synimet e përcaktuara”.

Gashi ka thënë se punë e tyre është inspirim për tejkalimin e çdo pengese.
“Puna juaj është inspirim edhe për ne të tejkalojmë çdo pengesë për të bërë ndryshimin e madh që do të ndodhë në këto zgjedhje me përkrahjen e të gjithëve. Ne do të angazhohemi aktivisht për qasje të lirë, për shërbime më të mira shëndetësore dhe jetë të barabartë sociale për të gjithë”.

Nga këtu Gashi ka thënë se marrin mesazhin se çdo sakrificë ia vlen.
“Ndryshimi ia vlen dhe ky do të ndodh”, ka thënë Gashi në fund të takimit.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Ndryshime të mëdha të motit: Nga mesi i javës Maqedonia duhet të përgatitet për ulje drastike të temperaturave

Published

on

Maqedonia pritet të përjetojë një ndryshim të madh të motit këtë javë, me temperaturat që bien ndjeshëm dhe parashikime për reshje bore në zonat malore.

Pas disa ditësh me temperatura verore që arritën deri në 30 gradë Celsius, Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike (DPHM) paralajmëron një ulje të ndjeshme të temperaturave duke filluar nga e marta, me parashikime që temperaturat maksimale do të bien në intervalin prej 15 deri në 23 gradë Celsius.

Nga e enjtja pritet një rënie edhe më e madhe, me temperaturat që do të variojnë nga 11 deri në 18 gradë Celsius, dhe një ulje të mëtejshme të pritshme të premten dhe të shtunën, ku temperaturat maksimale do të jenë vetëm 9 deri në 16 gradë Celsius. Juliana Fidanovska Mishkovska nga DPHM thekson se nuk pritet të ketë temperatura nën zero në mëngjes, por reshjet e shiut në malet më të larta do të kthehen në reshje bore për shkak të depërtimit të masës ajrore më të ftohtë nga veriu.

Ky ndryshim i papritur i temperaturave mund të jetë i pafavorshëm për qytetarët me sëmundje kronike, probleme në zemër dhe presion, si dhe për ata që janë ndjeshëm ndaj ndryshimeve të motit. DPHM rekomandon që qytetarët të përgatiten për këto ndryshime duke marrë masa paraprake, si të mbajnë veshje të ngrohta dhe të jenë të kujdesshëm ndaj ndikimit të motit në shëndetin e tyre.

Continue Reading

Më të lexuarat