Connect with us

Lajme nga vendi

Pendarovski: Një dokument vërteton rolin e Dimovskit për Onishçenkon

Published

on

Shtetësia për oligarkun pro rus, Oleksander Onishçenko mund ta ndëshkon drejtorin e ASK-së, Viktor Dimovski për të mos shkuar ambasador në Francë vetëm në rast se raporti i ASK-së në Qeveri dhe hetimi i MPB-së dëshmojnë se Dimovski ka përgjegjësi të drejtpërdrejtë. Dyja dokumentet që dëshmojnë këtë janë të klasifikuara dhe janë lexuar në seancë të mbyllur të Qeverisë.

Presidenti Stevo Pendarovski mbrëmë në “Rruga drejt” tha se vendimi i tij për ta dërguar ose jo Dimovskin ambasador në Paris varet nga përmbajtja e një dokumenti.

“Qeveria në fund duhet të më njofton se ky kandidat ka përfunduar procedurën dhe propozojmë të shkon për ambasadorë. Të shohim nëse Qeveria do të më jep një propozim të tillë. Qeveria atë që e dërgon tek unë bazohet në atë që është konstatuar në raportin e ASK-së dhe MPB-së. Unë nuk e di çfarë thuhet në ato raporte. Nëse në bazë të atyre raporteve Qeveria konstaton se Viktor Dimovsi nuk ka përgjegjësi personale madje as në nivelin objektiv dhe më thotë se puna është e pastër, unë do ta nënshkruaj atë dokument. Me duhet ai dokument nga Qeveria”, tha Stevo Pendarovski, President.

Sipas Pendarovskit përgjegjësia për skandalin me shtetësinë e Onishçenkos nuk mund të përfundon vetëm me dy të suspenduar.

“Janë të paktën katër njësi organizative të cilat japin pajtim për raste të tilla. Të gjitha këto njësi kanë thënë po. E dyta, nuk e di çfarë përmban hetimi i MPB-së. Nëse bëhet fjalë për ujdi fitimprurëse, dikush ka paguar për atë sepse ne duhet patjetër ta dimë edhe atë aspekt që të mund ta konfirmojmë nëse nivelet para se të arrihet tek drejtori janë të pastra dhe kjo ka ndodhë si pasojë e pakujdesisë sepse ata vërtetë kanë punë voluminoze, ose duhet të shohim dyshimet për interesa të tjera”, deklaroi Stevo Pendarovski, President.

Advertisement

Agjencia e Zbulimit që është nën kompetencë të presidentit nuk është pyetur fare për shtetësinë e oligarkut pro rus. Qeveria ka marr mendim nga çdo institucion, përfshi edhe Federatën e kalëruesve dhe Agjencinë për Rini dhe Sport, por nuk ka vlerësuar se duhet edhe mendimi i Agjencisë së Zbulimit e cila mbase mund të ketë pasur informacion paraprak për profilin e Onishçenkos. Ky i fundit sipas presidentit nuk mund të krahasohet me ish biznesmenin indian, Subrata Roi i cili gjithashtu kishte marrë shtetësi maqedonase. Subrata Roi sipas Pendarovskit nuk ishte spiun rus, ndërsa Onishçenko është spiun i Rusisë. Qeveria në seancën e 6 dhjetorit vendosi t’i konfiskon shtetësinë Onishçenkos, ndërsa në procedurë është hetimi për vërtetimin e përgjegjësisë brenda për brenda ASK-së. /Alsat.mk-Adrian Kerimi

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat