Connect with us

Lajme nga vendi

Po mbahet dita e parë e konferencës e-Shoqëri.mk me temë “Rezistenca kibernetike për liri dhe siguri”

Published

on

Fondacioni Metamorfozis e mban edicionin e 18-të të konferencës ndërkombëtare e-Shoqëri.mk në temën “Rezistenca Kibernetike për Liri dhe Siguri”. Konferenca ka filluar sot, ndërkaq do të vazhdojë edhe nesër në Shkup, si dhe online përmes platformës ZOOM dhe Facebook Live në profilin e Fondacionit Metamorfozis, transmeton Portalb.mk.

Konferenca u hap nga David Geer, Ambasador i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, pastaj mbajtën fjalim Dirk Jan Kop, Ambasador i Mbretërisë së Holandës në Maqedoninë e Veriut, Matthew Lawson, Ambasador i Mbretërisë së Bashkuar në Maqedoninë e Veriut, Sllavica Gërkovska, Zëvendës-kryeministre e ngarkuar për politikat për qeverisje të mirë (video fjalim), dhe Bardhyl Jashari, Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit Metamorfozis. Moderatore e ngjarjes është Milla Josifovska Danillovska nga Fondacioni Metamorfozis.

Folësit do të ofrojnë këndvështrimin dhe vlerësimin e tyre mbi mënyrat për ta ruajtur lirinë dhe sigurinë në epokën digjitale dhe për të nxitur krijimin e komuniteteve qytetare rezistuese në hapësirën kibernetike. Ky sesion do të ofrojë një bazë solide për diskutime të mëtejshme të fokusuara në kërcënimet e mundshme ndaj lirive, sigurisë dhe të drejtave të njeriut në internet.

Edicioni i sivjetshëm i e-Shoqëri.mk do të zgjasë 2 ditë dhe përbëhet nga 7 diskutime në panel, 2 fjalime frymëzuese, 1 debat televiziv dhe 1 shfaqje të filmit “Motrat” nga Dina Duma (në Kinematekën e Maqedonisë së Veriut). Aktivistë, ekspertë, gazetarë, nëpunës shtetërorë dhe mbështetës nga rajoni i Ballkanit Perëndimor dhe më gjerë do t’i ndajnë pikëpamjet dhe mendimet e tyre mbi transformimin digjital të administratës publike dhe shoqërive në Ballkanin Perëndimor, respektimin e të drejtave të njeriut në hapësirën online, mbikëqyrjen dhe përpunimi e të dhënave biometrike, privatësinë, pasojat e ngacmimit kibernetik në jetën reale, si dhe tejkalimin e hendekut gjinor në sigurinë kibernetike. Konferenca do të përfshijë gjithashtu diskutime mbi narrativet e dezinformimit, efektet e dezinformatave dhe ndikimet e huaja të dëmshme mbi demokracinë e Maqedonisë së Veriut, si dhe për kërcënimet e sigurisë ndaj demokracisë dhe përpjekjet evropiane për t’i luftuar dezinformatat.

“Të nxitur nga sfidat me të cilat është përballur bota në periudhën e kaluar, këtë vit ne kemi vënë fokusin në ndërtimin dhe edukimin e një shoqërie rezistuese në hapësirën kibernetike, përmes prizmit të privatësisë dhe sigurisë në epokën digjitale. Teknologjitë digjitale ofrojnë shumë mundësi për të përmirësuar jetën e qytetarëve, por është e rëndësishme që të gjithë të jenë të vetëdijshëm edhe për rreziqet e përdorimit jo të drejtë të tyre. Të rinjtë, si një nga kategoritë më të cenueshme, janë veçanërisht të ekspozuar ndaj rreziqeve të tilla, me theks të veçantë në dezinformatat dhe bullizmin në internet, dhe si liderë të ardhshëm duhet të jetë prioritet që ata të bëhen qytetarë digjitalisht kompetentë dhe të përgjegjshëm”, thotë Bardhyl Jashari, Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit Metamorfozis.

Advertisement

Ai shton se është e një rëndësie thelbësore që të punohet në mënyrë të përkushtuar dhe gjithëpërfshirëse në kultivimin e një kulture të rezistencës kibernetike, së bashku me të gjithë palët e interesuara, prandaj në këtë konferencë pritet të marrin pjesë përfaqësues nga institucionet, organizatat e shoqërisë civile, mediat, sektori akademik, ekspertë dhe qytetarë nga Evropa dhe më gjerë, për të diskutuar së bashku dhe për të dalë me zgjidhje konkrete dhe hapa të ardhshëm për veprim.

Në ngjarje do të sigurohet përkthim në maqedonisht, shqip dhe anglisht.

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat