Connect with us

Lajme nga vendi

Një vit nga vendimi për ndalimin e qeseve të plastikës, mjedisi aspak nuk është më i pastër !?

Published

on

Sot bëhet një vit që nga hyrja në fuqi e ndalimit të qeseve të plastikës. Ashtu si me ndalimin e parë në vitin 2013, edhe pas ndalimit të vitit 2021, përdorimi i qeseve plastike vazhdoi. Sikur ligji nuk ekziston dhe problemi i ndotjes plastike nuk ekziston. Sipas Entit për Statistikë, në vitin 2021 prodhoheshin një sasi e madhe prej 5800 tonë qese plastike dhe thasë, pra 16 tonë të pabesueshëm çdo ditë. Prodhimi dhe konsumi i tillë i tepruar i qeseve plastike ka vazhduar me ritme të pandërprera këtë vit, reagojnë nga Nisma lirim nga plastika një përdoruese, informon Zhurnal.

Më poshtë po ju paraqesim njoftimin e tyre:

“I vetmi hap pozitiv që është bërë është në lidhje me të ashtuquajturat qese plastike të biodegradueshme që shiten në arkë. Megjithëse përdorimi i këtyre çantave ka vazhduar, ulja është e dukshme. Kjo, përveç çmimit të ngarkuar për to, edhe në dijeninë e qytetarëve se ka alternativë për përdorimin e qeseve plastike, konkretisht qeseve prej pëlhure.

Por ky përmirësim nuk reflektohet në përdorimin e qeseve të tjera plastike. Pas një respektimi të shkurtër me ligjin me lëshimin e qeseve prej letre për fruta dhe perime, shpejt pasoi rikthimi i qeseve plastike të ndaluara, të shoqëruara shpesh me përpjekjen tragjikomike për të anashkaluar ligjin duke i prerë dorezat. Në këtë mënyrë edhe u rrit sasia totale e qeseve plastike, pasi qeset e tilla janë jopraktike, grisen më lehtë, ndaj shumë qytetarë thjesht i hedhin duke krijuar mbeturina shtesë plastike.

Arsyeja kryesore për shkeljen e ligjit është mosnjohja e një alternative të qëndrueshme ndaj qeseve plastike kur blini fruta dhe perime. Dhe një alternativë e tillë ekziston. Nuk është e nevojshme të blini fruta dhe perime në qese plastike ose letre. Rrjetat e frutave dhe perimeve mund të përdoren në mënyrë të përsëritur për këtë qëllim. Megjithatë, pothuajse nuk ka rrjete të tilla në tregun maqedonas. Në radhë të parë fajin për këtë situatë e ngarkojmë Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, e cila është e obliguar që me paratë e marra nga shitja e qeseve plastike, të ndërmarrë masa, siç është informimi i qytetarëve për alternativën me rrjetat e pemëve dhe perimeve, edhe për nxitjen e prodhimeve të këtyre rrjetave.

Advertisement

Problemi i ndotjes me plastikë është një problem serioz. Jo e gjithë plastika riciklohet. Në nivel global, vetëm 9% e plastikës riciklohet dhe 12% të tjera digjen. Pjesa e mbetur prej 79% grumbullohet në mbeturina ose përfundon në ujëra. Në vendin tonë përqindjet janë shumë herë më shkatërruese. Prandaj, apelojmë tek qytetarët që të reduktojnë përdorimin e plastikës njëpërdorimshe, duke përfshirë qeset plastike, dhe kërkojmë nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor që të angazhohet në zbatimin e ligjit për ndalimin e qeseve plastike dhe të tregojë më shumë aktivitet në luftën kundër llojeve të tjera të plastikës së disponueshme”, thuhet në apel.//Zhurnal.mk

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat