Connect with us

Lajme nga vendi

Komiteti i Helsinkit: Përgjegjësi për personat publikë dhe mediat që shkaktojnë përçarje

Published

on

Liria e shprehjes është e drejtë themelore e njeriut dhe paraqet vlerë demokratike, por çdo keqpërdorim i kësaj të drejte mund të shkaktojë pasoja të rënda negative në shoqëri, thuhet në reagimin e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut ndaj kolumnës së Jagnula Kunovskës “Çfarë i pret shqiptarët” botuar në portalin Plusinfo, transmeton Portalb.mk.

Nga Komiteti i Helsinkit theksojnë se figurat publike dhe mediat luajnë një rol të madh në ndërtimin e multikulturalizmit dhe kohezionin social në vend.

“Komiteti i Helsinkit, në periudhën e fundit disa herë ka rekomanduar që të kihet kujdes me përdorimin e retorikës publike që përmban elemente etnike sepse shpesh keqpërdoret në rrjetet sociale dhe shkakton përhapjen e gjuhës së urrejtjes në bazë të përkatësisë etnike. Gjithashtu theksojmë edhe një herë se mediat kanë përgjegjësi kyçe në fushën e publikimit të përmbajtjeve që përmbajnë elemente të gjuhës së urrejtjes, thirrjeve për ndarje dhe përhapje të intolerancës etnike”, thuhet në reagim.

Nga atje thonë se ky reagim referohet pikërisht për faktin se autorja është personazh publik dhe në kolumnën e saj, përmes një sërë interpretimesh, zhvillimet aktuale politike analizohen në prizmin e marrëdhënieve ndëretnike, veçanërisht duke vënë në dukje fajtorët dhe armiqtë imagjinarë që çon në paranojë sociale shtesë dhe ndikon drejtpërdrejt në krijimin e një diskursi që çon në mosmarrëveshje midis grupeve dhe që synon vetëm të shkaktojë lexues të bazuar në emocione, jo në argumente.

Advertisement

“Për këto konstatime, Komiteti i Helsinkit kundërshton fuqishëm parimet e një shoqërie për të gjithë dhe nënvizon reagimet e zgjimit emocional të lexuesve, të mediumit dhe autorit. Kësaj i shtojmë se ne si organizatë që nga viti 2018 paralajmërojmë për trendin e prapambetur me të cilin po përballet shteti sa i përket përhapjes së gjuhës së urrejtjes, e cila fatkeqësisht shpesh rezulton me akte urrejtjeje, sidomos te popullata e re. Ky lloj diskursi përdoret shpesh për të ndezur më tej tensionet dhe për ta zhvendosur debatin publik në mediat sociale, gjë që vetëm sa e ndez më tej urrejtjen”, thonë nga Komiteti Helsinkit.

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut edhe një herë thekson të drejtën e pacenueshme kushtetuese për lirinë e shprehjes dhe thekson edhe një herë se duhet pasur kujdes në publikimin e përmbajtjeve që në mënyrë të rastësishme dhe të paargumentuar i referohen disa skenarëve të errët të llojit të përçarjeve dhe luftërave që vetëm kontribuojnë më tej në përforcimin e paragjykimeve dhe të kontribuojnë në tensionet ndëretnike.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat