Connect with us

Lajme nga vendi

Mblidhet Shtabi i Krizës në Tetovë, Kasami kërkon ndihmën e Qeverisë

Published

on

Kreu i Komunës së Tetovës Bilall Kasami ka mbledhur sot Shtabin Komunal të Krizave për të shqyrtuar gjendjen pas vërshimeve të mbrëmshme.

Ai me këtë raste theksoi se nuk ka viktima në njerëz, derisa dëmet materiale janë të konsiderueshme.

“U konstatua që nuk ka dëme në njerëz, dëmet materiale janë të konsiderueshme. Rritëm që të pastrohen dhe të hapen të gjitha rrugët dhe shtretërit e lumenjve të pastrohen në pikat kritike. Sot në orët e pasdites mund të ketë sërish vërshime, ne vendosëm që pikat kritike të lumenjve të pastrohen dhe të jenë nën mbikëqyrje permanente. Nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim është intervenuar në disa pika kritike si në fshatin Gjermë. Uji për pije është i pijshëm, nuk është i ndotur. Kanalizimi i ujërave atmosferike, në pikat ku ka qenë kritike do të pastrohen që të mos na përsëriten rastet e këtilla”, deklaroi Bilall Kasami, kryetar i Komunës së Tetovës, i cili njëherit edhe paralajmëroi se që në mbledhjen e parë të Këshillit të Komunës do të miratohet vendim për sanimin e dëmeve.

“Në mbledhjen e parë pas konstituimit të këshillit ne do të sjellim vendim për sanimin e dëmeve, më duhet të theksoj se nuk kemi bashkëpunim të mirëfilltë me Qeverinë dhe Byronë për Vlerësimin e Dëmeve. Qeveria në rastin e parë nuk përkrahi Komunën e Tetovës, uroj që kësaj radhe Qeveria të përkrah Komunën e Tetovës”.

“Në këtë mbledhje u kërkua që Qeveria e Maqedonisë së Veriut të ndihmojë komunën e Tetovës respektivisht të ndajë mjete që ekipet tona të mund të bëjnë pastrimin e rrugëve, shtratin e lumenjve dhe rregullimin e infrastrukturës që është dëmtuar nga reshjet e shiut”, tha mes tjerash Kasami./Telegrafi/

Advertisement
Advertisement
1 Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Një person nga Struga dyshohet për prodhim të diplomave të falsifikuara

Published

on

MPB njofton se është dorëzuar kallëzim penal kundër një 34-vjeçari nga Struga për shkak të dyshimit se ka falsifikuar diplomë.

“Zyra e jashtme për çështje penale Strugë ka dorëzuar kallëzim penal kundër D.M (34) nga Struga për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”.

Më datë 04.06.2024, gjatë kontrollit në banesën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar diploma false dhe një kompjuter me dosje (file) për krijimin e diplomave të falsifikuara”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Më të lexuarat