Connect with us

Lajme nga vendi

“Teteks 1” zemra e Lëvizjes Besa

Published

on

Dje u mbajtën zgjedhjet për këshillin e Komunës së Tetovës, ku Lëvizja Besa edhe u shpall fituese e zgjedhjeve duke fituar 12 këshilltarë.

Nga themelimi i Lëvizjes Besa, bastion ka qenë lagjja Teteks 1 edhe ku bëri diferencën e madhe në zgjedhjet e fundit për këshillin komunal ku fitoi 2/3 e votave , Lëvizja Besa në ‘Teteks 1” dërmoi edhe shkatëroi partinë Alternativa ku vlen të theksohet se kjo e fundit ka edhe drejtorin e fondit pensional por përsëri nuk i ndihmoi në fitoren e madhe të Lëvizjes Besa edhe pse ata mbushen parkun në tubimin e fundit nga njerëz prej Shkupi e vendeve tjera por gjithçka ishte e kotë në fund triumfuan “ushtarët” e Lëvizjes Besa.

Lëvizja Besa morri gjithsej 726 vota në lagjen “Teteks 1”, e dyta u rrëndit Bdi-ja me 309 vota dhe e treta Alternativa me 123 vota, që i bile të ketë gati trefish vota më shumë se Bdi-ja dhe gjashtëfish më shumë vota se Alternativa.

Tash pyesim se kush është më merritori i fitores bindëse të Lëvizjes Besa në këtë lagje dhe padyshim ai është shefi i shtabit të përgjithshëm Sedat Sulejmani ku motivoi aktivizstët në maksimum deri sa ja arritën qëllimit, në fitoren e madhe të Lëvizjes Besa merritë ka edhe kryetari i degës së lagjes “Teteks 1” Nehat Osmani i cili ka qenë i përkushtuar maksimalisht rreth 20 ditë që kur filloi fushata zgjedhore, Shadan Tahiri ka qenë logjistika e kësajë lagje ku edhe ka deportuar tek shumë votues tek oponentët dhe me mirësjelljen e tijë i ka bindur që të votojnë për këtë parti, nuk duhet harruar edhe Avni Ameti i cili pavarësisht punës si komandat i njësitit të zjarrëfikëve ka qenë edhe motivimi më i madh që ua ka dhënë çdo aktivisti i madh apo i vogel duke i bindur se Lëvizja Besa është rruga e duhur, si dhe për fund “qershia mbi tortë kush mund të jetë përveç komandantit dhe këshilltarit Himo Maksuti, Komandant në luftë dhe paqe njeriu që u dha më shumë tetovarëve intelektual i dalluar, familjar si dhe aktivist i pandalur për të drejtat e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

Fitorja e Lëvizjes Besa në këtë lagje i takon edhe më shumë aktivistëve të flaktë të kësajë partie të cilët kanë qëndruar 24/7 gjatë fushatës vetëm e vetëm që fitorja e Lëvizjes Besa të jetë sa ma e thellë në “Teteks 1”.

Advertisement

Pas fitores së madhe Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami si dhe shefi i shtabit Sedat Sulejmani falemnderuan çdo aktivist të kësajë lagje.

 

Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet someone with a little originality!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat