Connect with us

Lajme nga vendi

Çdo polarizim më i madh se dy blloqe politike, pozitë – opozitë, është i dëmshëm për mbrojtje të interesave kombëtare shqiptare

Published

on

 Polarizimi i skenës politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut shpeshherë është komentuar si i dëmshëm për realizimin e qëllimeve kombëtare shqiptare. Parti të vogla të cilat janë shkëputur nga subjektet më të mëdha, gjithmonë kanë pasur problemin e mbijetesës dhe kjo është sfidë për çdo subjekt politik në këtë vend. I tillë është edhe sistemi zgjedhor, i cili i eliminon të vegjlit dhe kryesisht i favorizon partitë më të mëdha, shkruan “Zhurnal.mk”.

Themelimi i një lëvizje të re politike nga ish-nënkryetari i BDI-së, Izet Mexhiti ka shkaktuar tronditje në skenën politike dhe aktualisht të gjitha dilemat janë se si do të pozicionohet ky subjekt. Mexhiti paraprakisht ka njoftuar se do të mundohet të krijojë një front të përbashkët opozitar dhe në këtë mënyrë të mbledhin të gjithë qytetarët e pakënaqur me pushtetin e tanishëm. Ai e di qartë se nëse mundohet të funksionojë i vetëm, do ta ketë të vështirë të ngjitet lartë në skenën politike, sepse modeli i tanishëm zgjedhor nuk i favorizon partitë politike më të vogla.

Por, bashkimi i shqiptarëve në fronte të përbashkëta nuk është edhe i lehtë, sepse ambiciet e secilit janë shumë të larta. Çdokush e sheh veten më i madh se tjetri, dhe kur vjen fundi, dështimi është më i idhët se inatet politike.

Në historinë e deritanishme të sistemit politik, në bllokun shqiptarë janë krijuar shumë subjekte të vogla politike, por të gjitha kanë dështuar, në momentin kur është dashur të bashkohen e të bëjnë një bllok të fuqishëm opozitar. Nëse shkohet në zgjedhjet e ardhshme si i vetëm, gjasat për dështim janë shumë më të mëdha.

Kjo është si fjala popullore “delja që ndahet nga kopeja e ha ujku”, e për të mos ndodhur kjo, subjektet politike shqiptare duhet të bashkohen në dy blloqe të mëdha. Çdo polarizim më i madh se dy blloqe politike është i dëmshëm dhe i dobët karshi çdo iniciative për mbrojtje të interesave kombëtare shqiptare, shkruan “Zhurnal.mk”

Advertisement

Thuajse në të gjithë botën demokratike, funksionojnë dy blloqe më të mëdha politike, qoftë në SHBA, qoftë në Evropë, apo qoftë edhe tek pala maqedonase, ku elektorati është i ndarë në dy blloqe, të majtë dhe të djathtë. Edhe pse ka parti të vogla të cilat sigurisht që formohen për shkak të pakënaqësive që ndodhin nga të dyja blloqet politike, në fund të gjithë duke qenë të vetëdijshëm se të përçarë do të humbnin më shumë, arrijnë të formojnë koalicione parazgjedhore, dhe në këtë mënyrë i bashkojnë votat dhe dalin fitues në zgjedhje.

Ky lloj i funksionimit duhet të bëhet leksion edhe për partitë politike shqiptare, të cilat pavarësisht pakënaqësive ose interesave të ngushta, sërish duhet të bashkohen dhe në zgjedhje të dalin si dy blloqe. Pastaj, kush është më i miri, kujt ia beson mandatin populli, ai duhet të udhëheqë me pushtetin në katër vitet e ardhshme.

Kur të jenë dy blloqe të mëdha politike shqiptare, atëherë kjo është e mirë edhe për pushtetin, sepse nuk e lejon të gabojë, nuk e lejon të zhytet thellë në korrupsion ose në manipulime tjera, sepse frikësohet se çdo lëvizje politike mund t’i kushtojë shtrenjtë pushtetit. Edhe për qytetarët është më shume se e dobishme kur ka dy blloqe të partive të mëdha politike, sepse ata nuk mbesin të defokusuar se tek kush duhet të shkojnë e të votojnë. Të gjithë ata që janë të pakënaqur me pushtetin do të orientohen te opozita, dhe të gjithë ata që konsiderojnë se pushteti ka vizion, punon siç duhet dhe i mbron interesat e qytetarëve, atëherë do mbështesin qeverinë, shkruan “Zhurnal.mk”.

Përveç bashkimit të subjekteve politike në dy blloqe, është e nevojshme që partitë politike të garojnë me programe të mirëfillta politike dhe jo me llafe boshe. Deri më tani, thuajse asnjëri subjekt politik nuk ka pasur një profilizim të qartë të programit zgjedhor, sepse më shumë ka mbisunduar folklori politik se sa projektet konkrete.

Andaj, është e rëndësishme që pas më shumë se tridhjetë viteve demokraci, subjektet shqiptare të dinë të ndajnë “shapin nga sheqeri”, ose thënë ndryshe “të dinë të ndajnë interesat kombëtare, nga interesat personale” dhe në këtë formë të zhvillojnë një garë të shëndoshë politike, me programe të caktuara dhe me ide të qarta se si e shohin të ardhmen. Shqiptarët kanë më shumë se kur nevojë që të bashkohen, përndryshe, nëse shkojnë të përçarë mund të vijë edhe deri te përçarja e votave dhe partitë maqedonase të fitojnë më shumë se 61 deputetë, e në këtë mënyrë do t’i humbë vlera e votës shqiptarëve dhe funksionimi i tyre në qeveri do të jetë sa për sy e faqe. Andaj është e rëndësishme që vetëm të bashkuar dhe me qëllime të qarta politike të ecin përpara drejt realizimeve të idealeve për barazi mes bashkësive etnike dhe anëtarësim në Bashkimin Evropian, shkruan “Zhurnal.mk”.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat