Connect with us

Lajme nga vendi

Ligji për amnisti, Lloga: Të lirohen burgjet e mbingarkuara

Published

on

Shteti tenton të gjejë zgjidhje për zvogëlimin e numrit të të burgosurve, për shkak të stërngarkesës së burgjeve dhe mungesës së kushteve.

“Ideja për propozim-ligjin për amnisti vjen nga ajo që një pjesë e burgjeve janë të mbingarkuara dhe nuk ofrohet ai shërbim për të cilën ekziston, e ai është risocializimi i qytetarëve të privuar nga liria. Po tentojmë që së bashku me të gjitha partitë parlamentare të rikthejmë në procedurë ligj të ngjashëm me atë në vitin 2010 dhe me këtë një pjesë e kryerësve të veprave të lehta penale të dalin në liri, që të mund të vendosen në funksion të gjitha burgjet në vend.”, – theksoi ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga.

Ndërkohë, Gjykata Kushtetuese në seancën e sotme nuk kishte shumicën e nevojshme që të shqyrtojë iniciativën e partisë politike “E Majta” për vlerësimin e kushtetutshmërisë së Ligjit për Evidencën Amë, i cili konteston disa nene, të cilat parashikojnë regjistrimin e kombësisë në regjistrin amë të lindjeve, në regjistrin e martesave dhe në regjistrin e të vdekurve. Ndërkohë, Ministri Lloga pret që Gjykata Kushtetuese të hedhë poshtë iniciativën në fjalë./zhurnal/

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksident në rrugën e Banjës në Tetovë, lëndohet rëndë një 18-vjeçar

Published

on

Më 19.07.2024 në orën 22:20 në SPB Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Tetovë – Banjicë, një automjet “Chevrolet” me targa të Tetovës, i drejtuar nga B.A. (24) nga Tetova, ka dalë jashtë rrugës. Në aksident, pasagjeri D.L. (18) nga Tetova ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin Klinik të Tetovës. Është kryer inspektimi nga një ekip hetimi i SPB Tetovë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Bastisje për narkotikë në Shkup, privohet nga liria 43 vjeçari

Published

on

Me datë 19.07.2024 në ora 15:30 në Shkup, në zonën e Qendrës, zyrtarë policorë nga Njësiti për trafikim të paligjshëm në SPB Shkup dhe nga Departamenti i Policisë Kriminale – Njësiti për Trafikim të Paligjshëm me drogë dhe armë, kanë privuar nga liria G.S. (43) nga Shkupi.

Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij, të kryer me vendim gjykate, iu gjet dhe u sekuestrua marihuanë, një lëndë narkotike e bardhë dhe një peshore dixhitale me mbetje narkotike.

Personi është ndaluar në komisariat dhe pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj tij do të bëhet kallëzim përkatës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Merr flakë një autobus i transportit publik në Shkup

Published

on

Para disa minutash, një autobus i transportit publik në Shkup, ka marrë flakë.
Sipas videove të siguruar nga Alsat, shihet se autobusi është mbuluar nga tymi, derisa disa persona tentojnë ta shuajnë me ujë.

video-output-6701399D-021B-4746-AC71-DD9F513A6B0E

Rasti ka ndodhur në stacionin e autobusëve në Shkup.

Nuk rapprtohet për të lënduar./Alsat.mk

Continue Reading

Më të lexuarat