Connect with us

Lajme nga vendi

Më 14 ose 21 maj të shkohet në zgjedhje

Published

on

Sipas Mickoskit, më mirë do të ishte, për shkak të stabilitetit të shtetit por edhe për institucione të forta, të shkohet në zgjedhje vitin e ardhshëm, dhe sipas matematikave të tij, datat që i propozon deri te Kovaçevski janë 14 ose 21 maj

Xhenur ISENI

Shkup, 28 dhjetor – Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dje realizoi brifing me gazetarët për të bërë një rikapitulim të vitit që po lëmë pas dhe pritjet e tij për vitin e ardhshëm. Ai dha dy propozime deri te Qeveria për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Sipas Mickoskit, më mirë do të ishte, siç thotë ai, për shkak të stabilitetit të shtetit por edhe për institucione të forta, të shkohet në zgjedhje vitin e ardhshëm, dhe sipas matematikave të tij, datat që i propozon deri te Kovaçevski janë 14 ose 21 maj. Lideri i VMRO-DPMNE-së në brifingun e djeshëm, potencoi se ka atmosferë për zgjedhje. “Atë që paralajmëron Kovçevski është e papjekur, fillimisht zgjedhjet presidenciale që do të jenë të pasuksesshme, e pastaj zgjedhjet e rregullta parlamentare në vitin 2024. Maqedonia nuk duhet të lejojë një parti, monopol të një partie në pushtet. Në rast të zgjedhjeve të pasuksesshme, kryetari i parlamentit do të jetë në krye të shtetit dhe do të kenë një kryeministër teknik që do të propozohet nga BDI. Ziberi në një intervistë ka treguar se ka marrëveshje të BDI-së dhe LSDM që ai të jetë kryeministër teknik”, tha Mickoski.

Ai tregoi se partia ka zhvilluar edhe anketa me qytetarët lidhur me problemet që i tangojnë por edhe për rejtingun e partive politike. Nëse nesër ka zgjedhje, anketat thonë se dalja do të jetë rreth 53 për qind në zgjedhje të parakohshme. Në to VMRO-DPMNE do të kishte 19.4 për qind të votave, LSDM 11.7, E Majta 6.7, BDI 6.7, ASH 3.6 për qind, e kështu me radhë. Mickoski vlerëson se edhe pse opozita shqiptare është e shpërndarë, ata do të vetëdijesohen kur të vijë koha.

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski tha se sipas anketës së opinionit publik, anketa e fundit në terren tregon se qytetarët janë më të shqetësuar për problemet ekonomike dhe varfërinë me të cilin ballafaqohen. “Problemet më të mëdha janë: standardi i dobët, pagat e ulëta 32%, ekonomia 30%, korrupsioni 16%. Por ai thotë se për protesta duhet të presim. “Në këtë moment nuk ka potencial për protesta, numri është nga 10 deri në 15% që thonë se do të mbështesin protestat. Duhet të ketë shumicë, nuk do të dëshironim të luftojmë kundër politikave jolegjitime të qeverisë me pjesëmarrje të ulët”, theksoi Mickoski. Sa i përket ndryshimeve kushtetuese, Mickoski potencoi se partia udhëheqë politikë principiele. “Thelbi është i thjeshtë, ne nuk ishim pjesë e negociatave, iu ofruam por na refuzuan, ne nuk dolëm në zgjedhje me fushatë se do ta ndryshojmë Kushtetutën. Ne në programin do të shkruajmë se si kjo çështje duhet të zgjidhet”, potencoi Mickoski. (koha.mk)

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat