Connect with us

Lajme nga vendi

Nga 1 janari amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël do të paguajnë rrymë më të lirë

Published

on

Rryma për amvisëritë në bllokun e parë nga 1 janari do të ulet për 4,11 për qind, për bllokun e dytë për 2, 95 për qind, ndërsa rritet për bllokun e tretë për 0, 85 për qind dhe për të katërtin për 7, 65 për qind. Ulje prej 20, 15 për qind të çmimit të rrymës ka te rreth 70 mijë kompani mikro dhe të vogla në tregun e rregulluar. Në çmimin e ri të energjisë elektrike, të cilin e shpalli sot Komisioni Rregullator për Energjetikë, nga 1 janari do të përfshihet edhe rritja e TVSH-së nga 5 në 10 për qind.

“Që të mos ndjehet efekti nga rritja e TVSH-së, i ulëm çmimet në bllokun e parë dhe të dytë”, tha Bislimovski, duke informuar se pjesërisht janë pranuar kërkesat e kompanive energjetike, si dhe se ka faktorë të korrigjimit të cilat i kanë zbatuar në vendimin. Rritja e TVSH-së në vlerë absolute është 4,72 për qind. E kemi thënë edhe më herët se do të jemi kreativ në marrjen e vendimeve tona që shumica e amvisërive të mos e ndjejnë këtë rritje të TVSH-së dhe këtë e kemi bërë duke ulur çmimin e rrymës në bllokun e parë dhe të dytë”, tha në konferencë për shtyp kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bislimoski.

Duke shpjeguar vendimin e ri të KRRE-së, tha se prodhimi vendor i energjisë elektrike është rritur për 26 për qind, gjë që ofron një bazë të mirë për marrjen e vendimeve për çmime që do të jenë para së gjithash në interes të kompanive dhe amvisërive. Kur kemi marrë këto vendime kemi marrë parasysh besueshmërinë dhe furnizimin me energji elektrike, mbrojtjen e mjedisit, mbrojtjen e standardit jetësor të qytetarëve dhe sinjalin e dërguar nga konsumatorët dhe veçanërisht nga amvisëritë, gjë që është fakt se në në periudhën e kaluar kanë kursyer dukshëm, tha kryetari i KRRE-së.

Sipas tij, 99,2 për qind e amvisërive në shtet do të kenë çmime të ulura të energjisë elektrike dhe atyre u kompensohet rritja e TVSH-së.

Advertisement

“Nëse vazhdojnë amvisëritë që të kursejnë, një përqindje shumë e vogël do të kenë shpenzime të rritura për energjinë elektrike. Ato janë masa konkrete të cilat do t’i ndihmojnë qytetarët që të përmirësohet standardi i tyre jetësor”, tha Bislimovski.

Të dhënat e KRRE-së tregojnë se konsumi prej 99.2 për qind nga 600 mijë amvisëri është në bllokun e parë, të dytë dhe të tretë, nga të cilët 55 deri në 60 për qind janë plotësisht në bllokun e parë, 21 deri në 22 për qind janë në bllokun e dytë dhe pjesa tjetër janë. në të tretën. Për amvisëritë që do të jenë në tre blloqet e para, rritja e TVSH-së pothuajse nuk do të ketë ndikim, pohon Bislimoski.

Sipas përllogaritjeve të KRRE-së, në këtë moment me sasitë e energjisë elektrike që furnizon EVN Houm, çmimi mesatar për amvisëritë duke përfshirë edhe tarifën e rrjetit është 98 euro për megavat orë.

Çmimi i rrymës për konsumatorët e vegjël me tarifë të shtrenjtë, e cila gjithsej me tarifën e rrjetit më parë ishte 17,9 denarë, nga 1 janari do të jetë 13,73 denarë. Tarifa e lirë më parë ishte 13,51 denarë, ndërsa çmimi i ri është 10,78 denarë. Ky çmim, siç tha Bislimoski, do të aplikohet për 70.000 kompani të cilat në të kaluarën janë përballur me kosto të lartë të energjisë elektrike. Kjo është një masë konkrete që sjell një ulje të ndjeshme të kostos së tyre të energjisë elektrike. Këto janë kompani të vogla, mikro, dyqane të vogla, parukeri, berbere, kafene të vogla, kompani që kanë nevojë për këtë ndihmë, theksoi Bislimoski.

Ai njoftoi se me këto vendime, çmimi i përçimit të energjisë elektrike ulet për 8,66 për qind, ndërsa për shpërndarje për 19,54 për qind. Kjo, theksoi, është ndihmë shtesë edhe për kompanitë të cilat janë në tregun e lirë të energjisë elektrike sepse shpenzimet e tyre për rrjete, që përfshin edhe përçimin dhe shpërndarjen ulen gati për 20 për qind.

Advertisement

“Ajo që është gjithashtu shumë e rëndësishme, në periudhën e kaluar ka pasur reagime se shpenzimet tarifave të rrjetit janë më të larta se shpenzimi për energjinë. Tani kjo do të ndryshojë sepse shpenzimi i shpërndarjes së energjisë elektrike për kategorinë ku janë kyçur amvisëritë, pra LV2, zvogëlohet për 20,6 për qind”, tha Bislimoski.

Sipas tij, kërkesat e kompanive energjetike janë pranuar pjesërisht dhe për shkak se ka faktorë korrigjues që ato i kanë zbatuar në vendim për të ulur kostot e tarifave të rrjetit. Në prag të vendimit të sotëm të KRRE-së, SHA MEPSO kërkoi rritje të çmimit të përçimit të energjisë elektrike për 29,75 për qind, “EVN Elektrodistribucioni” kërkoi uljen e shërbimit për shpërndarje të energjisë elektrike për 2,8 për qind, ndërsa furnizuesi universal “EVN Houm” kërkoi rritje për pesë për qind të çmimit për furnizim me energji elektrike.

Nga 1 janari i këtij viti, rryma u rrit për 9,48 për qind, ndërsa u hoq tarifa e lirë ditore, ndërsa tarifat e lira të natës dhe të dielave mbetën. Një tjetër rritje çmimi pasoi në korrik, kur filloi të aplikohej sistemi i ri për llogaritjen e rrymës së konsumuar, për të cilin çmimet e reja llogariten në katër blloqe.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat