Connect with us

Lajme nga rajoni

Arrestimi i banorit të BBVIP, reagon avokati: Liamin nuk e ndaloi policia as kur zbriti në Rinas

Published

on

Policia në Tiranë ka ekzekutuar sot një vendim të gjykatës të shkurtit 2022, që dënonte Liam Osmanin, banorin më të ri të Big Brother Vip me 2 vite e 6 muaj burg. Në lidhje me këtë ngjarje, ka reaguar avokati i Liamit, Dritan Shehaj.

Shehaj tha se policia e akuzon Liam Osmanin se ka përvetësuar 17 bileta turistike për në Gjermani, për të cilat nuk ka kryer pagesat. Por, avokti shton se vetë klienti i tij nuk ka pasur dijeni për këtë dënim. Ai thotë se edhe policia nuk e ka ndaluar Liamin, kur ai ka zbritur në Rinas.

Shehaj shprehet se Liam Osmani është një shtetas gjerman që punon dhe jeton në Këln të Gjermanisë dhe se autoritetet shqiptare nuk iu janë drejtuar asnjëherë autoriteteve gjermane për ta kërkuar ose për t’i njoftuar.

Reagimi i avokatit të Liam Osmanit:

“Lidhur me ndalimin e kryer sot nga forcat e policise per banorin e big brother, Liam Osmani, dhe njoftimit se ai eshte denuar per mashtrim nga Gjykata e Tiranes, sqarojme se behet fjale per nje ceshtje per te cilen Laim Osmani nuk ka patur asnjehere dijeni, dhe eshte teresisht i paqarte per rrethanat per te cilat ndaj tij jane ngritur akuza te tilla. Vetem diten e sotme, pas shoqerimit nga policia, Liam Osmani ka ardhur ne dijeni te akuzave ndaj tij dhe ekzistences se nje vendimi gjyqesor qe e ka shpallur fajtor per vepren penale te Mashtrimit ndaj nje personi tjeter, per shumen prej 6000 euro.

Advertisement

Ky proces penal ne ngarkim te tij, eshte zhvilluar ne mungesen e Liam Osmanit, ai nuk eshte vene asnjehere ne dijeni te ketij fakti, nuk eshte njoftuar asnjehere nga organet e policise, organi i prokurorise, dhe ne fund as nga gjykata perkatese. Liam Osmani nuk ka patur asnje dijeni per keto akuza, as ka mashtruar apo genjyer ndonjehere ndokend, por te gjitha marrdheniet e tij te biznesit i ka te dokumentuara me kontrata dhe dokumenta financiare te rregullta, te cilat rrezojne katerciperisht akuzen e mashtrimit, te ngritur padrejtesisht ndaj tij, dhe te gjykuar ne fshehtesi te plote nga institucionet e gjykates dhe prokurorise.

Liam Osmani eshte nje shtetas gjerman, qe jeton dhe punon ne Keln, Gjermani, ne nje nga spitalet e ketij qyteti, dhe eshte e paimagjinueshme qe organet ligjzbatuese te shtetit shqiptar, te mos ti drejtohen asnjehere autoriteve gjermane per ta kerkuar, per ta njoftuar, per ta thirrur per te dhene shpjegime, per ta vene ne dijeni te akuzave qe jane ngritur ndaj tij, per ta degjuar perpara se te nxirrnin konkluzionet perkatese, dhe perpara se ta denonin ne mungese, dhe nxitimthi.

Madje ne menyre paradoksale, per denimin e tij nuk kane dijeni as autoritetet e kufirit te aeroportit te Rinasit, nga ku Liam Osmani ka hyre ne territorin shqiptar perpara 1 jave, nuk kane dijeni as sherbimet e policise te komisariateve te Tiranes, ku Liami ka jetuar keto dite, por cuditerisht kjo gje behet publike vetem pas hyrjes se tij ne shtepine e Big Brother. Sqarojme se Liam Osmani do te ndjeke te gjitha procedurat ligjore per te vene ne vend padrejtesine qe i eshte bere, vendimi i gjykates brenda pak ditesh do te behet null, dhe ceshtja do te shqyrtohet nga e para, dhe jemi te sigurt se ne perfundim Liam Osmani do te shpallet i pafajshem”.(BalkanWeb)

Advertisement

Lajme nga rajoni

Zvicër: Kërkohet që kantonet e pasura të ndihmojnë të tjerat

Published

on

Fitimet e papritura për paguesit e primeve në Zug po shkaktojnë zili, politikanët po kërkojnë që kantonet e pasura, si Zug, Cyrihu dhe Gjeneva, të mbështesin kantonet më të varfra edhe më shumë se më parë.

Kantoni i Zugut ka një problem luksi. Vetëm në vitin 2023 Zvicra qendrore gjeneroi një tepricë prej 461.3 milionë frangash – një rekord historik që madje kryeson rekordin e vitit të kaluar prej 332 milionë.

Të ardhurat e papritura i lejojnë kantonit t’i paguajë popullatës së tij privilegje të shumta: nën titullin “Vlera e shtuar për të gjithë”, “të ardhurat e tepërta tatimore” duhet t’i kthehen popullatës. Ndërsa kantonet e tjera dhe qeveria federale duhet të shtrëngojnë rripat e tyre, njerëzit e Zvicrës qendrore po japin miliona – pavarësisht barazimit fiskal kombëtar.

Për këtë arsye, Këshilltari Kombëtar i Gjelbër Felix Wettstein dëshiron të rregullojë Skemën Kombëtare të Barazimit Financiar (NFA). Në një mocion, banori i Lucernit kërkon që kantonet me burime të forta të marrin pjesë më shumë në skemën e barazimit financiar: “Zug dhe kantonet e tjera donatore duhet të solidarizohen më shumë me kantonet më të varfra!”

Wettstein vlerëson se kantonet e pasura me burime mund të lehtësojnë qeverinë federale deri në 800 milionë franga në vit me pagesa më të larta. Kantonet donatore Zug, Schwyz, Cyrih, Nidwalden, Obwalden, Basel-Stadt, Gjenevë dhe Appenzell Innerrhoden raportuan teprica të të ardhurave prej rreth 2.5 miliardë frangash vetëm në vitin 2023.

Advertisement

Aktualisht, kantonet donatore paguajnë minimumin në barazimin financiar. Wettstein kërkon që kontributet e kantoneve të pasura me burime të rriten nga dy të tretat aktuale të kontributeve federale në 80 për qind të tyre.

Nisma mbështetet jo vetëm nga politikanë të majtë, por edhe nga politikanë të qendrës, FDP dhe SVP. Midis tyre është Këshilltari Kombëtar i SVP, Thomas Stettler nga Jura. Edhe pse Stettler nuk është në përputhje me linjën e partisë, fermeri beson: “Këto teprica nga kantonet me burime të forta si Zugu janë të neveritshme. Nuk do të ishte gjë tjetër veçse e drejtë nëse kantonet si Jura, të cilat nuk janë shtëpia e korporatave të mëdha, gjithashtu mund të përfitojë më shumë nga ky sukses ekonomik në interes të kohezionit kombëtar”.

Këshilltari Kombëtar i PS-së së Lucernit, David Roth, gjithashtu pajtohet me thelbin e propozimit: “Kantonet me të ardhura të larta kohët e fundit kanë përfituar shumë më tepër nga rishikimet e ligjit tatimor. Prandaj, kompensimi për kantonet më të dobëta financiarisht duhet të rritet”.

Christoph Schaltegger nga Universiteti i Lucernit thekson se kantoni i Zug tashmë po jep një “kontribut të madh për solidaritetin”. Në parim, profesori i ekonomisë është kritik ndaj barazimit financiar: “Për mendimin tim, shumë po rishpërndahen më shumë se sa pak!” Problemi është se barazimi financiar krijon një sërë stimujsh të rremë.

Ideja është përballur me rezistencë nga kantonet donatore: “Ju lutemi mos e bëni”, shpjegon drejtori i financave të Zug, Heinz Tännler. “Ne nuk kemi ‘shumë’ para – nuk ka një gjë të tillë.”

Advertisement

Barazimi financiar është një sistem i balancuar në mënyrë të përpiktë, shpjegon banorja e Zug: “I gjithë sistemi është projektuar për qëndrueshmëri dhe është miratuar në mënyrë demokratike – në asnjë rrethanë nuk duhet të ndërhyhet në mënyrë arbitrare nga një ditë në tjetrën”, thotë Tännler.

Drejtori i financave të Solothurn, Peter Hodel, pajtohet: “Sistemi kalon në ritmet e tij çdo gjashtë vjet”, thotë liberali. Sistemi funksionon “në parim” për të kënaqur kantonin financiarisht të dobët të Solothurnit. Sipas një deklarate të Konferencës së Qeverive Kantonale (KdK), shumica e kantoneve ndajnë këtë pikëpamje.

Megjithatë, një pakicë e qeverive kantonale janë të mendimit se qëllimi i zvogëlimit të dallimeve nuk po arrihet plotësisht dhe se hendeku midis kantoneve më të fortë dhe më të dobët po rritet, siç shpjegon më tej./20minuten

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Pretendonte në TikTok se është mjek popullor, arrestohet “Nazmi Bio Mulaku”

Published

on

Policia e Kosovës ka arrestuar sot dy persona për” ushtrim të kundërligjshëm të veprimtarisë mjekësore e farmaceutike”

Lajmin e ka konfirmuar Prokuroria Themelore në Mitrovicë.

Të dyshuarit janë ndaluar për 48 orë.

“Prokuroria Themelore në Mitrovicë, njofton opinionin se janë arrestuar në Vushtrri dy persona me iniciale N.M,. dhe P.I., me dyshimin se kanë kryer veprat penale “Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike“ nga neni 256 i KPRK dhe “Mashtrimi” nga neni 323 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Të dyshuarit, me aktvendim të prokurorit gjenden në ndalim 48 orësh, dhe gjatë ditës së sotme (16 korrik) Prokuroria Themelore në Mitrovicë do të i paraqesë Gjykatës Themelore – Dega Vushtrri kërkesë për caktimin e masës së sigurisë – masës së paraburgimit ndaj të dyshuarve”, thuhet në njoftim.

Advertisement

Njëri nga të arrestuarit raportohet se është Nazmi Mulaku, i njohur në rrjetet sociale, si Nazmi Bio Mulaku, i cili paraqitej si mjek popullor.

Ai ishte aktiv me videot e tij në rrjetet sociale, sidomos së fundmi në Tik Tok, ku publikonte video përmes të cilave pretendonte se po shëronte disa sëmundje, si depresioni etj. /Reporteri.net/

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Në Novi Sad, një qen pitbull e mbyt pronarin e tij

Published

on

Policia në Novi Sad sot njoftoi se në mëngjes kanë arrestuar një djalë 24-vjeçar, pasi qeni i tij rracës “pitbull” natën e kaluar në apartamentin familjar sulmoi babain e tij 56-vjeçar duke i shkaktuar plagë tnga të cilat vdiq. 24-vjeçarit nga Novi Sadi është caktuar masë arresti për 48 orë, në urdhër të prokurorit të përgjithshëm të bazës, dhe më pas do të paraqitet në gjykatë për institucionet.

Mediat më herët sot raportuan se qeni “pitbull terrier” e kafshoi deri në vdekje pronarin e tij në rrugën “Solunska” në Novi Sad. Siç raportuan mediat serbe, ngjarja ndodhi natën e kaluar, dhe shërbimi i shpejtë i ndihmës vetëm konstatoi vdekjen kur arriti në vendngjarje.

Ekipa jonë reagoi pas raportimit se qeni pitbull terrier sulmoi një nga pronarët dhe i shkaktoi plagë të renda nga të cilat ka vdekur. Ekipi mjekësor intervenoi me prioritet, por mundi vetëm të konstatojë vdekjen e 56-vjeçarit në vendin e ngjarjes – tha zëdhënësi i shërbimit emergjent, Dr. Zoran Krulj.

Continue Reading

Më të lexuarat