Connect with us

Lajme nga vendi

Dita afrohet, euforia ka filluar! Rivali i përbetuar do të gjunjëzohet në Tetovën heroike”

Published

on

Dita afrohet, euforia ka filluar! Rivali i përbetuar do të gjunjëzohet në Tetovën
heroike”. Tifo grupi “Ballistët” po mobilizohet për ndeshjen e radhës në Tetovë,
përballë Vardarit të Shkupit, një derbi që për dy vite i ka munguar
kampionatit.Paralajmërohet spektakël si në qytet poashtu edhe në tribunën
“Marshin Beqiri” në stadiumin e Tetovës. Aktivitetet nisin të dielën në 12.30 në
Sheshin “Iliria” në Tetovë. Në rrjetin social “Facebook” tifo-grupi “Ballistët” me
mesazhe inkurajuese paralajmëron ndeshjen, e cila pas presioneve do të zhvillohet
të dielën, e jo të shtunën, sic ishte caktuar paraprakisht nga drejtuesit e Federatës.
Pritet numër rekord i shikuesve, pasi ndeshjet kundër Vardarit janë të rëndësishme
për tifozët.Nga ana tjetër kuqezinjtë janë gati për duelin me Vardarin gjatë ditës së
nesërme në kuadër të xhiros së 21 të Ligës së Parë të futbollit të Maqedonisë së
Veriut. Mesfushori Bruno Dita kthehet në ekip pasi humbi dy ndeshjet e para
pranverore shkaku i pezullimit derisa thotë se skuadra mezi pret të dalë në terren
për të sulmuar fitore të re. Lufta për kreun dhe rëndësia e kësaj përballje për
publikun kanë bërë të qartë te futbollistët vlerën e dyfishtë të kësaj ndeshje dhe
lojtari nga Tirana thërret sa më shumë njerëz të vijnë në stadium për të mbështetur
ekipin.
Deklarata Bruno Dita
Shkaku i interesimit të madh shikuesit luten të vijnë më herët në stadium, ndërsa
biletat do shiten ndaras për secilën tribunë. Dyert e stadiumit mbyllen 15 minuta
para fillimit të ndeshjes. Duke dashur të shmangim rrëmujat e padëshiruara dhe
ndonjë incident eventual, klubi në bashkëpunim me sigurimin dhe mbajtësit e
rendit ka marrë masa maksimale për mbarëvajtje të futjes së tifozëve në stadium,
ndjekjes së ndeshjes dhe largimit të tyre nga stadiumi pas ndeshjes. Shkëndija
apelon te gjithë ndjekësit që të vijnë në numër sa më të madh, për të qenë forcë
shtesë për futbollistët në rrugën drejt fitores jo vetëm në këtë ndeshje, por gjatë
gjithë pranverës. Me këtë rast, ju lusim për anim korrekt dhe në përputhje me
rregullat e parapara, për të mos lejuar penalizime eventuale për ndeshjet e
ardhshme kur bashkarisht duhet të luftojmë për të kapur titullin kampion, apelojnë
nga klubi tetovar. Dueli Shkëndija-Vardari është në program të zhvillohet të
dielën nga ora 14:00 në stadiumin e qytetit në Tetovë. .Tetova Expres
Advertisement

Lajme nga vendi

Shkurtohet orari i parkimit me pagesë në Tetovë

Published

on

Kthimi i mërgimtarëve në vendlindje ka detyruar autoritetet lokale që të aktivizohen që të mos ketë kaos në trafik, pasi që përvoja nga e kaluara nuk është e mirë, kur dihet se Tetova gjithnjë vuan për bulevarde të reja, rrugë më të gjëra dhe mungesë të vendeve të parkimit. Së këndejmi, komuna e Tetovës në bashkëpunim me ndërmarrjen Parkingu i Qytetit, ka vendosur që të shkurtojë orarin e parkimit zonal për dy orë respektivisht tani koha e parkimit do të jetë nga ora 07:00 deri në ora 21:00, dy orë më herët se zakonisht. Tashmë të gjithë qytetarët pas orës 21:00 mund ta shfrytëzojnë parkimin pa pagesë sepse dhe merimanga e qytetit nuk do të punojë, por luten qytetarët që mos t’i parkojnë veturat e tyre në trotuare dhe në vende ku pengojnë qarkullimin e lirë të qytetarëve, njoftojnë nga komuna e Tetovës.

“Ky vendim do të filloj nga 15 i këtij muaji deri në 15 gusht. Po ashtu tashmë oborret e shkollave në Tetovë janë të lira dhe parkimi është falas. Duke nisur nga ky fakt drejtuesit e automjeteve do ishte mirë që të parkojnë veturat e tyre në këto parkingje që të shmangim kaosin në komunikacion. Tani është koha kur mërgimtarët tanë janë për pushime në vendlindje dhe në shenjë respekti dhe nderimi kemi vendosur të shkurtojmë orarin e parkimit me pagesë. Në anën tjetër për të lehtësuar edhe më shumë trafikun e qytetit, Komuna e Tetovës në bashkëpunim me Sektorin e Punëve të Brendshme Tetovë, do të punojë vazhdimisht në ruajtjen e rendit dhe rregullimin në rrugë për të shmangur kaosin në qytet”, tha Besarta Ramadani, zëdhënëse e komunës së Tetovës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Urologu Agim Berisha pritet të jetë drejtor i ri i Spitalit Klinik të Tetovës

Published

on

Doktor Agim Berisha pritet të jetë drejtor i përgjithshëm i Spitalit Klinik të Tetovës, mëson portali TS. Berisha është një kohë të gjatë si specialist në Spitalin Klinik të Tetovës. Berisha është emëruar nga VLEN gjegjësisht, Lëvizjes Demokratike.

Nuk do të ketë më drejtor ekonomik në Spitalin Klinik të Tetovës, por do të jetë vetëm Agim Berisha drejtor i përgjithshëm.

Drejtori në ardhje siç mësohet do të ketë konsideratë të jashtëzakonshme për punonjësit që janë me kontrata në vepër që vite të tëra kanë punuar në këtë Spital edhe gjatë Pendemisë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Mickoski: Bashkëpunimi me Hungarinë nuk është i kufizuar, tani na duheshin vetëm 500 milionë euro

Published

on

Pakoja financiare e qeverisë së Victor Orbanit është një bashkëpunim i veçantë ekonomik që do të zhvillohet në nivel të qeverive të Maqedonisë dhe Hungarisë, dhe është një lloj bashkëpunimi që nuk është i kufizuar në sasi, tha kryeministri Hristijan Mickoski duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitën e tij në Ohër.

“Më vjen keq që kam lexuar në media të caktuara nga politikanë të caktuar se Mickoski “premtoi një miliard, solli 500 milionë euro”. Tani e them këtë, ne premtuam një miliard por sollëm më shumë, por do ta përdorim kur të na duhet.

Aktualisht na duhen 500 milionë euro. Nga ato 250 milionë nevojiten që komunat të financojnë projektet e tyre, gjë që është e rëndësishme për qytetarët sepse duan të ndjejnë projekte reale. 250 të tjerat duam t’ua japim bizneseve dhe kompanive, sepse kanë kushte tregu të paktën dyfish më të këqija. Sot në biznes ai që nuk ka nevojë për kredi merr kredi, këtu po japim si Qeveri, kjo është për ju”, tha Mickoski.

Detyrimi i biznesit do të jetë që të ketë të paktën 250 milionë euro që do t’i investojë si mjete të veta, në mënyrë që investimi fillestar në kompani të jetë 500 milionë euro.

Continue Reading

Më të lexuarat