Connect with us

Lajme nga bota

Janë gjetur mbetjet e nëndetëses “Titan”, të gjithë udhëtarët janë të vdekur

Published

on

Kompania “Oceangate” njoftoi se pesë udhëtarët nga nëndetësja e “Titan” janë të vdekur, me çka i është dhënë fund kërkimit, njofton BBC, transmeton Portalb.mk.

“Drejtori ynë ekzekutiv Stokton RashShahzada Davud dhe djali i tij SulejmanHamish Harding dhe Pol-Anri Narzheole kanë vdekur. Këta persona kanë qenë hulumtues të vërtetë të cilët kanë ndarë frymë avanturiste dhe pasion të thellë ndaj hulumtimit dhe mbrojtjes së oqeaneve”, kumtuan nga “Oceangate”.

Admirali i rojës Bregdetare të Amerikës Poll Mauxher konfirmoi se anija robotike e anijes kanadeze “Horajzon Arktik” e ka gjetur bishtin konik të “Titan” rreth 500 metra nga mbetjet e “Titanikut”.

“Janë gjetur edhe gjurmë tjera të cilat tregojnë se ka pasur humbje katastrofike të presionit në dhomë. Anija robotike e cila ka operuar në thellësinë e oqeanit në afërsi të “Titanikut” mbetet në vendin e fatkeqësisë”, tha Mauxher.

Ai tha se janë gjetur pesë pjesë të mëdha të “Titanit”.

Advertisement

“Nuk e di nëse mund t’i tërheqim trupat. Është mjedis tepër i ashpër dhe i pafalshëm”, shtoi Mauxher.

Gilermo Zenlajn, njëri prej themeluesve të “Oceangate”, paraprakisht deklaroi se në nëndetësen ndoshta ka ndodhur “shpërthim momental”.

“Kur jeni në thellësi të madhe, trysnia është aq e madhe saqë nëse ka defekt, do të vinte në shpërthim momental. Nëse ka ndodhur ajo, ka ndodhur që prej para katër ditësh”, tha Zenlajn.

Advertisement

Lajme nga bota

Ushtria ruse sulmon portin e Odesës në Ukrainë

Published

on

Rusia sulmoi të mërkurën infrastrukturën e portit Odesa në Ukrainë, bëri të ditur Forca Ajrore e Ukrainës.

Komandanti Mykola Oleschuk tha se sistemet ukrainase të mbrojtjes ajrore rrëzuan tri nga pesë raketat e lëshuara nga Rusia, si dhe 14 nga 20 dronët e lëshuar prej saj.

Sipas tij, shënjestra të tyre ishin disa rajone: Odesa, Mikollajivi, Hersoni, Vinicja e të tjera.

“Infrastruktura e portit të Odesës është sulmuar me raketa. Si rezultat i kundërmasave aktive, tri raketa të armikut Kh-59/Kh-69 dhe tre dronë UAV nuk i kanë arritur objektivat e tyre”, tha Oleschuk në mesazhin në Telegram.

Më shumë detaje për pasojat nuk dha.

Advertisement

Odesa, një port i rëndësishëm për eksportet e grurit të Ukrainës, ka qenë vazhdimisht cak i sulmeve të ushtrisë ruse.

Pavarësisht provave, Moska mohon se godet infrastrukturën civile të Ukrainës.

Në fillim të kësaj jave, autoritetet në Ukrainë raportuan për së paku 37 njerëz të vrarë nga sulmet ruse në disa rajone të vendit.

Shënjestër e sulmeve ishte edhe një spital për fëmijë në Kiev, ku mbetën të vrarë dy punonjës.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga bota

Qëlloi 19 vjeçarin në gjoks, arrestohet polici në Francë

Published

on

Një oficer policie është vënë në hetim pasi dyshohet se qëlloi për vdekje një 19-vjeçar i cili po vraponte për t’iu fshehur efektivëve gjatë një ndjekje me makina me shpejtësi të lartë.

Viktima ishte mes tre personave në makinë kur policia u përpoq t’i ndalonte pranë Cherbourg-en-Cotentin në Normandi, tha prokurori i shtetit Pierre-Yves Marot në një deklaratë.

Shoferi refuzoi të ndalonte dhe vazhdoi të ngiste mjetin me shpejtësi, përpara se të ndalohej nga një makinë e dytë policie. Të tre pasagjerët e mjetit më pas tentuan të largoheshin në këmbë. Njëri u arratis, një tjetër u ndalua dhe një tjetër dyshohet se u qëllua nga oficeri në gjoks.

Kjo ngjarje vjen në Francë, një vit pasi trazira intensive që përfshinë vendin pas vrasjes së një 17-vjeçari gjatë një ndalese trafiku në periferinë e Parisit, ku edhe në këtë rast një polic u akuzua për vrasje.

Continue Reading

Lajme nga bota

Të shtëna me armë në SHBA, një i vdekur e 27 të plagosur, autori në arrati

Published

on

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të së dielës në qytetin Akron në shtetin e Ohajos në Amerikë, aty ku një person ka ndërruar jetë, ndërsa të paktën 27 të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se policia mori një telefonatë ku raportohej për të shtëna me armë, ndërsa vetëm pak minuta më pas disa persona u paraqitën në spital të plagosur me armë zjarri, mes të cilëve edhe një 27-vjeçar, i cili ndërroi jetë më pas.

Policia mbërriti në vendin e ngjarjes ku gjeti me dhjetëra gëzhoja dhe një armë zjarri me të cilën dyshohet të ketë qëlluar autori. Policia po punon për identifikimin e autorit dhe arrestimin e tij, ndërsa për këtë kërkon edhe ndihmën e qytetarëve që mund të kenë informacione./a2cnn

Continue Reading

Më të lexuarat