Connect with us

Lajme nga bota

Dy persona të vrarë nga të shtënat në një fabrikë të Mercedes Benzit në Gjermani

Published

on

Dy persona u vranë nga të shtënat në një fabrikë të Mercedes Benzit në jugperëndim të Gjermanisë të enjten, derisa bëhet e ditur që policia ka arrestuar një të dyshuar.

I dyshuari, 53-vjeçar, hapi zjarr ndaj viktimave përpara se punonjësit e sigurisë të fabrikës që ndodhet në qytetin Sindelfingen, ta ndalonin atë dhe t’ia dorëzonin policisë.

I dyshuari nuk ka bërë rezistencë ndaj arrestimit, thanë ata, dhe viktimat, të dy të moshës 44-vjeçare, vdiqën nga plagët e marra.

Hetuesit nuk kanë përcaktuar ende një motiv për të shtënat e së enjtes.

Advertisement

Incidenti ishte i fundit nga një numër i të shtënave masive në Gjermani gjatë viteve të fundit, shumë prej të cilave kishin lidhje me ekstremizmin fetar.

Qeveria gjermane ishte zotuar të ashpërsonte më tej ligjet e saj për armët pasi një person i armatosur hapi zjarr ndaj njerëzve të mbledhur në një sallë të Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg në muajin mars, duke vrarë tetë persona.

Ministrja e Brendshme, Nancy Faeser, kishte thënë pas atij sulmi se qeveria do të rishikonte ligjet e saj të armëve.

Socialdemokratët, partia e saj dhe e kancelarit Olaf Scholz, kanë bërë presion për ashpërsim të ligjeve që do të kufizonte numrin e armëve në dispozicion.

Mercedes-Benz prodhon makinën e tij luksoze S-Class në uzinën e Sindelfingen, që ndodhet rreth 17 kilometra në jugperëndim të Shtutgartit.

Advertisement

Stafi në vendin e prodhimit – një fuqi punëtore prej 35.000 personash – u evakuua pas të shtënave, të cilat ndodhën pasi i dyshuari hyri në vend në orën 7:45 të mëngjesit, thanë policia dhe prokurori i Shtutgartit.

Advertisement

Lajme nga bota

Fshati në Austri ngre një gardh për të penguar turistët të bëjnë foto

Published

on

Hallstatt,  (Halshtat) një fshat i vogël pranë maleve austriake ka ngritur një gardh me synimin për të penguar turistët që të vizitojnë këtë vend. Shkak është bërë fakti se vizitorët shqetësojnë banorët që jetojnë në fshat duke shkrepur shumë fotografi.

Hallstatt njihet për pamjen e tij piktoreske dhe shtifhet akullnajore.

Që kur ngritën gardhin banorët e këtij fshati janë përballur me rrëzimin e tij, por kryebashkiaku i Hallstatt është shprehur se ai dëshiron që të vendosë një pankartë për t’iu kujtuar turistëve se ka njerëz që jetojnë në atë zon 137.

Alexander Scheutz (Shutz) është shprehur për mediat austirake se banorët e kësaj zone duan që të lihen të qetë.

Advertisement

Më herët ky fshat kishte vendosur një kufizim edhe për makinat dhe autobusët që mbërrinin atje, dhe tani në këtë zone qarkullojnë çdo ditë arrijnë rreth 450 makina dhe 54 autobusë.

Hallstatt vizitohet nga mbi një million turistë çdo vit dhe është bëri i famshëm pasi njihet si vendi që frymëzoi për krijimin e filmit të animuar Frozen nga Disney.

Kjo zone e Austrisë është pjesë e Trashëgimisë  Botërore të UNESCO-s dhe mbrohet si një zone e veçantë./abcnews.al

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga bota

Aksident i tmerrshëm në Sllovaki: Një autobus përplaset me një kamion, dyshohet se ka të vdekur

Published

on

Nga përplasja e një autobusi me një kamion në autostradën në Sllovaki, ka edhe të lënduar, ndërsa dyshohet se mund të ketë viktima.

Aksidenti i trafikut ka ndodhur mëngjesin e sotëm në afërsi të qytetit të Kutës në drejtim të Republikës Çeke.

Në aksident kanë marrë pjesë një kamion dhe një autobus me targa të Hungarisë, shkruan Cas.ck.

Ekipet e emergjencës janë në terren dhe tre helikopterë janë dërguar.

Advertisement

Policia tha se janë lënduar gjithsej 37 persona. Sipas portalit Nova Chas, një person ka mbetur i vrarë.

Trafiku po devijohet përgjatë rrugëve përreth.

Continue Reading

Lajme nga bota

Situata në Bakhmut: Putin përballet me ‘skenarin më të keq të mundshëm’, avancimi i forcave ukrainase fillon ofensivën

Published

on

Përparimi i trupave ukrainase në drejtim të Bakhmut është suksesi i parë i operacioneve sulmuese në mbrojtjen e qytetit; megjithatë, ky është vetëm një “sukses i pjesshëm”, tha komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, gjenerallejtënant Oleksandr Sirskyi, raporton Ukrinform duke cituar Qendrën e Mediave Ushtarake.

Sipas Sirsky, ditët e fundit kanë treguar se forcat e armatosura të Ukrainës mund të ecin përpara dhe të eliminojnë armikun edhe në kushte jashtëzakonisht të vështira.

“Ne po luftojmë me më pak burime se armiku. Megjithatë, ne arrijmë t’i shkatërrojmë planet e tij. E gjithë kjo falë luftëtarëve tanë, të cilët po luftojnë kundër agresorit, duke kapërcyer kufirin më të lartë të aftësive njerëzore – theksoi komandanti dhe shtoi – megjithatë ky është vetëm një sukses i pjesshëm. Dhe kështu duhet kuptuar. Operacioni për mbrojtjen e Bakhmutit vazhdon”./Lajmi i plotë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat