Connect with us

Lajme nga vendi

RMV, do të zhvendoset data e maturës shtetërore nëse deri të premten nuk do të rriten pagat, thonë nga Qendra e Provimeve

Published

on

Do të zhvendoset data e dhënies së provimit të maturës shtetërore nëse punonjësit e Qendrës Shtetërore të Provimeve (QShP) nuk marrin pëlqimin e Ministrisë së Financave për rritje pagash deri të premten. Sindikata e Qendrës Shtetërore të Provimeve (QShP) po vazhdon grevën e nisur të martën e kaluar për shkak se nuk kanë marrë miratimin nga Ministria për kontratën e tyre kolektive, e cila do t’i rrisë pagat, transmeton Portalb.mk.

Greva prek 15.620 maturantë të cilët janë regjistruar për të dhënë dy provimet eksterne më 27 maj dhe 10 qershor. Është ndërprerë edhe testi ndërkombëtar TIMSS, i cili mat arritjet e nxënësve në lëndët e matematikës dhe grupeve lëndëve natyrore (shkenca natyrore, fizikë, kimi, biologji). Testimi filloi më 3 prill dhe përfshin rreth 4.900 nxënës në 150 shkolla fillore.

Emilia Boshkovska, kryetare e organizatës sindikale në të cilën janë anëtarë të 29 të punësuarit, dje i bëri thirrje Ministrisë që t’i marrë seriozisht dhe të marrin përgjigje pozitive deri të premten sepse, në të kundërtën, duhet të ndrshohet kalendari për të gjitha proceset për të cilat është përgjegjës QShP dhe datat për dhënien e provimit të maturës shtetërore, i cili duhet të nisë më 27 maj.

Boskovska dje në një konferencë për media tha se Ministria e Financave i ka njoftuar përmes telefonit se “u vjen keq që kanë paga kaq të ulëta” dhe në vend të kontratës kolektive, si më të favorshëm, kanë propozuar Ligjin për zyrtarët administrativ.

Duke shpjeguar se pse oferta është e papranueshme për ta, ajo tha se përgjegjësia kryesore e QShP është që të kujdeset për cilësinë e arsimit në vend, ndërsa Ligji për zyrtarët administrativ nuk e parasheh atë pjesë, përkatësisht pjesën e edukim për të gjithë të përfshirët në institucion.

Advertisement

“Kemi qenë të vetëdijshëm për këtë për një kohë të gjatë dhe një nga arsyet pse i kemi qëndruar marrëveshjes kolektive është se jemi të veçantë si institucion dhe punonjësit kanë një mënyrë tjetër trajnimi, sistemi është i mbyllur, ka pak punonjës në mënyrë që të mos ketë thyerje të testeve, detyra shumë të përgjegjshme për secilën prej tyre dhe disa procese për një person”, tha Boshkovska.

Ata kanë marrë parasysh të gjitha përgjegjësitë që kanë në këtë periudhë dhe duke pasur parasysh kalendarin dhe provimet e planifikuara, i kanë bërë thirrje Ministrisë së Financave, siç tha ajo, “të na konsiderojë seriozisht në marrjen e vendimeve dhe të marrin përgjigje pozitive deri të premten në mënyrë që të realizojë maturën me këto data”.

“Pas të premtes, çdo negociatë do të duhet të jetë për ndryshimin e kalendarit dhe ndryshimin e datave të maturës. Ne nuk do të dëshironim që të vinte deri te kjo, por është gjithashtu një opsion. Ne do të jemi të durueshëm. Do të ketë maturë, nuk duam të dëmtojmë askënd dhe duam të zbatojmë të gjitha proceset, por kalendari do të duhet të ndryshojë. Por, është në interes të nxënësve që kjo të ndodhë sa më shpejt dhe të mos ndryshojmë datat”, apeloi Boshkovska.

Njëzet e nëntë punonjësit kërkojnë paga më të larta, të cilat nuk janë rritur as pas rritjes sërish të pagës minimale, e cila ka sjellë barazimin e pagave për pozicione të ndryshme pune. Pothuajse gjysma e tyre, 11, marrin rreth 20.100 denarë, kurse këshilltarët që, siç thonë, janë shtylla kurrizore e QShP-së, marrin 26 mijë denarë.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat