Connect with us

Lajme nga vendi

TAV: Kompania ajrore Lufthanza do të fillojë me fluturime nga Frankfurti në Shkup në prill të vitit 2023

Published

on

Kompania ajrore gjermane Lufthansa po hyn në tregun e aviacionit maqedonas duke filluar fluturimet në linjën Frankfurt-Shkup nga 23 prilli i vitit 2023, njoftoi TAV Maqedoni, pasi linja ajrore ka planifikuar fluturimet ndërmjet dy qyteteve.

Siç thonë nga TAV Maqedoni, Lufthansa do të lidhë kryeqytetin maqedonas me aeroportin kryesor në Frankfurt duke ofruar fluturime nga Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit çdo ditë të javës, dhe në disa ditë do të kryejë dy fluturime në javë, me aeroplanë të tipit: erbas A319, erbas A320 dhe erbas A321.

“Jemi të lumtur që Lufthansa ka vendosur të hyjë në tregun maqedonas, duke filluar fluturimet në linjën Frankfurt – Shkup. Kjo do të thotë se nga prilli i vitit të ardhshëm, Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit do të lidhet me Aeroportin e Frankfurtit, i cili është selia kryesore e aviacionit gjerman dhe një nga aeroportet më të rëndësishme të transferimit në Evropë. Përveç kësaj, frekuenca e lartë e fluturimeve – linja ajrore do të fluturojë çdo ditë të javës, dhe në disa ditë edhe dy herë në ditë, ofron fleksibilitet të shkëlqyeshëm për pasagjerët tanë që udhëtojnë në Gjermani dhe ata që lidhen me Evropën dhe Amerikën e Veriut. Kjo lidhje e re është veçanërisht e rëndësishme për udhëtarët që udhëtojnë për qëllime biznesi dhe do të ofrojë mundësi të reja për transportin ajror të mallrave drejt Gjermanisë, e cila është partneri kryesor tregtar i Maqedonisë së Veriut”, theksohet në njoftimin e TAV Maqedoni.

Hyrja e grupacionit Lufthanza, thonë nga TAV Maqedoni është rezultat i aktiviteteve të vazhdueshme të marketingut të TAV, me qëllim që të tërheqë kompani të reja ajrore dhe t’i bind të hapin destinacione të reja nga aeroportet e Maqedonisë.

Advertisement

“Është e shkëlqyeshme që rrjeti ynë i linjave ajrore do të zgjerohet dhe besojmë se Lufthanza do të shtojë në vlerën e shërbimeve që i ofrojmë për pasagjerët tanë nga Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit”, thekson Metin Tabak, drejtor i përgjithshëm i TAV Maqedoni.

Siç thonë nga Lufthanza, fluturimet në relacionin Frankfurt-Shkup janë planifikuar të jenë tërheqëse edhe për udhëtarët zyrtarë dhe për turistët.

Transportuesi ajror gjerman e vendos Shkupin në rrjetin e saj të linjave nga sezoni veror në vitin 2023 me qëllim që ta përforcojë pozitën e saj në Evropën Lindore.

Shitja e biletave ajrore tashmë ka filluar. Të gjitha informatat për çmime dhe rezervime të biletave ajrore janë të arritshme në ueb faqen e Kompanisë ajrore Lufthanza: https://www.lufthansa.com/, si dhe te agjencitë turistike të licencuara të cilat kryejnë shitje të biletave ajrore.

“TAV Maqedonia i mbaroi 11-të muajt e vitit 2022 me 2.2 milionë (2.190.352) pasagjerë në dy aeroportet maqedonase, Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit dhe Aeroportin Shën Apostull Pavle Ohër, që është një rritje prej 74 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, por megjithatë për 12 për qind më pak krahasuar me vitin 2019, i cili konsiderohet si viti referencë në aviacion përpara shfaqjes së krizës KOVID-19.

Advertisement

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat