Connect with us

Lajme nga vendi

Zeqiri nuk ndjehet fajtor për dëmtimin e buxhetit, prokurorja zotohet se do të dëshmoj të kundërtën

Published

on

Nuk ndjehem fajtor, tha në fillimin e seancës gjyqësore ish sekretari i përgjithshëm i Qeverisë, Muhamed Zeqiri pasi prokurorja Katerina Kolareviq lexoi aktakuzën, përkatësisht u shpreh e bindur se do të dëshmojë që Zeqiri kishte lidhur dy kontrata sy më sy, duke e dëmtuar buxhetin e shtetit për 1 milion e 450 mijë euro. Kolareviq tha se Zeqiri në fakt duhej të ishte simbol i kryerjes së detyrës me integritet.

“Prokuroria do të vërtetojë se edhe pse i akuzuari si sekretar i përgjithshëm i Qeverisë ka qenë i ngarkuar për zhvillimin e një procedure në kuadër të së cilës do të angazhohet një firmë, një shtëpi konsulente, e cila do të ofrojë propozim-modelin për ristrukturimi i SHA “Posta”, kjo nuk do te thotë që qeveria e liroi atë nga përgjegjësia për të respektuar ligjet, d.m.th. me këtë konkluzion qeveria nuk i dha dore te lire te lidhe kontrata sy në sy me persona juridike qe ai mendonte se ishin kompetentë”, tha Katerina Kolareviq, prokurore.

Kolareviq shtoi se gjithashtu do të vërtetojë se kompania Inter-Holding, ishte themeluar pak kohë para se Zeqiri të lidhte kontratë me atë dhe se nuk kishte kryer asnjë aktivitet tjetër. Ajo tha se Zeqiri nuk kishte respektuar parimet bazë të Ligjit për Prokurime Publike, që mes tjerash është edhe ekzistimi i konkurrencës, transparencës dhe mosdiskriminimi.

Nga ana tjetër Zeqiri në seancë erdhi me 3 avokatë, ata u shprehën të bindur se do të vërtetojnë që ky i fundit nuk ka kryer veprën për të cilën akuzohet dhe se kundërshtojnë çdo gjë që shkruhet në aktakuzë.

Advertisement

“Kundërshtojmë gjithçka, kjo është e thjeshtë, patët rasti vetë ta dëgjoni tani, e kundërshtojmë procedurën, mundësitë ligjore për shërbime konsulentë gjithashtu i kundërshtojmë, e patë edhe sot çfarë ndodhi. Ne jemi të bindur se në rastin konkret nuk ka asnjë element të veprës penale. Aspak kontrata nuk është lidhur në katër sy, dëgjuat sot se ka pasur rekomandime edhe nga Qeveria de detyrime për Zeqirin, gjithçka transparente, këtu është probleme në qoftë se nevojitej të ketë tender apo jo”, u shpreh Miroslav Vujiq, avokat.

Vujiq shtoi se Zeqiri ka qenë i angazhuar nga ana e Qeverisë që të zhvillojë këtë procedurë dhe se qëllimi i vetëm i tij, ka qenë të ndalojë dëmtimin e buxhetit të shtetit nga ana Postës së Maqedonisë dhe Hekurudhave, pasi këta të fundit vazhdimisht punonin në humbje. Mbrojtja kërkoi që në një prej seancave të ardhshme të dëshmojnë Fatmir Bytyqi, Bllagoj Bocvarski dhe Jani Makraduli. Procesin e udhëheq gjykatësja Franka Jançuleva Mihailovska ndërsa seanca e radhës u caktua për më 30 janar. /Alsat.mk  Gazetar: Ardit Ramadani

Advertisement

Lajme nga vendi

Saiti: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese doemos të respektohen

Published

on

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese duhet të respektohet. E lexova deklaratën e tyre dhe është e vërtetë, ato nuk përcaktojnë pagën, por kanë korrigjuar dispozita që sipas tyre konsiderojnë se mund të korrigjohen, deklaroi kryetari i Shoqatës së gjyqtarëve, Xhemali Saiti.

Në pyetjen e gazetarëve në kuadër të Konferencës së sotme të gjyqtarëve 2023, me rastin e 31 Marsit – Ditës së gjyqësorit, Saiti theksoi se çështja është nëse shteti për momentin ka kapacitete ekonomike për t’i përmbushur ato kërkesa.

“Kjo mënyrë e përllogaritjes së pagës e cila ekzistonte deri më tani është bllokuar me një dispozitë e cila duhej të ketë karakter të përkohshëm, por ajo dispozitë ka që zbatohet tashmë 15 vite. Çështje tjetër është se a ka për momentin shteti kapacitet ekonomik për t’i përmbushur këto kërkesa, atë çështje me siguri e dinë njerëz nga qeveria dhe mund të përgjigjen”, tha Saiti.

Ai shprehu edhe indinjatën e tyre për mospërmbushjen e obligimeve të Qeverisë ndaj gjyqtarëve lidhur me rritjen e pagave.

Advertisement

“Ju e dini se jemi në një proces të gjatë negociatash me Qeverinë, duke hequr dorë nga kërkesat tona legjitime që të miratohet Ligj për pagat e gjyqtarëve i cili një ditë para vendimit të Gjykatës Kushtetuese u dorëzua në Komisionin para Kuvendit dhe u bllokua përmes amendamenteve, pastaj pasoi vendimi i Gjykatës Kushtetuese”, sqaroi Saiti, duke shtuar se pushteti ekzekutiv dhe legjislativ duhet ta përmbushin obligimin e tyre.

Gjykata Kushtetuese me vendim për shfuqizimin e dy neneve të Ligjit për paga dhe kompensim të funksionarëve, mundësoi rritjen e pagave të funksionarëve shtetërorë për 78 për qind. Me vendimin, përveç kryeministrit, presidentit, kryetarit të Kuvendit dhe të gjithë kryerësve të funksioneve publike përfshihen edhe gjyqtarët kushtetues.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Zhduket një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi, prindërit e saj kërkojnë ndihmë

Published

on

Një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi është zhdukur që nga dje. Thirrje për ndihmë kanë publikuar edhe prindërit që kanë denoncuar rastin në polici mbrëmjen e djeshme në rrjetet sociale.

Familja e 12-vjeçares Anisa Ajro nga Shkupi që nga mëngjesi i sotëm është në kërkim të saj në rrjetet sociale dhe janë lënë numra telefoni që kushdo që e sheh të telefonojë të afërmit e saj. Të dhënat zyrtare thonë se vajza është larguar disa herë nga shtëpia dhe me ndihmën e policisë është kthyer pranë familjes.

“Më datë 30.03.2023 në Stacionin Policor Bit Pazar në ora 20:30, E.A.(38) ka raportuar se vajza e tij A.A.(12) ka ikur, ndërsa rreth orës 22:00 G.O.(39) ka lajmëruar se vajza e tij ka ikur vajzën MK (15). ). MK dhe më parë në disa raste ajo është larguar nga shtëpia dhe është kthyer mbrapsht. “Po merren masa për gjetjen e personave”, tha MPB për “A1on”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë gjendet një trup i pajetë

Published

on

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë, mbrëmë rreth orës 23:30 (30.03.2023) është denoncuar se tek qarkorja në Vizbeg është gjetur një trup i pa jetë, pa kokë. Në vend ngjarje ka dalë ekip i mjekësisë ligjore dhe prokuror publik.

Sipas informacioneve të para, me siguri bëhet fjalë për migrant ilegal i cili është rrëzuar nga kamioni në të cilin ka qenë duke udhëtuar, ndërsa më pas është shkelur nga një makinë e rëndë që nuk është ndaluar në vendin e ngjarjes. Më tepër informacione pritet gjatë ditës.

Continue Reading

Më të lexuarat