Connect with us

Lajme nga vendi

Qeveria do të paguajë borxhet e institucioneve publike ndaj EVN-së, asnjë nuk do të mbetet pa rrymë

Published

on

Mëngjesin e sotëm EVN ndërpreu rrymën në “Hekurudha-transport” për shkak të borxhit prej 6.5 milionë eurosh, por pas disa orësh llambat në këtë kompani shtetërore u ndezën sërish. Ndonëse në listën e borxhlinjve më të mëdhenj është edhe Qendra Klinike në Shkup, kryeministri Dimitar Kovaçevski bëri të ditur se as institucioni më i madh shëndetësor nuk do të mbetet në errësirë transmeton Portalb.mk.

“Nuk do të ndalet rryma në Qendrën Klinike”, tha Kovaçevski në konferencën e sotme për media në Qeveri, i cili tha se në ndërkohë është ndezur sërish rryma në Hekurudha – Transport. Ai paralajmëroi zgjidhjen e problemit me institucionet shtetërore që kanë vite që grumbullojnë borxhe për energjinë e konsumuar.

Afati ka kaluar

EVN-ja u ka dhënë afat deri më 15 dhjetor mospaguesve të mëdhenj për t’i shlyer borxhet, në të kundërtën ka njoftuar se do t’u ndërpritet rryma. Kështu, mëngjesin e sotëm herët janë fikur pikat matëse të MZ Transport. Të gjitha pjesët që furnizohen nga Elektrodistribuća kanë mbetur pa furnizim.

Kovaçevski thotë se disa nga institucionet, veçanërisht në shëndetësi, realisht kanë pasur problem me pagesën e rrymës, e cila është rritur disa herë.

Advertisement

“Qeveria ka dhënë fonde dhe sapo Kuvendi të rishpërndajë fondet në Buxhet do të paguhen faturat e debitorëve”, thotë kryeministri. Ai shpreson në përshtatshmërinë e deputetëve në miratimin e burimeve financiare.

Borxhi do të paguhet – nuk nevojiten garanci të tjera

Kurse zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, beson se borxhi ndaj EVN-së për faturat e papaguara të energjisë elektrike të institucioneve shtetërore do të shlyhet sapo të kalojë transferimi i mjeteve në Kuvend.

“Tashmë në këtë moment ka rrymë në ‘Hekurudha – Transport’. Kryeministri, zëvendëskryeministri dhe ministri i Financave thanë se borxhet ndaj EVN-së do të paguhen dhe kjo mjafton që çdo operator ekonomik të kuptojë se është Qeveria dhe shteti dhe se nuk duhen garanci të tjera”, ka thënë Bytyqi, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve se pse deri më tani Qeveria nuk i ka dërguar garanci EVN-së se do ta shlyejë borxhin.

Sipas tij, nuk është e vërtetë që institucionet shtetërore me vite nuk kanë paguar energjinë elektrike, por, siç ka theksuar ai, kanë pasur vetëm vështirësi në pagesë për shkak të ndryshimit dhe krizës energjetike.

Advertisement

Kujtojmë se EVN mëngjesin e sotëm ndërpreu rrymën në “Hekurudha – Transport” për shkak të borxhit të papaguar prej 6.5 milionë eurosh. Siç njoftoi më herët EVN, do të shkyçen të gjitha institucionet shtetërore që nuk kanë paguar energjinë elektrike me vite dhe në rend për ndërprerjen e rrymës ishte Qendra Klinike.

“Sot herët në mëngjes pikat matëse të ‘Hekurudha – transport’ janë ndërprerë. Të gjitha pjesët që furnizohen nga Elektrodistribucia kanë mbetur pa furnizim”, ka konfirmuar EVN.

Nga “Hekurudha – Transport” për konfirmuan se nuk ka rrymë në depon në Lisiçe të Shkupit dhe në objektet në Veles.

Nga atje bënëtë ditur se ndërprerja e rrymës do të sjellë edhe ndërprerje të qarkullimit, gjë që do të ndodhë pasi të harxhohet nafta në trena. Pa objektet ku është ndërprerë rryma, sqarojnë ata, ndërmarrja nuk mund të funksionojë, sepse këtu trenat furnizohen me naftë, kurse pompa punon me energji elektrike.

Borxhi i kësaj klinike për periudhë 3 vjeçare është më i lartë se 7 milionë euro.

Advertisement

Qeveria njoftoi se do të paguajë të gjithë borxhin e sektorit publik ndaj EVN-së, i cili arrin në 40 milionë euro.

Në tetor të këtij viti, Hekurudhat e Maqedonisë-Transport është renditur ndër institucionet shtetërore që kanë konsumuar më shumë energji elektrike në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar. Hekurudha ka konsumuar 760 për qind më shumë energji elektrike në krahasim me tetorin 2021.

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat